Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ліміт каси по-новому

13.25, 19 березня 2018
26355
0

Ліміт каси по-новому. Матеріал модуля БУХГАЛТЕР&ЗАКОН

Суть ситуації

Поява Положення № 148 викликала чимало запитань. Навіть те, що раніше вважалося чітко прописаною нормою, на сьогодні виписано неоднозначно. Зокрема, таким моментом і є затвердження та розрахунок ліміту каси, оскільки Положення № 148 не містить із цього приводу чітких рекомендацій. Тож про це й поговоримо у статті.

Що таке ліміт каси та кому він не потрібен

Традиційно за визначенням терміна "ліміт каси" звернемося до пп. 16 п. 3 Положення № 148:

ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.

Підприємства самостійно встановлюють ліміт каси та мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкову виручку (готівку), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здають до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи установ/підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або банку чи небанківської фінансової установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку для її переказу та зарахування на банківські рахунки юридичних осіб (п. 15 Положення № 148).

Водночас згідно з п. 54 Положення № 148 не вважається готівка понадлімітною в день її надходження, якщо:

- вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або видана для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку й одночасного отримання з каси банку) наступного дня на госппотреби підприємства;

- вона надійшла до кас підприємств у вихідні та святкові дні та здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або видана для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку й одночасного отримання з каси банку) наступного робочого дня на госппотреби підприємства.

Крім того, підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, які належать до фонду оплати праці та здійснюються за рахунок готівкової виручки, понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів з дня настання строків цих виплат у сумі, зазначеній у переданих до каси відомостях на виплату готівки (п. 18 Положення № 148).

Якщо ж для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу) готівку було отримано в банку, то дозволено зберігати її в касі понад установлений ліміт каси протягом п'яти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку (п. 18 Положення № 148).

Готівку для проведення таких виплат працівникам віддалених відокремлених підрозділів підприємств залізничного транспорту та морських портів можна зберігати в касах таких установ/підприємств понад установлений ліміт каси протягом десяти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівку, одержану в банку на інші виплати, підприємство видає своїм працівникам у той самий день (п. 18 Положення № 148).

Кажучи про тих, кому потрібно встановлювати ліміт, простіше йти від зворотного: визначити коло тих, кому все ж таки ліміт каси не потрібен.

Отже, без установлення ліміту каси можуть працювати:

- банки та фізичні особи - підприємці (п. 14 Положення № 148);

- релігійні організації (релігійні громади, управління та центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади), які не здійснюють виробничої або іншого виду підприємницької діяльності (п. 51 Положення № 148).

Водночас вимоги Положення № 148 не поширюються на:

1) розташовані на території України іноземні дипломатичні, консульські та інші офіційні представництва, міжнародні організації та їх філії, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями;

2) представництва іноземних організацій і філій, які не здійснюють підприємницької діяльності;

3) банки та філії іноземних банків (п. 2 Положення № 148).

Решта, хто не побачив себе у наведеному вище переліку, повинні розраховувати ліміт.

Проте є найпоширеніше запитання: чи потрібно встановлювати ліміт каси, якщо підприємство здійснює лише безготівкові розрахунки та лише на заробітну плату отримує готівку в банку? Запитання слушне й актуальне, адже колишня форма Розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8 до Положення № 637) під час розрахунку ліміту каси не передбачала участі виплат, пов'язаних із оплатою праці, пенсій, стипендій, дивідендів. Інша справа - видача готівки на госппотреби та відрядження, які й раніше брали участь у розрахунку ліміту каси. З набранням же чинності Положенням № 148 ситуація кардинально змінилась, адже зазначений документ з приводу розрахунку ліміту каси не містить жодних вимог щодо того, які саме види надходжень чи видачі готівки потрібно брати, а отже, виходить, що до розрахунку можна включати навіть зарплатні виплати. Щоправда, податківці наразі не озвучили своєї думки з цього приводу, але фіскальний орган під час проведення перевірки, зокрема, визначає наявність самостійно встановленого ліміту каси та його відповідність самостійно здійсненим розрахункам (пп. 3 п. 58 Положення № 148). Тому краще письмово запитати про це контролерів. Кого саме з контролерів запитати? Звісно ж, фіскалів, адже згідно з п. 2 Указу № 436 штрафують нас саме вони, та й контроль покладено на них, тож нехай і розкажуть, як нам працювати.

Ліміт каси вважається нульовим, якщо підприємство його не встановило (незалежно від причин такого невстановлення). Отже, у такому разі вся готівка, яка перебуває в касі підприємства на кінець робочого дня та не здана, уважається понадлімітною (п. 53 Положення № 148), за що передбачено штрафні санкції п. 1 Указу № 436:

у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Для тих, у кого під час обчислення ліміту середньоденний показник дорівнює нулю, Положення № 148 не вимагає встановлення ліміту в 170 грн, як раніше того вимагав п. 5.4 Положення № 637.

Розраховуємо ліміт каси

Виходячи з п. 50 Положення № 148, підприємства з урахуванням особливостей роботи зобов'язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси. Для відокремлених підрозділів підприємства встановлюється окремий ліміт каси, який доводять до їх відома внутрішніми наказами або розпорядженнями...

З прикладом порядку розрахунку ліміта каси, прикладом форми розрахунку ліміті каси можна ознайомитись за посиланням (матеріал модуля БУХГАЛТЕР&ЗАКОН)

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему