Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бухоблік у бюджетній установі: застосовуємо субрахунки правильно

Хоч новий План рахунків і Типова кореспонденція діють уже півтора року, питань щодо застосування субрахунків і відображення операцій менше не стає. Також чимало питань викликає класифікація операцій н...

Хоч новий План рахунків і Типова кореспонденція діють уже півтора року, питань щодо застосування субрахунків і відображення операцій менше не стає. Також чимало питань викликає класифікація операцій на обмінні та необмінні. Тож розгляньмо найпоширеніші запитання, що виникають у бухгалтерів бюджетних установ.

Основні нормативні документи, якими бухгалтер повинен керуватися, визначаючи відповідний субрахунок, вид операції та бухгалтерські проведення, - НП(С)БОДС, План рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджений наказом Мінфіну України від 31.12.2013 р. № 1203 (далі - План рахунків № 1203), Порядок застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджений наказом Мінфіну України від 29.12.2015 р. № 1219 (далі - Порядок № 1219), Типова кореспонденція субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов'язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затверджена наказом Мінфіну України від 29.12.2015 р. № 1219 (далі - Типова кореспонденція).

Облік необоротних активів

На якому субрахунку обліковувати телевізор вартістю 5595 грн, пилосос миючий ? 3510 грн, стіл комп'ютерний ? 3750 грн, шафу ? 3550 грн, диван кутовий ? 4700 грн? На який рахунок зараховувати перелічені необоротні активи: як основні засоби чи інші необоротні матеріальні активи?

ВІДПОВІДЬ: Перш ніж визначитись із субрахунком, потрібно звернутися до НП(С)БОДС 121"Основні засоби".

Бюджетні установи зараховують до малоцінних необоротних матеріальних активів предмети вартістю (без ПДВ), що не перевищує 6000 грн, і строк використання яких становить понад один рік (абз. 2 п. 3 розд. ІІ НП(С)БОДС 121 "Основні засоби").

Тому всі перелічені предмети потрапляють на субрахунок 1113 "Малоцінні необоротні матеріальні активи".

На території бюджетної установи ростуть поодинокі дерева. На який субрахунок брати їх на облік: 1711 чи 1017?

ВІДПОВІДЬ: У розумінні бухгалтерського обліку дерева можна назвати і довгостроковими біологічними активами, і багаторічними насадженнями.

Багаторічні насадження включають, зокрема, такі види насаджень, як насадження всіх видів (дерева та кущі), озеленювальні та декоративні насадження в парках, садах, скверах, на території установ (п. 1.1 розд. ІІ Методичних рекомендацій із бухгалтерського обліку основних засобів суб'єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 11, далі - Методрекомендації з обліку ОЗ).

Субрахунок 1017 "Тварини та багаторічні насадження" призначено для обліку довгострокових біологічних активів, які не пов'язані із сільськогосподарською діяльністю, і плодоносних рослин, які пов'язані із сільськогосподарською діяльністю. Керуючись Методрекомендаціями з обліку ОЗ, саме на цьому субрахунку обліковують дерева на території установи, включаючи плодоносні дерева.

Орендар (бюджетна установа) провів реконструкцію орендованих приміщень. Як обліковувати вартість робіт із реконструкції?

ВІДПОВІДЬ: Особливості обліку здійсненого орендарем поліпшення приміщення визначено НП(С)БОДС 126 "Оренда".

Витрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигід, які первісно очікувалися від його використання, орендар відображає як капітальні інвестиції в створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів (п. 2 розд. ІІІ НП(С)БОДС 126 "Оренда").

Отже, вартість поліпшення як окремий об'єкт обліку зараховують на однойменний субрахунок 1118 "Інші необоротні матеріальні активи" (п. 3 розд. IV Методрекомендацій з обліку ОЗ).

Амортизацію інших необоротних матеріальних активів, створених унаслідок поліпшення об'єкта операційної оренди, нараховують прямолінійним методом з урахуванням строку використання об'єкта операційної оренди відповідно до договору оренди (абз. 2 п. 6 розд. V цих Методрекомендацій).

Облік запасів

На якому субрахунку обліковувати пальчикові батарейки та як їх потім списувати?

ВІДПОВІДЬ: З огляду на характеристики субрахунків, наведені в Порядку № 1219, пальчикові батарейки потрібно брати на облік на субрахунок 1812 "Малоцінні та швидкозношувані предмети", а після видачі в користування їхню вартість необхідно списати з балансу. Надалі ведуть їх оперативний кількісний облік (п. 37 розд. ІІ Методичних рекомендацій із бухгалтерського обліку запасів суб'єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 11, далі - Методрекомендації з обліку запасів).

Після використання їхнього ресурсу відпрацьовані батарейки не можна просто викинути - їх потрібно передати на утилізацію. Акт передання на утилізацію є підставою для зняття батарейок із кількісного оперативного обліку.

На яких субрахунках обліковувати замок врізний, замок накладний і замок навісний?

ВІДПОВІДЬ: Такі предмети доречно брати на облік на субрахунок 1812 "Малоцінні та швидкозношувані предмети". Адже саме він призначений для обліку:

· господарського інвентарю: предмети конторського й господарського облаштування, столовий, кухонний та інший господарський інвентар, предмети протипожежного призначення;

· господарських матеріалів, що використовуються для поточних потреб установ: електричні лампи, мило, щітки тощо.

Однак після видачі їх у користування (в експлуатацію) вартість таких предметів списують із балансу установи з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації та відповідальними особами протягом строку їх фактичного використання (п. 37 розд. ІІ Методрекомендацій з обліку запасів).

Єдиний нюанс: щоб зняти замки з кількісного обліку, потрібен відповідний документ. Тож, коли, скажімо, врізний замок вставили в дверне полотно, то має бути акт установки; якщо навісний замок зламався - має бути акт, що встановлює факт поломки. Ці документи дають змогу зняти предмети з кількісного обліку, щоб не виникало неузгодженостей під час проведення інвентаризації.

На якому субрахунку обліковувати призи (смартфони, планшети, кубки), придбані навчальним закладом для нагородження переможців математичної олімпіади? Чи залежить субрахунок від вартості призу?

ВІДПОВІДЬ: Смартфони, планшети, кубки, придбані для нагородження переможців олімпіади, беруть на облік на субрахунок 1815 "Активи для розподілу, передачі, продажу"(незалежно від їхньої вартості). Саме цей рахунок використовують для обліку придбаних (отриманих) активів, які утримують для подальшого розподілу чи передання.

На який субрахунок зарахувати отримані бюджетною установою медикаменти, призначені для передання іншій бюджетній установі? Який субрахунок застосовувати під час розрахунків із відшкодування комунальних послуг орендарем? Який субрахунок застосовувати в разі попередньої оплати товарів, робіт послуг бюджетною установою? Відповідь на ці запитання читайте в матеріалі "Бухоблік у бюджетній установі: застосовуємо субрахунки правильно" видання "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся БЕЗКОШТОВНИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему