Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи можна використати старі суми від’ємного ПДВ

Станом на 01. 08. 2018 сума рядка 21 «Залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» декларації з ПДВ станов...

Станом на 01.08.2018 сума рядка 21 "Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" декларації з ПДВ становить понад 2 млн грн. Зазначена сума складається із сум ПДВ за послугами, отриманими від нерезидента, місце постачання яких - митна територія України, у 2010 та 2011 роках, тобто ще до початку дії ПКУ.

1. Чи вправі підприємство включити цей залишок до бюджетного відшкодування, незважаючи на те що від часу його появи минуло 1095 днів?

2. Чи можемо ми зменшити цим залишком податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду?

ВІДПОВІДЬ: Коли йдеться про старі суми від'ємного ПДВ, то, звісно, насамперед виникає питання щодо строків давності для таких сум.

Строки давності для сум від'ємного ПДВ

Щодо строків давності для декларування бюджетного відшкодування податківці в категорії 101.25 системи "ЗІР" зазначають:

"Платник податку має право враховувати у складі заявленої до бюджетного відшкодування суми ПДВ залишок від'ємного значення податку до повного його погашення, незалежно від сплину термінів позовної давності (1095 днів), у випадку коли суми ПДВ, з яких сформовано такий залишок, сплачені постачальникам товарів/послуг".

Аналогічні роз'яснення можна знайти, наприклад, в ІПК ДФСУ від 05.01.2018 р. № 72/6/99-99-12-03-02-15/ІПК й ІПК ДФСУ від 19.10.2017 р. № 2304/6/99-95-42-03-15/ІПК.

Отже, для використання оплаченого залишку від'ємного ПДВ часових обмежень немає.

Старий залишок - старі правила

Як ми зрозуміли з поставленого запитання, ідеться про надто старий залишок від'ємного ПДВ, що виник у 2010 та 2011 роках. Протягом цього періоду діяв Закон України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР. Його пп. 7.7.2 не залишав платникам ПДВ права вибору - заявляти на бюджетне відшкодування оплачену частину залишку від'ємного ПДВ у звітному періоді виникнення такого права чи ні. Тобто платник ПДВ зобов'язаний був декларувати бюджетне відшкодування, якщо є всі умови для включення від'ємного ПДВ до бюджетного відшкодування.

У цьому випадку йдеться про суми ПДВ, що виникли внаслідок придбання послуг у нерезидентів і були сплачені підприємством до бюджету. Тож, були всі підстави включити ці суми до бюджетного відшкодування. Оскільки платник цього не зробив, формально він припустився помилки у ПДВшному обліку - завищив суму залишку від'ємного ПДВ.

Зауважимо! Право обирати, декларувати бюджетне відшкодування у звітному періоді його виникнення чи робити це в наступних звітних періодах, а також всю суму або частину сплаченого від'ємного ПДВ спрямовувати на бюджетне відшкодування, платники ПДВ отримали лише з 01.01.2015.

Виправити помилки в податковій звітності можна протягом 1095 днів (п.п. 50.1, 102.5 ПКУ). Тобто сьогодні виправити ці помилки вже неможливо. По факту маємо помилково завищену суму від'ємного залишку, яку, на жаль, не можна включити до суми бюджетного відшкодування(див., наприклад, ухвалу ВАСУ від 20.09.2012 р. у справі №? К/9991/43891/11). Та й зменшувати поточні зобов'язання з ПДВ такими сумами теж ризиковано.

Продовження матеріалу "Чи можна використати старі суми від'ємного ПДВ" видання "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему