Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відображення результатів податкової перевірки у звітності

Податкова перевірка закінчилася більш-менш прийнятно (гарне бачиться на відстані). Усі причетні зітхнули з полегшенням. Керівник погодив сплату донарахованих податків і штрафних санкцій, усі результат...

Податкова перевірка закінчилася більш-менш прийнятно (гарне бачиться на відстані). Усі причетні зітхнули з полегшенням. Керівник погодив сплату донарахованих податків і штрафних санкцій, усі результати проведено в бухобліку. Проте перед бухгалтером постає запитання: як відобразити результати перевірки в податковій звітності? Оце й з'ясуємо

Правові підстави

Податкові органи наділені правом проводити відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (пп. 20.1.44 ПКУ), а також здійснювати перевірку правильності й повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до НП(С)БО чи МСФЗ (пп. 20.1.44 ПКУ).

Керуючись п. 54.3 ПКУ, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/чи зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта обкладення податком на прибуток або від'ємного значення суми ПДВ платника податків, якщо:

• дані перевірок результатів діяльності платника податків, окрім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/чи від'ємного значення об'єкта обкладення податком на прибуток або від'ємного значення суми ПДВ платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (пп. 54.3.2 ПКУ);

• дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, у т.ч. податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, зокрема податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом (пп. 54.3.5 ПКУ).

Результати перевірок, під час яких виявлено порушення, оформлюють актом (ст. 86 ПКУ).

На підставі п. 58.1 ПКУ контролюючий орган надсилає (вручає) платникові податків податкове повідомлення-рішення (далі - ППР).

Нормами п. 2 р. ІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Мінфіну від 28.12.2015 р. № 1204 (далі - Порядок № 1204), передбачено такі форми ППР:

"Р" - у разі виявлення за результатами перевірок завищення або заниження податкових зобов'язань платника податків і штрафних (фінансових) санкцій, пов'язаних із таким заниженням (завищенням) податкових зобов'язань;

"Р1" - у разі виявлення за результатами перевірок заниження або завищення суми податкового кредиту та/або суми податкових зобов'язань, заявленої в податковій декларації з ПДВ, що не призвело до виникнення грошових зобов'язань за результатами перевірки;

"Ш" - у разі застосування штрафних санкцій за порушення строків сплати грошових зобов'язань;

"В1" - у разі завищення заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ, у т.ч. якщо заявлені до відшкодування суми ПДВ на момент перевірки відшкодовані платникові податку;

"В3" - у разі відмови в наданні бюджетного відшкодування;

"В4" - у разі зменшення від'ємного значення суми ПДВ;

"П" - у разі зменшення від'ємного значення об'єкта обкладення податком на прибуток;

"С" - у разі застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та/або пені за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у т.ч. за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

"ПС" - у разі застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового законодавства (крім штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), визначених іншими формами податкових повідомлень-рішень);

"Д" - за результатами перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, у т.ч. податкових агентів (юридичних або фізичних осіб), з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податків і зборів, зокрема податку на доходи фізичних осіб, під час виплати доходів на користь платників податків - фізичних осіб.

Інформацію з актів перевірок та ППР фіскальна служба вносить до інтегрованої картки платника податку (далі - ІКП), що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС (п. 2 р. І, п. 2 р. ІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 07.04.2016 р. № 422, далі - Порядок № 422).

Порядок унесення змін до податкової звітності в разі самостійного виявлення платником податків допущених помилок прописано у ст. 50 ПКУ. Однак проведення виправлень звітності за результатами перевірок нормами ст. 50 ПКУ чи іншими нормами ПКУ не передбачено. Поза тим, існують певні винятки, про які йтиметься далі.

Результати перевірки податку на прибуток

Податкові органи наділені правом здійснювати перевірку правильності й повноти визначення фінрезультату до оподаткування (на підставі даних бухобліку), який є базою для розрахунку об'єкта обкладення податком на прибуток (пп. 20.1.44 ПКУ).

За результатами перевірки податку на прибуток податкові органи складають ППР за формою "Р" (у разі завищення або заниження податкових зобов'язань та штрафних (фінансових) санкцій, з ним пов'язаних), за формою "П" (у разі зменшення від'ємного значення об'єкта обкладення податком на прибуток) або за формою "Ш" (у разі застосування штрафних санкцій за порушення строків сплати грошових зобов'язань).

Донарахування податку за звітні (податкові) періоди минулих років

У випадку якщо за результатами документальної перевірки за податкові (звітні) періоди минулих років донараховано податкове зобов'язання та прийнято ППР за формою "Р", то виправлення звітності за результатами перевірок у поточному звітному (податковому) періоді не проводять. Уточнену звітність за відповідні податкові (звітні) періоди також не подають. Узгоджені суми податкових зобов'язань податковий орган нараховує в ІКП. Платник податку їх сплачує впродовж 10 к.дн., що настають за днем отримання ППР (або розпочинає процедуру оскарження рішення податкового органу). І все.

Донарахування податку за звітний (податковий) період поточного року

У разі якщо за результатами документальної перевірки за звітний (податковий) період поточного року донараховано податкове зобов'язання та прийнято ППР за формою "Р", яке не оскаржується, то для платника податку на прибуток…

У продовженні матеріалу "Відображення результатів податкової перевірки у звітності" видання "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням розглянуто заповнення звітності на прикладах.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему