Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Індексація зарплати сумісників: підстави й алгоритм

10.15, 18 вересня 2018
6487
0

Тривалий час Мінсоцполітики роз'яснювало, що зарплата сумісників індексації не підлягає. Проте тільки-но розпочалися масові перевірки Держпраці, роботодавці знову зацікавилися цим питанням. Адже непро...

Тривалий час Мінсоцполітики роз'яснювало, що зарплата сумісників індексації не підлягає. Проте тільки-но розпочалися масові перевірки Держпраці, роботодавці знову зацікавилися цим питанням. Адже непроведення індексації є недотриманням державних мінімальних гарантій, за яке загрожує значний штраф. Тож з'ясуємо, коли й за наявності яких документів потрібно індексувати зарплату сумісників і чому не варто цим нехтувати.

Розпочати варто з передісторії: коли й чому Мінсоцполітики висловило позицію, що індексація зарплати сумісників не проводиться й чим це аргументовано?

На думку Мінсоцполітики, якщо за основним місцем роботи зарплату проіндексовано в межах прожиткового мінімуму й виплачено пропорційно відпрацьованому часу, індексація зарплати за сумісництвом не проводиться, тобто незалежно від того, скільки часу протягом місяця відпрацював працівник за основним місцем роботи, його дохід вважається повністю проіндексованим (див. лист Мінсоцполітики від 18.11.2013 р. № 232/10/137-13).

Починаючи з 14.02.2014 це закріпили в п. 4 Порядку № 1078, доповнивши його новим абзацом 7, де прописали: "У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу".

Бухгалтеру важко зрозуміти, як можна визначити повну суму індексації, а виплатити - пропорційно відпрацьованому часу. Адже в бухгалтерських регістрах потрібно нарахувати належну працівнику суму індексації й виплатити її після утримання податків. Складається враження, що таке неоднозначне формулювання задумане навмисне, щоб виділяти менше коштів з бюджету на проведення індексації зарплати працівників бюджетних установ.

Цей висновок підтверджують і такі події: у грудні 2015 року, ігноруючи норми Порядку № 1078, за рахунок разового збільшення розміру премії бюджетників позбавили індексації, визнавши цей місяць базовим. Далі Мінсоцполітики повідомило, що базовим місяцем для працівників I розряду за ЄТС став січень 2017 р., хоча фактично їхні тарифні ставки (1600 грн) не змінювалися з грудня 2016 р. і базовим мав залишатися грудень 2016 року (див. лист Мінсоцполітики від 03.05.2017 р. № 38/0/66-17). Описана вище картина якраз пояснює, чому так багато запитань виникає під час проведення індексації зарплати: для Мінсоцполітики закон не писаний і норми законодавства - не указ.

Краще б таких роз'яснень узагалі не було, адже вони повністю ігнорують норми Закону № 1282 і Порядку № 1078 та вводять в оману бухгалтерів. Тому далі керуватимемося законодавчими нормами й коментуватимемо деякі роз'яснення.

Основні правила індексації для сумісників

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (ч. 1 ст. 2 Закону № 1282).

Правило 1. Доходи від роботи за сумісництвом, на умовах погодинної оплати поза основним місцем роботи індексуються в розмірі, що з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи (ч. 1 ст. 10 Закону № 1282).

Саме ця норма часто є предметом дискусій, оскільки незрозуміло, що означає індексація "з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи", схоже, мали на увазі "з урахуванням проіндексованої зарплати за основним місцем роботи".

Правило 2. Особа, яка працює за сумісництвом, повинна надати довідку з основного місця роботи про розмір доходу, що підлягає індексації, та проіндексованого доходу

Продовження матеріалу "Індексація зарплати сумісників: підстави й алгоритм" читайте за посиланням.

Також на цю тему будуть корисними статті:

"Звільнення сумісників: порядок дій і запис у трудовій книжці";

"Лікарняні та декретні для сумісників: оформлення, призначення, обмеження";

"Відпустки для сумісника й особливості їх надання".

Для отримання доступу до вказаних матеріалів та іншої аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему