Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Переоцінка необоротних активів: порядок проведення

11.15, 12 жовтня 2018
1878
0

У цьому матеріалі ми розповімо про порядок проведення переоцінки необоротних активів

Коли проводять переоцінку

Правила проведення переоцінки основних засобів установлено в П(С)БО 7, нематеріальних активів - у П(С)БО 8. Утім, хоч в п. 19 П(С)БО 8 і сказано, що підприємство може здійснювати переоцінку за справедливою вартістю на дату балансу тих нематеріальних активів, щодо яких є активний ринок, на практиці це можна зробити вкрай рідко. Адже здебільшого нематеріальні активи активного ринку не мають. Тому далі ми зосередимося на процедурі переоцінки основних засобів, з якою підприємства мають справу частіше.

Згідно з п. 16 П(С)БО 7 підприємство може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість істотно відрізняється від справедливої вартості на дату балансу. Мінфін у листі від 20.03.2003 р. № 053-2940 дійшов висновку, що норма П(С)БО 7 щодо переоцінки основних засобів не є імперативною та має лише дозвільний характер. Підприємства можуть вести облік основних засобів за пріоритетною - історичною (фактичною, первісною) - вартістю придбання цих об'єктів або за переоціненою вартістю.

Отже, рішення про проведення переоцінки основних засобів ухвалює керівництво підприємства. Тому суб'єкт господарювання має повне право не переоцінювати основні засоби навіть тоді, коли їхня залишкова вартість істотно відрізняється від справедливої вартості на дату балансу.

Водночас у зворотній ситуації, коли підприємство бажає провести переоцінку, вона можлива лише в тому випадку, коли різниця між балансовою та справедливою вартістю істотна. Мінфін рекомендує встановлювати кількісний критерій істотності відхилення залишкової вартості необоротних активів від їхньої справедливої вартості в діапазоні до 10 % справедливої вартості активу (п. 34 Методрекомендацій № 561, пп. 2.20.1 Методрекомендацій № 635).

Тим часом кількісні критерії та якісні ознаки істотності інформації про господарські операції, події й статті фінансової звітності визначає керівництво підприємства, якщо такі критерії не встановлено П(С)БО, іншими нормативно-правовими актами, виходячи з потреб користувачів такої інформації (пп. 2.20 Методрекомендацій № 635).

Враховуючи наведене, підприємство має встановити в розпорядчому документі про облікову політику (положенні про облікову політику)…

Продовження матеріалу "Переоцінка необоротних активів: порядок проведення" читайте за посиланням.

Також на тему переоцінки буде корисна стаття "Переоцінка запасів: документальне оформлення й облік".

Для отримання доступу до вказаних матеріалів та іншої аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему