Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

У відрядження лоукостером: які ризики приховує низька ціна?

28.03.2019, 15:54
465
0
Микола Кирильчук
Провідний бухгалтер-експерт порталу "Бухгалтер.UA" та автор матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія"

RyanAir, WizzAir – найбільш популярні лоукостери, які обирають українці. Вони здійснюють прямі рейси між Україною та країнами ЄС та мають неабияку популярність серед подорожуючих. Проте, чи завжди доречно придбавати авіаквитки лоукостерів при прямуванні у відрядження? Які «за» і «проти» таких перельотів, якщо планується бізнес-поїздка? Які позиції включають квитки лоукостерів та класичних авіакомпаній? В якому разі є сенс заощадити? Саме про ці моменти й розповімо.

Лоукостер – це не приставка до назви авіакомпанії, а її бізнес-модель. Ви не зустрінете чіткого переліку лоукостерів. Останні при своєму створенні не вказують, що вони входять в певний реєстр лоукостерів, його просто не існує ані на національному рівні, ані на міжнародному.

Лоукостером може себе називати авіакомпанія, яка пропонує дешевий авіапереліт при мінімальному наборі послуг (сервісу). Якщо класична авіакомпанія поділяє квитки, передусім, на економ, економ-плюс (преміальний), бізнес та перший клас, то у лоукостера це виключно економ-клас, у вартість якого входить лише вартість перельоту та ручної поклажі, яка має обмежені (часто менші, аніж у класичних авіакомпаній) параметри по вазі та розмірам. Весь спектр інших послуг від додаткового реєстрованого багажу, пріоритетної посадки та можливості обміну чи повернення квитків – лише за додаткову плату за встановленим прайсом, який віднайдете на сайті лоукостера.

Разом з тим, авіаринок у світі набуває все більшого динамічного характеру і бувалі подорожуючі можуть відмітити, що останні роки можна зустріти квитки за лоукост-тарифами (промо, лайт, лоукост та інші), які пропонують також класичні авіакомпанії. Втім, при їх ціноутворенні застосовуються ті ж підходи, що й у лоукостерів. Тобто, ви отримаєте квиток, до вартості якого входить вартість перельоту + ручна поклажа, а з ним і неможливість повернення такого квитка, а його дешеве бронювання можливе лише задовго до дати поїздки.

Тому далі поговоримо за рахунок яких опцій у лоукостера нижча вартість авіаквитків і як це все відбивається на відряджених працівниках, котрі вирішили таким чином зекономити бюджет своєї бізнес-поїздки. Інформація для аналізу взята із сайтів авіакомпаній за їх найнижчими тарифами. Погодьтеся, що немає сенсу порівнювати тарифи лоукостерів та бізнес і першого класу класичних авіакомпаній … "вагові категорії" не ті уже…

Де придбати лоукост-квитки

Найвигідніше купувати квитки на перельоти лоукостерами на сайтах цих авіакомпаній. Це звісно, не означає, що квиток авіакомпаній RyanAir чи WizzAir не можна придбати через турагентства, агентства для бронювання квитків, сайти для пошуку, бронювання та агрегатори. Просто лоукостер мінімізує свої витрати, в т.ч. й на маркетинг, і не пропонує спеціальних пропозицій для посередників. Для нього краще аби квиток був оплачений безпосередньо пасажиром, цим самим відразу поповнюючи свої обігові кошти, які потрібні для здійснення операційної діяльності авіакомпанії. До того ж саме на сайті лоукостера одразу ж переглянете, що входить у початкову вартість квитка, які опції можна докупити і за скільки, в т.ч. умови знижок та акційні пропозиції. Проте є й недолік використання сайту лоукостера – він може не мати україномовному або російськомовного інтерфейсу.

На противагу цьому квитки на класичні авіакомпанії не завжди дешевше придбавати на сайтах авіакомпаній, часто більш дешеві пропозиції можуть запропонувати й посередники, а сайти для пошуку квитків пропонують зручне меню інтерфейсу і звичну українську або ж російську мови.

Оплата лоукост-квитків на літак

Тут все просто для фізосіб, однак не все так гладко для компаній. Можна використовувати уже звичну онлайн оплату на сайті авіакомпанії (посередника) або ж здійснити банківський переказ (де є можливість отримати рахунок (інвойс) для оплати), або ж готівкою в касі турагента чи авіакаси.

Проте не усі ці способи оплати доступні у всіх лоукостерів. Як правило, класичні авіакомпанії надають більш широкий спектр способів оплати та підтримки клієнтів.

Для прикладу розглянемо декілька авіакомпаній, які здійснюють рейси із України.

Wizzair. Квитки можна оплатити кількома способами: кредитною та дебетовою карткою; банківським переказом; платіжною системою iDeal (доступна лише для клієнтів із рахунком у голландському банку); через платіжну систему eBanking (доступна лише для клієнтів із рахунком у британському банку); готівкою в касах аеропорту; через туристичні агентства.

Ryanair. Через сайт лише оплата за допомогою кредитових або дебетових платіжних карт. Нажаль, Ryanair не видає окремі квитанції/рахунки. Ви отримаєте на електронну пошту підтвердження бронювання, якими можете управляти на сайті, і там же здійснити реєстрацію та отримати електронний посадковий талон.

МАУ. Способи оплати бронювання досить широкі: банківська платіжна картка; банківський переказ; в касі з попереднім бронюванням на сайті МАУ; розрахунок готівкою; онлайн-платіж на сайті МАУ; оплата додаткових послуг та сервісів за допомогою терміналу EasyPay.

Lufthansa, Airfrance, Аustrian пропонують по декілька способів оплати онлайн або ж скористатися послугами агенств чи авіакас. Банківський переказ, передусім пересилає на онлайн-банкінг, доступний лише пасажирам окремих країн ЄС, зважаючи на вимоги національного законодавства цих країн.

Як бачимо, бажаючі отримати рахунок-фактуру (інвойс) не зможуть це зробити в кожній авіакомпанії. Це питання слід вирішувати, звернувшись до агентств або до Контакт-центрів авіакомпанії (там Вам можуть щиро відповісти англійською:)).

Втім, поставимо "лайк" лоукостеру Wizzair котрий, до слова, має україномовну версію сайту, а раніше й дочірнє підприємство в Україні (в планах його створити заново), та пропонує серед способів оплати банківський переказ, що актуально для юросіб.

У випадку, коли доступна лише онлайн оплата квитка, доведеться здійснювати її або особистою платіжною карткою працівника із наступною компенсацією витрат або ж скористатися корпоративною карткою. Часу на роздуми, як з варіантом оплати виставленого рахунку через банк, лоукостери рідко надають. Хоча ні … надають фіксацію ціни на певний проміжок часу…але за додаткову плату.

Також у виграші для юросіб національний авіаперевізник МАУ, який надає будь-який спосіб оплати квитка, для яких не завжди підходить оплата на сайті за реквізитами банківської карти.

Які підтвердні документи на авіапереліт отримаємо

В цьому питанні відрядженим передусім доводиться зважати на вимоги податкового законодавства. Роботодавці хочуть отримати від працівника той пакет документів, що підтверджує витрати на переліт, котрий дозволить їм віднести їх до неоподаткованих.

Уже досить тривалий час податківці виступають проти лише роздруківок електронних авіаквитків для підтвердження вартості авіаперельоту. Відсилають при цьому до пп. 170.9.1 ПКУ, за яким витрати відрядженого оподатковуються ПДФО лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у т. ч. електронних квитків за наявності посадкового талона, якщо його обов'язковість передбачена правилами перевезення на відповідному виді транспорту, та розрахункових документів про їх придбання за всіма видами транспорту, в тому числі чартерних рейсів.

Цю норму податківці трактують так, що відрядженому треба мати такий пакет документів для підтвердження понесених витрат на авіапереліт:

оригінал розрахункового або платіжного документа, що підтверджує оплату у готівковій чи безготівковій формі (платіжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанція, виписка з карткового рахунку, квитанція до ПКО);

роздрук на папері частини електронного авіаквитка з вказаним маршрутом (маршрут/квитанція);

оригінали відривної частини посадкових талонів пасажира.

Цю позицію фіскали озвучували в листі від 21.01.2016 р. № 1501/10/28-10-06-11, роз’ясненні із підкатегорії 103.17 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua). Можна пригадати й лист від 13.10.2016 р. № 22299/6/99-99-13-02-03-14, в якому у питанні визнання первинним документом електронного посадкового талону, роздрукованого платником податку самостійно, ДФС некомпетентна, а перенаправила до Мінфіну.

В минулорічній індивідуальній податковій консультації від 29.03.2018 р. № 1275/ІПК/28-10-01-03-11 платник прямо вказав, що до авансового звіту для підтвердження витрат на проїзд співробітник надав електронний квиток на літак, придбаний за безготівкові кошти та електронний посадковий талон (співробітником проведена електронна реєстрація на рейс на сайті авіаперевізника). На що податківці апелювали до того, що форми електронних квитків на перевезення пасажирів і багажу та вантажів авіаційним транспортом законодавчо не встановлені, тому вони не можуть вважатись розрахунковими документами.

Ситуація стала дійсно прикрою і не відповідала сучасним тенденціям в галузі авіаперевезень. Адже на сьогодні майже всі авіакомпанії пропонують сформувати посадковий талон через свій сайт та отримати його на електронну пошту, роздрукувати на папері, або ж пред’явити через мобільний додаток на своєму смартфоні. Натомість аби отримати відривну частину посадкового талону слід отримати його на стійці реєстрації за що ті ж лоукостери беруть плату. Це ж стосується, з минулого року, й української авіакомпанії МАУ, до якої поступово долучаться й решта класичних авіакомпаній, що пропонують дешеві безбагажні тарифи в економ-класі та оплату за реєстрацією в аеропорті.

Проте, ситуація змінилася із 5 березня 2019 року. І схоже про це ще не всі в курсі. Саме із цієї дати запрацювали нові Правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу (наказ Державіаслужби від 26.11.2018 р. № 1239).

Ними визначено, що посадковий талон (boarding pass) - документ (паперовий або мобільний), який підтверджує право пасажира на посадку до повітряного судна, що надається на підставі реєстрації пасажира на рейс. Мобільний посадковий талон (Mobile Boarding Pass) - адаптований для відображення на екрані електронного пристрою посадковий талон, який містить, окрім особистих даних, інформацію про рейс та спеціальний штрих-код для зчитування сканером в аеропорту. А ось повідомлення на електронну пошту або SMS-повідомлення не є мобільним посадковим талоном.

Також оновлені Авіаційні правила передбачають, що після бронювання та оплати на електронну адресу, зазначену в бронюванні, користувачу надсилається маршрут-квитанція (Itinerary/Receipt).

Таким чином, якщо повернутися до норми пп. 170.9.1 ПКУ, то вона якраз і допускала в якості підтвердного документу електронний квиток за наявності посадкового талона, якщо його обов'язковість передбачена правилами перевезення на відповідному виді транспорту.

Нові Авіаційні правила вказують, що він може бути як паперовий, так і мобільний, головне аби цей документ відповідно до правил перевезень надав право пасажиру на посадку на рейс авіакомпанії.

Таким чином, відряджені працівники тепер можуть цілком отримати від лоукостера чи класичної авіакомпанії: електронний посадковий талон, який роздрукувати, та додати до нього маршрут квитанції (по суті це підтвердження бронювання від авіакомпанії).

Але до них обов’язкового додається документ, що підтверджує проведену оплату за авіаквиток. У випадку здійснення онлайн оплати на сайті лоукостера, це може бути як квитанція про оплату, сформована платіжною системою, так і виписка із карткового рахунку працівника.

Що стосується Mobile Boarding Pass, то його генерація в додатку на смартфоні не обмежує користувача у можливості отримати електронний посадовий талон на електронну пошту та роздрукувати його для бухгалтерії.

Що із багажем

В базову ціну квитка лоукостера (без жодних додаткових опцій) звісно ж не включено реєстрованого багажу. Тут лише ручна поклажа, яка різниться за розміром та вагою навіть між лоукостерами, не кажучи вже про її параметри у класичних авіакомпаній. Зустрічаються й тарифи навіть без ручної поклажі. Так, азербайджанський лоукостер Buta Airways вказує, що авіаквитки, придбані за мінімальним тарифом "БЮДЖЕТ", не передбачають безкоштовне перевезення реєстрованого багажу або ручної поклажі. Все, що можна взяти на борт літака під виглядом багажу - жіноча ручна сумка або чоловічий портфель, або сумка для фото/відео камери або портативного комп'ютера, розміри яких не перевищують 30x35x10 см (сумки слід використовувати тільки за призначенням). Здивовані, як це взагалі без ручної поклажі? Ну ось так… невздовзі лоукостери можуть стати аеротаксі, і ми отримаємо лише гнучкий тариф на сам переліт без будь-яких додаткових опцій J.

Якщо ж говорити про Wizzair та Ryanair та у них схожа багажна політика щодо ручної поклажі, яка безкоштовно включена до мінімальної ціни квитка: невелика сумка (рюкзак) до 10 кг розмірами 40x30x20 см та 40x20x25 см відповідно. Бажаєте взяти на борт рюкзак побільше або валізку на коліщатах, то оплатіть пріоритетну посадку або велику ручну поклажу. Аналогічну встановлено й плату за реєстрований багаж (до 10 кг або 20 (23) кг).

В свою чергу тарифи економ-класу в класичних авіакомпаній (МАУ, Lufthansa, Airfrance, Britishairways, KLM, Swiss, Austrian) обов’язково включає провезення ручної поклажі (до 7(8) кг або навіть до 12 кг залежно від авіакомпанії та розмірами, як правило, 55х40(35)х20(23,25) см). Проте, що стосується реєстрованого багажу (до 23 кг), то останні роки багато з класичних авіакомпаній поділяють тариф економ-клас на "полегшені" в ціні підвиди (Light, Basic, "тільки ручна поклажа" і т.д.), та "покращені" підвиди (Classic & Flex, Plus, економічний преміум і т.д.). Перші не передбачають безкоштовної норми реєстрованого багажу, а інші включають його та додатково ще й передбачають або збільшені розміри ручної поклажі, або ж можливість взяти з собою ще додаткову валізку чи певні легкі закуски.

Які додаткові послуги пропонують

Найнижчий тариф у лоукостера передбачає, що будь-яку додаткову опцію оплачують: вибір місця в салоні літака, реєстрація в аеропорті, пріоритетної посадки на рейс, додаткова річна поклажа чи реєстрований багаж, а також і за повернення коштів за квиток, якщо ви раптом хочете скасувати поїздку.

Тобто, обираючи переліт лоукостером варто або відмовитися від будь-яких із цих послуг заради економії бюджету, або ж докупити котрусь із них за потреби. Приміром, за реєстрований багаж або ж пріоритетну посадку. Звісно, про жодне безкоштовного харчування на борту лоукостера не йдеться. Все за прайсом бортового меню.

Натомість стандартний економ-клас класичної авіакомпанії включає як уже згадувалося, реєстрований багаж, а також можливість вибору місця у салоні, легкі закуски, воду (соки, кава), а також безкоштовну реєстрацію на стійці в аеропорту. Сюди також включатиметься можливість перебронювання або анулювання квитка (за плату). Але будьте уважні: в багатьох класичних авіакомпаній нині економ-клас ділять на тарифи: від більш дешевого (Light) лише із річної поклажею, до більш дорожчого (Flex) із ширшим списком послуг.

Чи є різниця у реєстрації на рейс

Так, лоукостер безоплатно пропонує пройти реєстрацію онлайн, а на стійці реєстрації або гейті при посадці пред’явити співробітникові аеропорту роздруківку електронного посадкового талону або ж показати його на екрані смартфону (згенерувавши у додатку від авіакомпанії). Якщо ж бажаєте отримати посадковий телефон на стійці реєстрації при здачі багажу або ж забули роздрукувати отриманий електронний посадковий талон, то з вас візьмуть додаткову плату.

Класичні авіакомпаній, як правило, пропонують пасажиру на вибір: реєстрації через сайт авіакомпанії та самостійний друк посадкового талону, отримати його на стійці реєстрації в аеропорт, або ж отримати в кіоску самоослуговування в аеропорту, а також автоматичну реєстрація на рейс. Залежно від аеропорту вильоту способи реєстрації можуть відрізнятися, однак це здебільшого безкоштовна послуга.

Як часто затримують або скасовують рейси

Скасувати або затримати рейси можуть кожної із авіакомпанії незалежно від її назви та статусу. Тож немає чіткої залежності між частотою скасованих рейсів лоукостерів та класичних авіакомпаній.

Якщо страйкують співробітники аеропортів Німеччини чи Франції, то змушені відміняти рейси усі, хто літає до цих аеропортів.

Коли ж говорити про затримки рейсів, то тут ситуація теж неоднозначна на користь класичних авіакомпаній, як багатьом пасажирам здається.

Приміром, за статистикою Державіаслужби у лютому 2019 року в МАУ 86,6% рейсів вилетіло вчасно, у Lufthansa – 84,3%, Turkish Airlines – 68,3%, натомість у лоукостерів Wizzair - 62,5%, у Ryanair – 83,2%. Тобто, затримують рейси всіх, і тут уже як повезе саме Вам із конкретно Вашим рейсом.

Втім варто зважати, що лоукостери часто мають години вильоту не найкращі. Зачасту це або вечірні години, або з самого ранку. Слоти під пікові години (10-12 ранку та 17-19 вечора) обирають класичні авіакомпанії, адже вони можуть собі це дозволити фінансово. Лоукостер мінімізує час перебування в аеропорту (на землі) і для нього важливе швидке вивантаження-завантаження пасажирів та багажу, а також використання шатл-басів (піших доріжок до літака), а не телескопічних трапів. Тому і час вильоту він обирає той, коли сервісні служб аеропорту не сильно завантажені. Звісно, це стосується передусім авіахабів. Wizzair же маючи свою базу у Києві (аеропорт Жуляни), де він є ключовою авіакомпонією, яка забезпечує завантаженість аеропорту, може дозволити собі обирати кращі години вильоту, аніж той же Ryanair в аеропорту Бориспіль.

Чи можна змінювати дати вильоту та повернути вартість квитка у разі скасування відрядження

У лоукостерів є можливість змінити дати вильоту рейсу та скасувати бронювання. Проте ця послуга платна (у Wizzair збір за зміну рейсу через сайт – 30-40Є, а за скасування рейсу - 60Є). Тож частіше трапляється так, що акційна ціна квитка на переліт лоукостера менша, аніж плата за скасування чи зміну рейси, що робить такі дії економічно недоцільними.

У класичних авіакомпаній теж все не так просто. Якщо взяти найдешевший квиток економ-класу типу Light, що не включає навіть реєстрованого багажу, то зекономивши на ціні квитка взамін отримаєте неможливість зміни дати рейсу чи його скасування. В іншому випадку, якщо візьмете економ-клас за дорожчим тарифом Flex, то можете змінити дати перельоту, проте повернути кошти за скасований рейс можна лише зі сплатою штрафу (сервісного збору).

На скільки віддалено аеропорти від місця відрядження

Класичні авіакомпанії літають передусім у столичні та крупні регіональні аеропорти чи авіахаби. Натомість лоукостери часто обирають аеропорти вильоту/прильоту більш віддалені від столиць країн або центрів регіонів. Тобто, це не означає, що лоукостерів не пускають у аеропорти Франкфурта-на-Майні чи Барселони (Ель-Прат). Вони там присутні, але меншою кількістю рейсів, аніж у тому ж аеропорті Франкфурт-Хан, що за 110 км від міста Франкфурта-на-Майні, або Жироні, що за 75 км від Барселони, або ж Меммінгему, що за 110 км від Мюнхена.

Це досить незручно, якщо бізнес-поїздка до мегаполісу, який має в приміській зоні аеропорт, а вам доводиться ще 1-1,5 години діставатися до міста, та на додачу якщо приліт не в саму вдалу годину.

Проте, це може бути й перевагою, якщо скажімо Ви прямуєте до Люксембургу. Тоді з аеропорту Франкфурт-Хан завдяки невеликій віддаленості до 120 км, дістанетеся швидше до місця призначення, аніж із міжнародного аеропорту Франкфурта-на-Майні.

Чи варто летіти лоукостерами із пересадками

Можна, але при умові що маєте достатній запас часу між пересадкою аби гарантовано встигнути на інший рейс та в окремих випадках ще й візу.

Лоукостери пропонують перельоти "point-to-point" (з точки в точку), яка не передбачає узгоджених стикувань рейсів або ж код-шеринг. Останні варіанти прерогатива класичних авіакомпаній, які гарантують стикувальні рейси, якщо Ви придбали квиток, скажімо, із Києву до Лісабону у МАУ із пересадкою в Цюриху чи Парижі.

У випадку із трансатлантичним перельотом, приміром, до Нью-Йорку прямий рейс МАУ триває більше 10 годин, із пересадкою KLM або ж Airfrance від 13 годин і більше, і тут Вам запропонують повноцінний економ-клас з реєстрованим багажем і харчуванням. Тож експериментувати із таким перельотом виключно лоукостерами для відрядження найбільш невдалий варіант. Хоча, якщо Ви підібрали дешевший переліт до США із Польщі або ж Німеччини класичною авіакомпанією в економ-класі, то звісно до сусідніх країн за 1,5-2 години можна здійснити переліт лоукостером (Wizzair, Ryanair).

Не варто ризикувати із дешевими перельотом при стиковці лоукостерами у Великій Британії, якщо Ви подорожуєте в межах ЄС. Адже без хоча б транзитної візи цієї країни або ж візи США (при умові, що прямуєте до США) Вам не вдасться здійснити посадку на наступний рейс. Лоукостери прилітають до аеропортів, де відсутня транзитна зона, а пасажиру потрібно пройти паспортний контроль, забрати багаж та заново проходити реєстрацію на наступний рейс. І станеться прикра ситуація, коли приміром, прямуючи із пересадкою в Манчестері до Лісабону, Ви застрянете на паспортному контролі в Манчестері (адже безвізовий режим для українців не діє в Британії) і будете вимушені повернутися до України.

Зважаючи, що найбільшу кількість рейсів лоукостери Wizzair та Ryanair з України здійснюють до Польщі та Німеччини, цілком можна обрати ці країни для пересадки на подальші рейси до країн ЄС. Але це доцільно лише тоді, коли вартість перельоту із пересадкою суттєво нижча від прямого перельоту або прямий переліт до місця призначення із України відсутній. Однак часу в такому разі буде витрачено значно більше, бо лоукостери мають незручні години вильоту (прильоту) і частенько час між стиковками або занадто короткий (до 2 годин, що зазвичай дорівнює часу, коли уже починається реєстрація на рейс) або ж 10-16 годин, що змушує заночувати у місті, де здійснюватимете пересадку (а це плюс додаткові витрати).

ПІДСУМОК: використовувати для перельоту лоукостери доцільно, якщо:

не потрібен реєстрований багаж, а тривалість відрядження 2-3 дні;

тривалість перельоту до 2 годин, а значить можна обійтися без харчування на борту і невеликим простором між сидіннями;

прямуєте до міст, до яких літають передусім лоукостери, а також прямими рейсами із України;

впевнені у тому, що відрядження відбудеться і тому можете придбати квиток за акційною пропозицією, а значить досить низькою ціною;

прийнятна оплата онлайн через сайт лоукостера, а також є можливість вчасно зареєструватися через Інтернет і роздрукувати квиток або отримати мобільний посадковий талон.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН

Войдите, чтобы оставить комментарий