Бухгалтер: неписані правила для ефективнішої роботи

11.07.2019, 10:37
383
0
Алла Король
Головний редактор порталу "Бухгалтер.UA"

На порозі професійного свята хочеться згадати і про те, що не пишуть у нормативних актах, але що не менш важливе для ефективної праці бухгалтера. Безумовно, далеко не завжди наше законодавство встигає за швидкоплинним життям. Умови та специфіка господарської діяльності постійно змінюються та оновлюються, тож і бухгалтер, який не бажає опинитися на умовному узбіччі, мусить встигати слідкувати за цими новаціями та намагатися відповідати їм на гідному рівні. Таке підвищення кваліфікації та професійних навичок бухгалтера – і в інтересах власників та керівника підприємства, а отже їм не варто економити на доступі до професійних бухгалтерських ресурсів, передплаті на профільні видання, участі у різноманітних заходах з підвищення кваліфікації.

Зі свого боку, керівник (роботодавець) очікує від бухгалтера, окрім зрозумілих апріорі навичок і знань, потрібних для такої професії, ще й уміння опановувати, запам’ятовувати та аналізувати відповідну інформацію, готовність до кропіткої та систематичної роботи, точність та охайність у роботі з документами. Зрештою, не обійтися і без банальної грамотності – як літературної (у письмовій та розмовній мові), так і комп’ютерної.

Професійна етика бухгалтера сучасного підприємства передбачає дотримання ним у своїй діяльності принципів чесності, об’єктивності, професійної компетентності, конфіденційності. Сучасний бухгалтер повинен тримати руку на пульсі змін законодавства, бути в курсі запланованих змін та новведень, упевнено оперувати різноманітними програмами та інструментами, які полегшують його працю. Головний бухгалтер, який бажає покращення роботи свого підприємства, повинен не просто виконувати рутинну працю, а й долучатися до аналізу господарської діяльності, своєчасно вносити пропозиції щодо її планування. А отже не обійтися без підтримки себе у професійному тонусі, самоосвіти та знайомства з відповідною актуальною інформацією.

З практичного досвіду можна зробити висновок, що бухгалтеру підприємства не обійтися щонайменше без знань П(С)БО та МСФЗ, основ податкових розрахунків та декларування, методики нарахування і виплати заробітної плати та пов’язаних з нею обов’язкових платежів, засад ведення касових операцій, розрахунків з підзвітними особами та дебіторами, проведення інвентаризації.

Більше того, бухгалтеру доводиться розумітися не лише у податковому і бухгалтерському обліку, складанні та поданні фінансової звітності, а ще й знати бодай ази господарського, цивільного, трудового законодавства, орієнтуватися у роз’ясненнях відповідних відомств та державних служб, пам’ятати про базові засади кадрового діловодства та архівної справи. До того ж, вітчизняні реалії змушують не тільки володіти відповідними знаннями, а й бути готовим реалізовувати їх на практиці, особливо – у стресових та нестандартних ситуаціях.

Якщо ж йдеться про виробництво чи сільське господарство, то велика ймовірність того, що з часом підприємство вийде (якщо вже не діє там) на зовнішній ринок. А отже і бухгалтер повинен бути готовим до того, що доведеться мати справу з зовнішньоекономічною діяльністю, митними процедурами, міжнародними банківськими переказами. Це вимагає орієнтування у відповідних нормативних актах, розуміння характеру та засад здійснення таких операцій. Стрімка зміна атмосфери господарського життя спричиняє те, що бухгалтер вже не може обмежитися приземленим статусом рахівника, йому доводиться бути потрошки й аналітиком, прогнозистом, консультантом, а головбух додатково опиняється ще й в ролі управлінця та координатора.

Власне, подібні розмірковування можуть зайняти ще не одну сторінку, адже скромна в повсякденному житті професія бухгалтера лише для непосвячених у її тонкощі виглядає рутинною та одноманітною. Ті, хто справді занурився у вир підрахунків та первинки, власноруч скуштував гіркоту помилок і нектар здобутків, не з підручників знає присмак спідкування з контролерами і ціну безсонних ночей, можуть з чистою совістю і без лукавства розповісти про багатогранність бухгалтерської професії. Тож зі святом, шановні колеги! Будьте щасливі та успішні!

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН

Войдите, чтобы оставить комментарий