Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкова реформа: які плани плекає Мінфін

18 серпня 2015, 14:10
229
1
Реклама

Майбутня податкова реформа, анонсована на осінь, не стане революційною. Швидше це буде вдосконалення, «шліфування» численних положень існуючого Податкового кодексу. Хоча, через масовість змін і щоб уникнути плутанини при кодифікації, можливе прийняття нової редакції Податкового кодексу. Такий висновок можна зробити з відеозвернення заступника Міністра фінансів Олени Макеєвої, розміщеного на її сторінці у Facebook.

«Наразі ми проводимо ревізію абсолютно всіх статей діючого Податкового кодексу і формуємо список статей, які підлягають перегляду і уточненню. Навіть без змін правил і податкових ставок виправляти потрібно понад 50 % тексту Кодексу», - повідомила О. Макеєва. За її словами, більшість експертів погоджуються, що доцільно прийняти новий Податковий кодекс, оскільки внесення окремих правок і уточнень в кожну статтю Кодексу може призвести до зростання невизначеності і помилок.

Про суть планованих змін можна судити з презентації Мінфіну «Податкова реформа - не лише про ставки податків».

Звісно, аналізувати плани Уряду, ще не втілені в конкретний законопроект, - доволі невдячна справа. Але на деякі моменти, приховані за благими намірами «спрощення», «прозорості» та «справедливості», варто звернути увагу.

Так, у частині податку на прибуток під гаслом «справедливості» хочуть повернути вимогу про наявність зв'язку витрат з господарською діяльністю підприємства. Незрозуміло, щоправда, як це узгоджується із «спрощенням». Адже в такому випадку доведеться доповнити розділ III Податкового кодексу новими коригуваннями, або ввести окремий облік витрат для цілей оподаткування, що ніяк не співвідноситься з планами на зближення бухгалтерського і податкового обліку. Втім, є й позитивний момент - планується дозволити враховувати «дивідендні» аванси у зменшення авансів щомісячних.

В частині ПДВ під «справедливістю» розуміється скасування спеціального режиму оподаткування для сільськогосподарських підприємств, що навряд чи буде сприйнято ними з ентузіазмом. Хоча про це в Уряді говорили вже давно, і сюрпризом це не стане. Позитивною же є обіцянка «раннього» відшкодування ПДВ для підтримки інвесторів на етапі спорудження об'єктів інвестування. Про скасування ПДВ-рахунків не йдеться - Уряд поки твердо дотримується цієї ідеї.

У концепції немає ані слова про те, що ж збираються робити з ЄСВ, який, у його нинішньому вигляді, є головною причиною виплати зарплат у конвертах. Раніше від тієї ж Олени Макеєвої звучали плани його об'єднання з податком на доходи фізичних осіб. Однак у розділі концепції, присвяченому ПДФО, нічого такого немає. Зрозуміло, можна заперечити, що формально ЄСВ є не податком, а внеском на соціальне страхування. Однак це лише формально. А фактично він створює непосильне для більшості роботодавців податкове навантаження на фонд оплати праці.

Транспортним податком, заради досягнення «прозорості», планується оподаткувати всі автомобілі молодше 5 років, а не тільки «розкішні», з об'ємом двигуна понад 3 літри. Для останніх же просто передбачать підвищені ставки: чим більше об'єм двигуна, тим вища ставка. Як, взагалі-то, було й раніше, до Податкового кодексу. Так що все нове - це добре забуте старе.

Найбільша кількість змін планується в частині адміністрування податків. Планується зменшити кількість обов'язкових реквізитів для податкових декларацій та спростити процедуру їх подання. До речі, за наявною у нас інформацією, у ДФСУ активізувалися роботи зі створення «Особистого кабінету платника податків» на офіційному інтернет-порталі цього відомства. Однак точні строки поки не називають.

В частині перевірочної діяльності фіскальних органів платникам податків обіцяно скорочення числа підстав для позапланових перевірок. А щодо оскарження їх результатів - однорівнева система апеляцій. Це означає, що скарги платників податків розглядатиме тільки фіскальний орган вищого рівня, тобто ДФСУ. Причому для будь-якого оскарження податкових нарахувань - як адміністративного, так і судового - як обов'язкова умова буде висуватися банківська гарантія або депозит, що для декого може стати перешкодою.

Загалом, зміни передбачаються найрізноманітніші - як позитивні, так і негативні. Однак всі вони залишаться на папері, якщо у Мінфіні не зрозуміють головного: основною причиною численних зловживань з боку фіскальних органів є індикативні показники надходжень, які «спускають» їм з того ж Мінфіну та з якими вони відправляються на свої «жнива». І поки держава не навчиться жити по кишені, виходячи з того, що змогла дати економіка, а не з того, що вдалося з неї вибити, - змін у відносинах між державою і платником податків годі й чекати. Скільки Податковий кодекс не «шліфуй».

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини