Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підприємства та установи повинні подавати до ТЦК та СП дані про автомобілі та водіїв

До 20 грудня підприємства повинні подати до ТЦК та СП дані про свій автотранспорт

Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону про мобілізацію порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України. Урядом затверджено Положення №1921, яке стосується підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності, і громадян – власників транспортних засобів. Одразу зауважимо, що часто в інтернеті можна зустріти твердження, що це означає вільні руки для ФОПів, бо про них, мовляв, не згадано у Положенні №1921. Однак річ у тім, що ЦКУ як суб’єктів права власності називає лише державу, територіальні громади, юридичних та фізичних осіб. Тобто у відповідних реєстрах як власник землі, іншої нерухомості чи автотранспорту не може фігурувати фізособа-підприємець – власником буде саме фізична особа.

Згідно з Положенням №1291 мобілізація транспортних засобів виконується:

– у мирний час – шляхом проведення заходів, пов’язаних з військовим обліком транспортних засобів і техніки та завчасним забезпеченням їх мобілізаційної готовності відповідно до визначених завдань;

– в особливий період – шляхом передачі підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами транспортних засобів і техніки для задоволення потреб військових формувань відповідно до визначених завдань.

Отже, п. 15 Положення №1921 встановлює правила та строки подання інформації про автотранспорт юридичних осіб. А саме – керівники підприємств та інших юросіб повинні подавати територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (які багато хто досі кличе за звичкою військовим комісаріатам) щороку до 20 червня та 20 грудня інформацію про:

– наявність транспортних засобів і техніки;

– технічний стан транспорту;

– громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці.

Потрібно більше розʼяснень і аналітики щодо нормативного акту? Спробуйте Legal Solution. Воно допоможе швидко зорієнтуватися в складних правових питаннях та дізнатися, як саме застосовуються НПА у вашій галузі. Замовте рішення за посиланням.   

Інформацію подають за формою «Відомість про наявність і технічний стан транспортних засобів і техніки, а також про громадян, які працюють на підприємстві, в установі та організації на таких транспортних засобах і техніці, станом на __ ________ 20_ р.», наведеною у Додатку 1 до Положення №1921.

Логіка підказує, що якщо на відповідну дату (20 червня чи 20 грудня) підприємство або інша юрособа не має у власності транспортних засобів, то й подавати інформацію до ТЦК та СП не потрібно.

Більше того, у разі змін даних підприємства або статусу автотранспорту, керівники підприємств повинні повідомити про це ТЦК та СП (п. 16 Положення №1921). Так, слід повідомляти про:

– зміну найменування підприємства або форми власності;

– відправку транспортних засобів і техніки в інші регіони або за межі території України на тривалий час;

– передачу права власності на транспортні засоби і техніку іншим юридичним особам або громадянам у довгострокову оренду (лізинг);

– початок застави транспортного засобу або техніки;

– інші випадки, коли унеможливлюється передача транспортних засобів і техніки військовим формуванням.

Зверніть увагу, що керівники юридичних осіб, які не подають вчасно до ТЦК та СП інформацію про автомобілі своїх підприємств або установ, підлягають адміністративній відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. А за це ст. 210-1 КпАП передбачає штраф під час особливого періоду від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 5100 гривень до 8500 гривень.

Директорам чи іншим керівникам підприємств варто пам’ятати, що у разі неподання зазначеної інформації в юросіб можуть виникнути проблеми під час державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів. Адже п. 11 Положення №1291 передбачає, що для держреєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів у територіальних органах з надання сервісних послуг МВС (крім транспортних засобів, власниками яких є громадяни), крім документів, необхідних загалом для відповідних дій, представником підприємства, установи чи організації, про автомобілі яких йдеться, подається довідка, форма якої визначається Міноборони, з відміткою керівника ТЦК та СП про постановку транспортного засобу на військовий облік або зняття з такого обліку.

Водночас, громадяни – власники автотранспорту (зокрема і ті, що зареєстровані зараз як ФОПи) наразі не зобов’язані повідомляти ТЦК та СП про наявні в них автомобілі.

Розпочніть новий рік з LIGA360. Обирайте професійні рішення для бізнесу, юристів, бухгалтерів та HR-менеджерів - зі знижками до 40%. Скористайтеся пропозицією прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини