На період дії воєнного, надзвичайного стану за ставкою ПДВ у розмірі 7% оподатковують імпорт та постачання на митній території України (у т.ч. вироблених на митній території України) таких товарів:
- бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними пп. 215.3.4 ПКУ на які згідно з п. 41 підрозділу 5 вказаного розділу встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів;
- нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00 (далі - пальне та інші нафтопродукти).
Це передбачає п. 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Тому під час воєнного, надзвичайного стану при здійсненні операцій з постачання пального та інших нафтопродуктів (незалежно від того, коли відбулось придбання таких пального та нафтопродуктів - до запровадження ставки ПДВ 7% на такі товари, чи після її запровадження) до складу вартості таких товарів включають ПДВ, визначений за ставкою 7%.
Податковий кредит за операціями з придбання товарів та послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, для їх використання в операціях, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7%, зокрема, для операцій з постачання пального та інших нафтопродуктів, формують у загальному порядку, тобто, виходячи з суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) при придбанні/ввезенні таких товарів/послуг. Також, податковий кредит, сформований у попередніх податкових періодах при придбанні товарів та послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, що починають використовуватись в операціях, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 7%, зокрема, в операціях з постачання пального та інших нафтопродуктів, не коригують у зв'язку із застосуванням цієї ставки ПДВ.
Тож існує можливість формувати від'ємне значення суми ПДВ, визначеного як різниця між сумою податкового зобов'язання, розрахованого за ставкою 7%, та сумою податкового кредиту, до якого включено вартість пального за більшою ставкою (20%). Однак таке від'ємне значення не підлягає відшкодуванню з держбюджету на рахунок платника, а зараховуватиметься до складу податкового кредиту та зменшуватиме суму податкових зобов'язань, що підлягатиме сплаті до бюджету у наступних звітних періодах.
Якщо у платника податку, який протягом звітного періоду здійснював операції з постачання пального та інших нафтопродуктів, за результатами такого звітного періоду сума ПДВ має від'ємне значення, то така сума ПДВ не може бути задекларована (ні в поточному звітному періоді, ні в наступних звітних періодах) до бюджетного відшкодування, у тому числі в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ чи іншого податку (не може бути задекларована у податковій декларації з ПДВ у рядках 20.1, 20.2, 20.2.1 та 20.2.2), а підлягає виключно зарахуванню до складу податкового кредиту наступних звітних періодів (відображається виключно у рядку 20.3 податкової декларації з ПДВ).
Також треба зважати, що всі суб'єкти господарювання, що здійснюють роздрібний продаж пального, зобов'язані здійснити перепрограмування своїх РРО, змінивши ставку ПДВ з 20 на 7 %.
Платниками акцизного податку з пального до 17.03.2022 року були виробники та імпортери такого пального. Ціна пального до 17.03.2022 року, ввезеного на територію України імпортерами та/або реалізованого на митній території його виробниками та імпортерами до цієї дати, включає суму сплаченого акцизного податку. Наразі передбачено відшкодування такого акцизного податку.
Починаючи з 17.03.2022 при ввезенні на митну територію України пального імпортерами та реалізації пального виробниками, акцизний податок не нараховується та не сплачується до бюджету. Слід зазначити, що сума такого акцизного податку в ціні пального, до 17.03.2022 року становила: 1 л бензину - 7,08 грн, дизпалива - 4,63 грн, скрапленого газу - 1,72 грн.
Джерело: повідомлення ГУ ДПС у Закарпатській області.
Найважливіші питання для бізнесу під час війни: організація господарської діяльності, персонал, податки, звітність, мито тощо. Все це і багато іншого в аналітичному проекті від LIGA ZAKON.