Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Верховний Суд підтримав ДПС у питанні правомірності нарахування пені

Реклама

Верховний Суд підтримав позицію податківців щодо правомірності нарахування пені за період заниження грошового зобов`язання, нарахованого податковим органом за результатами податкової перевірки і узгодженого в судовому порядку, у випадку, якщо таке зобов`язання було сплачено платником податків протягом 10 днів з дня його узгодження. Йдеться про постанову КАС/ВС від 31.01.2023 р. у справі № 160/16020/21. Деталями цього рішення поділилася пресслужба ДПС.

В цій справі суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що із 1 січня 2017 року за правилами пп. 129.1.1 ПКУ пеня розпочинає нараховуватись з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання (у т. ч. за період адміністративного та/або судового оскарження). Враховуючи фактичні обставини цієї справи право на нарахування пені виникло у податкового органу після перевірки та оформлення її результатів, і наявність цієї обставини виступає обов`язковою умовою, за якої розпочинається процедура нарахування пені і з огляду на те, що на момент застосування такої процедури вже діяла норма п. 129.1 ПКУ у новій редакції, саме за правилами цієї норми і має відбуватись таке нарахування.

Однак Верховний Суд відступив від раніше викладених своїх висновків, відповідно до яких ст. 129 ПКУ, в редакції, чинній з 1 січня 2017 року, не встановлено нарахування пені у разі виявлення контролюючим органом заниження податкових зобов`язань на суму такого заниження та за весь період заниження, та сформулював такий правовий висновок.

Початок нарахування пені, встановлений у пп 129.1.1 ПКУ у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, пов`язаний зі спливом граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, яке мало бути виконане, якби платник податків не порушив норми податкового законодавства і не занизив його у відповідний період. Тобто нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов`язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Враховуючи вимоги п. 129.2 ПКУ, у разі залишення без змін частини нарахованого контролюючим органом грошового зобов`язання (його частини) у порядку судового оскарження, пеня, нарахована за несплату такого, відображається в ІКП платника податку та підлягає сплаті за весь період заниження такого зобов`язання, в тому числі і за період адміністративного та/або судового оскарження.

Колегія суддів зазначила, що у постанові від 27.09.2022 р. у справі № 380/7694/20 Верховний Суд також здійснив аналіз судової практики з питання застосування норми ст. 129 ПКУ (у редакції чинній до 1 січня 2017 року) при нарахуванні контролюючим органом суми податку у разі виявлення його заниження є сформованою і усталеною.

За сформованою судовою практикою, пп. 129.1.2 ПКУ встановлює застосування фінансової санкції до платників податків у вигляді нарахування пені від дня настання строку погашення податкового зобов`язання та за весь період заниження податкового зобов`язання на суму такого заниження, оскільки платник весь період, коли він не декларував та не сплачував податки, користувався коштами, які він повинен був сплатити до бюджету.

Касаційний адміністративний суд зауважив, що дії відповідача, в межах, які оскаржуються позивачем, відповідають правовому регулюванню, встановленому пп. 129.1.1 та п. 129.2 ПКУ на час виникнення спірних правовідносин та відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку пені, така нарахована саме на суму заниженого податкового зобов`язання, правомірність збільшення якого підтверджена у судовому порядку, і за весь час його заниження (у тому числі за період судового оскарження).

Спробуйте VERDICTUM в LIGA360. Аналізуйте тексти судових рішень, формуйте аргументи. Деталі за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини