Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ТТН заповнили з помилками: чи є підстава для зменшення податкового кредиту

1 листопада 2024, 16:25
36
0
Автор:
Реклама

Виключно на підставі первинних документів платник податку має формувати дані податкового обліку, зокрема, щодо об'єкту оподаткування податком на прибуток, об'єкту оподаткування податком на додану вартість, податкового кредиту з ПДВ. Крім того, аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту.

При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції. Документи мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством.

Таким чином, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, враховуючи специфіку таких операцій та договорів, що їх регламентують, Товариство повинно мати відповідні належно оформлені первинні документи, які в сукупності з встановленими обставинами мають свідчити про факт реального вчинення господарських операцій, що є підставою для формування платником податкового обліку.

Про це відзначили судді ВС КАС у постанові від 26.07.2024 р. № 806/2353/16.

Відкрийте законодавство на 360! Спробуйте нову LIGA360 з інноваційними зв'язками документів. До кожного НПА - знайдуться пов'язані закони, судові рішення, практичні ситуації та аналітичні документи. Замовте презентацію для своєї компанії.

Щодо ТТН, то як встановлено судами, зауваження контролюючого органу стосувалося товарно-транспортних накладних, які оформлялися компаніями - перевізниками, проте позивач не може нести відповідальності за неналежне оформлення товарно-транспортних накладних транспортною компанією. Крім того, як вбачається з таких накладних в них наявні реквізити щодо відправника та отримувача товару, дати відправлення та прибуття, опис вантажу.

При цьому, як правильно зауважено судами попередніх інстанцій в акті перевірки відсутні посилання контролюючого органу на те, що компанії - перевізники фактично не здійснювали перевезення товарів, а відтак долучені позивачем до матеріалів справи товарно - транспортні накладні (вантажні декларації) належним чином підтверджують факт транспортування придбаного позивачем товару.

Необґрунтованими суди також визнали і посилання відповідача на ненадання позивачем під час перевірки сертифікатів якості на товар, оскільки товар, який отримував позивач не підлягає сертифікації, крім того такі документи не підтверджують факт поставки товару і засвідчують виключно його якість. З цього приводу також слід зазначити, що сертифікати якості чи відповідності є товаросупровідними документами, надаються, як правило, на вимогу покупця, та у податковому/бухгалтерському обліку не відображаються, оскільки фактично не містять достатньої і необхідної інформації про господарську операцію з поставки.

З урахуванням вказаного, колегія суддів погодилась з висновками судів попередніх інстанцій, що надані документи містять достатні дані про зміст господарських операцій та їх учасників, підтверджують фактичне їх здійснення.

Радимо також ознайомитися зі статтею «ТТН як свідчення здійснення господарської операції: нове у практиці ВС»

Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини