Зміни, внесені Законом № 4113-IX (далі - Закон), які набувають чинності з 01 січня 2025 року, зокрема, стосуються справляння рентної плати за використання надр для видобування корисних копалин (далі - Рентна плата) гірничими підприємствами, які реалізують видобуту корисну копалину (мінеральну сировину) товарну продукцію гірничого підприємства (далі - Товарна продукція) із гірських порід, що класифікується за кодами згідно з УКТ ЗЕД:
2517 - галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння;
2505 - піски природні всіх видів;
2507 00 - каолін та інші глини каолінові.
Фактична ціна реалізації для згаданої Товарної продукції визначається за середньозваженою (за обсягами реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідного виду корисної копалини (мінеральної сировини) за договорами постачання, але не менше для:
УКТ ЗЕД 2517 - 6,5 дол. США за 1 тонну;
УКТ ЗЕД 2505 - 5,00 дол. США за 1 тонну;
УКТ ЗЕД 2507 00, яка залежно від своїх властивостей у затверджених кондиціях на мінеральну сировину об'єкту ділянки надр визнана:
- не придатною для первинної переробки (збагачення) - 40 дол. США за 1 тонну;
- придатною для первинної переробки (збагачення) - 120 дол. США за 1 тонну.
Перерахунок у гривні здійснюється за курсом НБУ станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.
Тобто у випадку, якщо гірські породи, що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 2507 00, у затверджених кондиціях на мінеральну сировину за своїми властивостями визнані:
- придатними для первинної переробки (збагачення) при виробництві каоліну та реалізуються без збагачення (первинної переробки), то обсяг Рентної плати обчислюється із урахуванням фактичного обсягу видобутої Товарної продукції, ставки Рентної плати 5% від фактичної ціни реалізації/розрахункової вартості такої продукції, але не менше 120 дол. США;
- непридатними для первинної переробки (збагачення), то Рентна плата обчислюється із урахуванням фактичного обсягу видобутого каоліну, як Товарної продукції Товариства, ставки Рентної плати 5% від фактичної ціни реалізації/розрахункової вартості такої продукції, але не менше 40 дол. США.
Таким чином Рентна плата для гірських порід, що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 2507 00, не може бути меншою ніж 6 або 2 дол. США залежно від придатності гірських порід до первинної переробки (збагачення). На цьому наголосили у відповідному роз'ясненні ДПСУ.
У чинній редакції ПКУ подібні механізми фіксації мінімального рівня бази оподаткування вже застосовуються для вуглеводнів та товарних руд заліза та забезпечують визначення рентної плати, виходячи з бази оподаткування, захищеної від впливу перерозподілу виробничих процесів виготовлення товарної продукції гірничих підприємств.
Фахівці ДПСУ наголосили, що зміни до ПКУ є тимчасовими та перехідними у період дії воєнного стану та незавершеності реформування відносин у добувній галузі, забезпечення їх належної прозорості та відкритості економічної та технічної галузевої інформації.
Слід зазначити, що такі законодавчі зміни не суттєво вплинуть на більшість гірничих підприємств, які організували добування та первинну переробку мінеральної сировини, виготовлення товарної продукції гірничих підприємств з дотриманням стандартів та всіх вимог надрокористування, ринкових принципів ціноутворення та конкурентності господарської діяльності.
Радимо також ознайомитися зі статтею «Інші новації Закону № 4113»
Полегшіть своє податкове планування з LIGA360, забезпечуючи комплексний аналіз та своєчасні оновлення для ефективної адаптації до податкових змін. Наше рішення надає широкий спектр можливостей:
Доступ до обширної бази нормативних актів та судових рішень у сфері обліку та податків;
Система сповіщень для оперативного реагування на податкові реформи;
Консультації від провідних податкових експертів і багато іншого.
Відкрийте для себе всі переваги LIGA360, отримавши доступ до неї прямо зараз.