Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Промислова інфляція в Україні у річному вимірі сягнула 51,9%

30 квітня 2025, 14:30
215
0
Автор:
Реклама

Індекс цін виробників промислової продукції у березні становив 0,7%, цей же показник у річному вимірі збільшився аж до 51,9%. Про це повідомляє Держстат.

У березні 2025 року індекс цін виробників промислової продукції (показник середнього рівня зміни відпускних оптових цін на сировину, матеріали та товари проміжного споживання) становив 0,7%, тоді як у лютому він дорівнював 1,1%.

Водночас у річному вимірі промислова інфляція прискорилася до 51,9%, у лютому 2025 року до лютого 2024 року цей показник становив 37%.

Основним чинником сповільнення промислової інфляції минулого місяця стали ціни на продукцію видобувної промисловості, які у порівнянні з лютим знизилися на 0,4%, на нафту і газ (-1,3%), фармацевтичну продукцію (-5,7%).

Водночас у річному вимірі на 206,4% збільшилися ціни на енергоносії (постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря), що впливає на річний показник промислової інфляції.

Народний депутат, глава парламентського фінансового комітету Данило Гетманцев відзначив, що річна промислова інфляція у 52% - максимум із початку війни. Причина прискорення промислової інфляції - низька база минулого року, у першому кварталі якого фіксувалась суттєве зниження цін виробників. Найбільше ціни виробників (у порівнянні березня 2025 до березня 2024) зросли у таких галузях промисловості:

  • постачання електроенергії, газу, пари (+106,4%);

  • виробництво фармацевтичних продуктів (+24,9%);

  • виробництво харчових продуктів (+21,3%);

  • добування металевих руд (+18,8%).

Основним про-інфляційним чинником на стороні виробничих витрат залишається підвищення тарифів на електроенергію минулого року, а також зростання вартості сировини і оплати праці.

«Хороша новина полягає у тому, що поточний пік промислової інфляції пройдено, і вже у квітні у річному вимірі вона почне знижуватись. Це в тому числі знижуватиме ціновий тиск на споживчі товари і послуги. Водночас, неодноразово пояснював, що триваюча третій рік повномасштабна війна об'єктивно сама по собі перетворюється [на] постійний про-інфляційний фактор. На макро-рівні цей вплив проявляється через величезний подвійний дефіцит бюджету (?24% ВВП, без грантів) і зовнішньої торгівлі (рахунку поточних операцій, ? 7% ВВП), який переважно закривається за рахунок міжнародної допомоги. На мікро-рівні - через зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення, оплату праці, логістику тощо», - каже Гетманцев.

Особливості дистанційної роботи, найму і звільнення працівників, бронювання й війського обліку та інші актуальні питання - у новій LIGA360. Підсилюй роботу бухгалтера а кадровика використанням комплексної інформації. Замов персональну презентацію менеджера.

Нагадаємо: індексацію зарплати потрібно проводити у тому випадку, коли індекс споживчих цін перевищив поріг у 103%.

Для зручності коефіцієнти (суми) індексації заробітної плати у 2025 році можна переглянути в довіднику.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини