Ні для кого не секрет, що згідно п. 201.15 НКУ платники ПДВ зобов'язані вести реєстр виданих і отриманих податкових накладних (далі - Реєстр) в електронному вигляді, в якому вказуються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання і сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, що видав податкову накладну платникові податків.
До 28.02.2013 р. ведення Реєстру регулювалося відповідним Порядком, затвердженим наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1002 (далі - Порядок № 1002).
Починаючи з 01.03.2013 р. набув чинності мінфінівський Реєстр, затверджений наказом від 17.12.2012 р. № 1340 "Про затвердження форми реєстру виданих і отриманих податкових накладних і порядку його ведення" (далі - Порядок № 1340). На додаток до цього наказу ГНСУ надала пояснення відносно порядку заповнення Реєстру, викладені в листі від 01.03.2013 р. "Особливості заповнення деяких граф Реєстру виданих і отриманих податкових накладних".
По суті, кардинальних змін не сталося. У новій формі Реєстру змінені назви деяких граф і додана гр. 13 в розділі виданих накладних, призначена для вказівки постачань експортних послуг. Раніше ці суми відбивалися разом з постачаннями товарів в гр. 12, яка називалася "Експорт товарів та супутніх такому експорту послуг". Поки ж необхідно розмежовувати експортний товар і експортні послуги. От і все зміни.
В той же час одним з основних моментів, передбачених Порядком № 1340, є врегулювання порядку проведення виправлень в Реєстрі.
Порядок виправлення буде цікавим, передусім, для підприємств, які зобов'язані реєструвати свої податкові накладні в ЕРНН. Так, для включення накладної в ЕРНН відводиться 15 днів з моменту її виписки. Проте декларації формуються за місяць, тобто 30 днів, при цьому декларація подається до 20 числа. На виявлення помилки платникові дається практично від 20 до 50 днів. У разі ж необхідності реєстрації податкової накладної в ЕРНН (чи то імпортний товар, чи то сума ПДВ перевищує 10 тис. грн.), виявити помилку і зареєструвати правильну податкову накладну можна тільки впродовж 15 днів. Така розбіжність призводить до того, що може виникнути ситуація, коли податкова накладна вже включена в Реєстр, а помилка виявлена тільки при формуванні декларації. Цю податкову накладну з Реєстру виключити немає можливості. Залишається тільки виправити помилку за допомогою Реєстру при формуванні декларації по ПДВ, тобто відбивати фактичні дані за звітний місяць.
Знову ж таки, чітко дотримуючи законодавство, в Реєстрі повинні відбиватися усі податкові накладні, які були сформовані за місяць, навіть ті, які виписані помилково, містять неправильні суми і, крім того, ще і включені в ЕРНН. У такому разі єдиним варіантом їх анулювання є віддзеркалення таких подій в Реєстрі.
Отже, раніше Порядком № 1002 було передбачено, що виправлення помилки в Реєстрі здійснюється методом "сторно" за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення відповідних помилок. Крім того, було відмічено, що коригування в Реєстрі не призводить до необхідності формування нових (що уточнюють) Реєстрів. І на цьому усе. Тобто зрозуміти, як саме робити виправлення, досить складно.
Як наслідок, не до кінця розуміючи суть виправлень, платники податків раніше просто відмовлялися проводити такі маніпуляції з Реєстром і тільки подавали листи з поясненнями в податкові органи. Проте такий варіант не завжди може здаватися простим для платників, що займаються оптовою торгівлею або товарів, що мають великий асортимент, в роздрібній торгівлі. У такому разі вірогідність допущення помилок досить велика, внаслідок чого таких листів може бути дуже багато.
Мінфін же питанням виправлення помилок в Реєстрі присвятив розділ V Близько № 1340. У цьому розділі вказано, що виправлення помилки відбувається методом "сторно", коли в Реєстр одночасно вноситься два записи: помилковий запис зі знаком "-" і правильний запис зі знаком "+".
Як і раніше, єдиний метод виправлення - це сторно. Проте новий Порядок дає пояснення, що мається на увазі під цим методом. Так, метод "сторно" здійснюється шляхом зворотного запису на величину помилки в тому звітному періоді, в якому вона виявлена. При здійсненні такого зворотного запису платником податків : в колонці 1 розділів I і II Реєстру вказується порядковий номер запису; у колонках 2 - 6 розділу I і колонках 2 - 7 розділу II Реєстру дублюються реквізити документу, кількісні показники якого сторнируются, в колонках 7 - 12 розділу I і колонках 8 - 16 розділу II Реєстру кількісні показники вказуються з відповідним знаком "+" або "-". При цьому, якщо виправлення помилки вимагає представлення платником податків уточнюючого розрахунку, то до виду документу додається буква "У". Крім того, запис про включення показників такого документу в уточнюючий розрахунок вказується окремим рядком в рядку "З їх включено до уточнюючих розрахунків за звітний період" Реєстру.
Простіше кажучи, у разі виявлення помилки, ми зобов'язані продублювати увесь рядок, в якому припустилася помилки, включаючи порядковий номер, а в графах, де вказані суми, ставимо відповідно знак "-", щоб цей запис видалити. Щоб додати дані в накладну з тими ж реквізитами, знову дублюємо рядок і ставимо правильні суми зі знаком "+" (у разі коли рядок просто віддаляється, цей запис проводити непотрібно).
Що стосується віддзеркалення податкових накладних в Реєстрі у разі представлення уточнюючого розрахунку, то робиться це в наступному порядку. Такі накладні мають бути відбиті в загальному Реєстрі, який формується за місяць і подається з декларацією. Щоб вказати, що такі податкові накладні були відбиті в уточнюючому розрахунку, а не в поточній декларації, до виду документу додається буква "У". Крім того, загальна сума таких записів відображається в окремому рядку "З їх включено до уточнюючих розрахунків за звітний період" Реєстру за поточний період.
Якщо розглянути на прикладі, то це виглядатиме приблизно так. Допустимо, у березні 2013 виявлена помилка в податковій накладній за січень 2013 року (відповідно, в Реєстрі за січень дані неправильні). У березні представлений уточнюючий розрахунок, в якому виправлена помилка. У ідеалі у момент формування такого розрахунку платник зобов'язаний внести запис в Реєстр за березень з буквою "В". При цьому уточнюючий розрахунок подається без Реєстру.
Під час формування декларації по ПДВ за березень 2013 року і відповідно при формуванні Реєстру за поточний місяць, в нім, окрім поточних податкових накладних, відображаються і проведені коригування. Оскільки загальна сума по податкових накладних, включених в уточнюючий розрахунок, відбита також окремим рядком ("З їх включено до уточнюючих розрахунків за звітний період"), без проблем можна звірити підсумки по поточній декларації з Реєстром, просто віднявши від підсумку цю величину.
Отже, разом з уточнюючим звітом окремий Реєстр не представляється і відповідно Реєстр за минулий період НЕ виправляється (як це можна зробити з декларацією), а просто усі дані вносяться в Реєстр за поточний місяць.
Станіслав Лавринчук
Щоб безпомилково здати звітність за березень 2013 року, фахівці ЛІГА :ЗАКОН підготували для вас алгоритми складання звітності.