У вівторок, 23 липня 2013 р., закінчився третій день БУМ-МАРАФОНА.
Якщо ви не користуєтеся Бумом, а хочете поставити питання, поспішите - залишилися всього два дні роботи марафону - 24 і 25 липня. Викачуйте БУМ на boom.ligazakon.ua.
Тема "ПДВ: узяти і відмінити" виявилася найбільш популярною серед бухгалтерів за усі дні БУМ-МАРАФОНА. Тему проглянули 1261 людина, в ній задано 116 питань.
Пропонуємо декілька найцікавіших питань і відповідей по цій темі:
Питання: "В який термін виписуються податкові накладні"?
Відповідає Максим Попко, старший консультант відділу податково-юридичних послуг компанії EY :
"Людмила, це дуже хороше питання, незважаючи на свою уявну простоту. Відповідно до НКУ податкова накладна має бути складена в день виникнення податкових зобов'язань. Т. е. у ідеалі вона має бути виписана в день постачання або оплати залежно від того, що настало раніше.
В той же час варто відмітити, що НКУ визначає дату виникнення податкових зобов'язань по ПДВ як "дату, яка відноситься до податкового періоду", упродовж якого відбувається перша подія.
Таке просторове визначення дозволяє деяким платникам податків виписувати усе НН по останній даті місяця, стверджуючи, що цей день також може вважатися "днем виникнення податкових зобов'язань", оскільки він відноситься до місяця постачання. В деяких випадках такий підхід створює риски для покупців".
Питання: "Як підприємству - платнику ПДВ правильно відобразити у Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних вартість комісії, яка списується з потокового рахунка обслуговуючим банком. За словами працівника банку, комісія без ПДВ (у виписці це не зазначено). Банк є платником ПДВ. Чи потрібно отримувати податкову накладну на таку послугу банку і якщо так, то як часто - при шкірному знятті банком коштів чи разів на місяць"?
Відповідає Ігор Чуфаров, партнер відділу оподаткування і юридичних послуг компанії EY в Україні:
"Відповідно до ПКУ нарахування банківської комісії за обслуговування потокового рахунка підприємства не є об' єктом оподаткування ПДВ. За загальним правилом операції, які звільнені від оподаткування ПДВ, не вимагають складання податкових накладних. Тому вимагати її від банку недоцільно.
Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України № 1340 від 17.12.2012 року, відображення таких операцій в Реєстрі проводитися на підставі документів, що підтверджують придбання товарів/послуг. Тому у Вашому випадку доцільно використовувати дані банківської виписки, яка містить інформацію про розмір банківської комісії. Кількість рядків в Реєстрі, що стосуються банківської комісії в такому випадку, залежатиме від інформації, що міститься у банківській виписці".
Питання: чи "Нараховується ПДВ при наданні послуг нерезиденту на митній території України (приміром навчання групи іноземців в Україні)?
А якщо нараховується, то по першій події або при підписанні акту про надання послуг"?
Відповідає Людмила Тимофеева, головний фахівець АФ "Контракты-Аудит", аудитор, податковий консультант, фахівець з питань оподаткування прибутку і ПДВ :
"Відповідно до п. 185.1 ПКУ об' єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Тобто, для того щоб відповісти на Ваше запитання, слід визначити місце постачання послуг відповідно до п. 186.2 ПКУ.
Згідно пп. 186.2.3 місцем постачання послуг у сфері культури, мистецтва, освіти, науки, спорту, розваг або інших подібних послуг, включаючи послуги організаторів діяльності у зазначених сферах та послуги, що надаються для влаштування платних виставок, конференцій, навчальних семінарів та інших подібних заходів, є місце фактичного надання послуг. Оскільки зазначені Вами послуги надаються нерезиденту на території України, то сморід підпадають від оподаткування ПДВ.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата послуг, що підлягають постачанню
або
б) дата оформлення документу, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (п. 187.1 ПКУ) ".
Питання і відповіді з інших тим 23 липня:
Тема: "Кожній справі - особливий облік"
Питання: "Для облаштування території підприємства придбали квіти, землю, насіння та декоративний фонтанчик. Чи можна віднести вказані витрати до витрат підприємства? Як правильно обліковувати такі витрати"?
Відповідає Вікторія Бирюченко, сертифікований аудитор, директор аудиторської фірми "МТД Аудит" :
"Якщо мова йде про однорічні рослини, то витрати на їх придбання слід відносити до поточних витрат діяльності.
Якщо ж придбані багаторічні рослини та інші елементи декору (фонтан худо) з терміном використання понад один рік, то їх слід включати до складу ОЗ (бал. рахунок № 10).
Згідно наказу N 507 від 19.08.97 "Щодо затвердження Державного класифікатора України "Класифікація основних фондів" квіти, земля, насіння відносяться до 330505 групи ОЗ "Насадження озеленювальні та декоративні". У бухгалтерському обліку смороду повинні обліковуватися в складі групи ОЗ "Багаторічні насадження", а декоративний фонтан - у складі групи ОЗ "Інші основні засоби" або у складі групи "Інші необоротні матеріальні активи".
У податковому обліку вказані витрати підлягають включенню до складу інших операційних витрат або підлягають амортизації (у складі груп ОЗ аналогічних до бухгалтерських) в тому випадку, якщо здійснювався благоустрій території в межах, закріплених за підприємствами відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування та наявністю документів, що підтверджують зв'язок понесених витрат з господарською діяльністю. На наш погляд, таким підтвердженням є кошторис витрат на благоустрій території, затверджений наказом по підприємству, та положення про утримання території, прилеглої до виробничих, збутових та адміністративних будівель підприємства. Слід зазначити, що податкові органи у своїх консультаціях не завжди погоджуються з правом підприємства на податкові витрати за понесеними витратами на благоустрій його території, але така позиція податкових органів є занадто фіскальною.
Тема: "Це не важко - це просто особливо"!
Питання: "Чи враховуються у складі податкових доходів курсові різниці щодо кредиту, залученого в іноземній валюті, та відсотків за ним, якщо такий кредит не призначений для використання у межах господарської діяльності"?
Відповідає Вікторія Бирюченко, сертифікований аудитор, директор аудиторської фірми "МТД Аудит" :
"Відповідно до пп. 153.1.3 п. 153.1 ст. 153 ПКУ визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Оскільки суми заборгованості з отриманого валютного кредиту та нарахованих відсотків за таким кредитом є монетарними статтями балансу, то у відповідності до норм П(С) БУ 21 "Вплив змін валютних курсів" курсові різниці по них підлягають перерахунку та включенню відповідно: позитивні - до складу доходів, а від'ємні - до складу витрат підприємства як у бухгалтерському, так і в податковому обліку. З таким підходом до відображення курсових різниць по валютним кредитах, отриманим на цілі, не пов' язані з господарською діяльністю, погоджуються і податкові органи (див., наприклад, їх відповідь на це питання в ЄБПЗ у розділі 102.13 "Оподаткування операцій з розрахунками в іноземній валюті") ".
Тема: "Звітність… Як багато в цьому з?ове…"
Питання: "Декларація по ПДВ за березень 2013 р. - стор. 25.1 не заповнена, в М. Е. Doc "без помилок" звіт прийнятий, кв. № 2 в порядку, а потім штраф 3 - 5 %, а зараз - 25 %. Чому і за що?? Як правильно написати лист-відповідь на їх запит? На що робити посилання"?
Відповідає Олександр Буряк, фахівець компанії PwC :
"Хочемо звернути Вашу увагу, що отримання квитанції № 2 підтверджує прийняття звітності податковими органами, а не правильність її заповнення. Після подачі звітності, відповідно до статті 76 НКУ, така звітність підлягає камеральной перевірці посадовцями податкової служби.
Оскільки заповнення рядка 25.1 декларацій по ПДВ впливає на показник рядка 25 "Сума ПДВ, що підлягає нарахуванню за підсумками звітного (податкового) періоду…"то, отже, не заповнення рядка 25.1 могло привести до заниження податкових зобов'язань компанії і спричинити податкові санкції.
Якщо ця помилка не привела до заниження податкових зобов'язань по ПДВ, рекомендуємо подати роз'яснення письмово через канцелярію податкової інспекції, в якій поставлена на облік компанія.
Нагадуємо, поставити питання у БУМ-МАРАФОН може кожен бухгалтер безкоштовно у рамках прем'єрного показу. Щоб поставити питання, необхідно зайти в КОНФЕРЕНЦ-ЗАЛ і залишити питання по темі, що цікавить.
Теми 23 липня притягнули у БУМ-МАРАФОН 2485 бухгалтерів. На питання відповідали 11 експертів Буму. На даний момент в усіх темах розміщено 125 відповідей, робота над відповідями триває.
З моменту старту у БУМ-МАРАФОН вже залучені 13 535 бухгалтерів і задано зверху 650 питань.
Повний список відповідей за перші три дні МАРАФОНУ, а також інформацію по усіх темах і спікерах-експертах читайте в КОНФЕРЕНЦ-ЗАЛІ Буму.