Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Прекращение предпринимательской деятельности во время войны: алгоритм действий по уплате налогов и сборов

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року на всій території України введено воєнний стан, дія якого продовжена у встановленому законодавством порядку та діє й на сьогодні.

Очевидно, що вказаний правовий режим, який був введений на території нашої держави вніс багато змін, в тому числі пов’язаних із діяльністю юридичних осіб та фізосіб-підприємців, а також пов’язаних із припиненням їх підприємницької діяльності під час війни.

 Загальні положення та етапи припинення підприємницької діяльності

Так, профільним законом, який визначає механізм створення та припинення юридичних осіб, реєстрацію фізичних осіб-підприємців та припинення їх діяльності є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі — Закон № 755-IV).

Так, частинами 10 та 13 ст. 17   Закону № 755-IV передбачено, що для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, — відповідним державним органом, подаються такі документи:

1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, — рішення відповідного державного органу, про припинення юридичної особи;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, яким затверджено персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта — для фізосіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), строк заявлення кредиторами своїх вимог, — у разі відсутності зазначених відомостей у рішенні учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, — у рішенні відповідного державного органу, про припинення юридичної особи.

Для державної реєстрації припинення юрособи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, — рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов’язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

У свою чергу, згідно ч. 4 ст.18   Закону № 755-IV  для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізособи - підприємця подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

2) копія свідоцтва про смерть фізичної особи — у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізособи - підприємця у зв’язку з її смертю або оголошенням її померлою (крім випадку, якщо відомості про смерть фізичної особи містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян).

LIGA360 для кадровиків та HR-менеджерів стає зручнішою! Спробуй новий модуль з інформацією воєнного часу, а також інноваційний пошук з візуалізацією даних. Деталі за посиланням

Особливості припинення підприємницької діяльності в період дії правового режиму воєнного стану

У зв’язку із введенням на всій території України правового режиму воєнного стану було обмежено функціонування Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, а питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану було врегульованою постановою Кабінету Міністрів України №209 від 06.03.2022 року (далі — Постанова №209).

Так, цією постановою установлено, що в умовах воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування державна реєстрація юридичних осіб, фізосіб - підприємців та громадських формувань та їх припинення проводиться з певними особливостями:

1) Міністерством юстиції України звужено коло державних реєстраторів, якими в умовах воєнного стану проводиться державна реєстрація, в тому числі реєстрація припинення підприємницької діяльності та постійно оновлюється перелік державних реєстраторів, уповноважених приймати рішення та вносити дані до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за заявами про припинення підприємницької діяльності отримані безпосередньо від заявників.

2) Разом з тим, Міністерство юстиції України віднесло припинення діяльності фізосіб-підприємців до одного з найбільш невідкладних реєстраційних дій та дозволило проводити її в умовах воєнного часу, незважаючи на обмежене функціонування Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізосіб – підприємців та громадських формувань.

Підпунктом 4 пункту 1 вказаної постанови державна реєстрація змін до відомостей про фізособу - підприємця на підставі поданих з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв в електронній формі, за якими законом передбачено сплату адміністративного збору, проводиться державними реєстраторами невідкладно без справляння плати за проведення відповідної державної реєстрації у скорочені строки, а маршрутизація таких заяв здійснюється засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та розподіляється між державними реєстраторами пропорційно кількості опрацьованих заяв за попередній робочий тиждень.

Тобто, фізособи-підприємці, під час дії правового режиму воєнного стану можуть подати заяву про припинення підприємницької діяльності як особисто (звернутись до державного реєстратора із паспортом, ідентифікаційним кодом та подати відповідну заяву за встановленою формою) або ж подати заяву в електронній формі через особистий кабінет підприємця на порталі «Дія», яка підлягає розгляду впродовж 24 годин з моменту її подання.

 Як перемогти їх у судових баталіях навчить система VERDICTUM. Тримати руку на пульсі чергових новацій у законодавстві   буде легко у LIGA360.

 Щодо сплати податків і зборів під час дії правового режиму воєнного стану

Звичайно, що процедури припинення юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дещо відрізняються: юридичні особи проходять певну поетапну процедуру припинення підприємницької діяльності, в той час коли цей процес для фізичних осіб-підприємців є більш спрощеним.

Наприклад, якщо юридична особа припиняється її ліквідацією за рішенням засновників, остання проходить таку процедуру її припинення:

  1. Прийняття рішення власника (учасників або акціонерів) про припинення існування юридичної особи.
  2. Повідомлення органу, що здійснює державну реєстрацію про початок процедури ліквідації (подання заяви за встановленою формою).
  3. Повідомлення контролюючих органів про початок процедури ліквідації.
  4. Визначення кредиторів та повідомлення їх про початок процедури ліквідації.
  5. Продаж активів, розрахунки з усіма кредиторами, сплата всіх податків і зборів, складання ліквідаційного балансу.
  6. Звільнення працівників.
  7. Закриття банківських рахунків, анулювання свідоцтв, дозволів та виключення з реєстрів.
  8. Перевірка контролюючого органу (підп. 78.1.7 ПКУ – проводиться документальна позапланова перевірка).
  9. Отримання довідок від ДПСУ та ПФУ.
  10. Передача документів до архівних установ, знищення печаток та штампів.
  11. Внесення відомостей про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру.

Щодо припинення підприємницької діяльності фізособи-підприємця, то його порядок складається з наступних етапів:

  1. Подання державному реєстратору заяви встановленої форми про припинення підприємницької діяльності. Важливим нюансом під час дії правового режиму воєнного стану є той факт, що у разі подання такої заяви представником, то державному реєстратору надається екземпляр оригіналу (нотаріально засвідчену копію) документа, що підтверджує його повноваження.
  2. Закриття банківських рахунків фізичної особи-підприємця.
  3. Розрахунок із всіма контрагентами фізичною особою-підприємцем та сплата всіх податків і зборів та подання ліквідаційної звітності до податкового органу та отримання акту звірки з органами Пенсійного фонду України.
  4. Зняття з обліку в органах Державної податкової служби України відбувається після проведення згідно підп. 78.1. ПКУ документальної позапланової перевірки (така проводиться після подання фізособою-підприємцем ліквідаційної звітності) або ж за його заявою про її проведення у зв’язку із припиненням підприємницької діяльності). Контролюючий орган повинен провести таку перевірку протягом 1095-днів, однак на практиці доволі часто такі перевірки взагалі не проводяться за результатами поданої ліквідаційної звітності, за результатами чого фізична особа-підприємець знімається з обліку як суб’єкт господарювання.
  5. Зняття з обліку платників єдиного соціального внеску – також за результатами проведеної документальної позапланової перевірки податковими органами.

Втім, згідно п. 923 Розділу VIII, перехідні та прикінцеві положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»  від 08.07.2010  р. № 2464-VI установлений мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану.

Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розпочаті до 24 лютого 2022 року та не завершені, зупиняються по останній календарний день третього місяця з дня припинення (скасування) воєнного, надзвичайного стану.

  1. Зняття з обліку в Пенсійному фонді України – у разі отримання від державного реєстратора повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи орган Пенсійного фонду в 10-денний термін проводить документальну перевірку платника щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску. На основі акта перевірки платник здійснює остаточні розрахунки (підп. 5.1 п. 5 Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-6).
  2. Анулювання електронного кваліфікованого підпису фізичної особи-підприємця.

Разом з тим, спільним для вказаних суб’єктів господарюванням є те, що як юридичні особи, так й фізособи-підприємці у процесі припинення своєї підприємницької діяльності повинні сплатити всі встановлені податки та збори, подати всю передбачену чинним законодавством звітність та за бажанням такі суб’єкти господарювання можуть отримати у органів Державної податкової служби України та органів Державного пенсійного фонду довідки про відсутність заборгованості.

Так, відомості про всі податки та збори, які визначаються контролюючим органом або ж відомості про податкові борги, які підлягають до сплати, суб’єкти господарювання можуть отримати у електронному кабінеті платника податків.

Окрім того, з початку війни Верховною Радою України було прийнято низку зміни до  ПКУ щодо питань оподаткування фізичних осіб-підприємців.

Так, фізособи-підприємці, які належать до першої та другої груп оподаткування, то з 01.04.2022 року такі можуть не сплачувати єдиний податок, єдиний соціальний внесок до припинення/скасування правового режиму воєнного стану, а єдиний соціальний внесок можна не сплачувати протягом 12 місяців після скасування воєнного стану на території України, також держава не вимагатиме сплати податків за визначені місяці після припинення воєнного стану.

Для фізосіб-підприємців, які належать до третьої групи оподаткування, сплата єдиного соціального внеску визначена як необов’язкова, а також вони звільняються від сплати єдиного соціального внеску за найманих працівників, яких призвали до лав Збройних Сил України, інших захисних формувань, в тому числі до лав територіальної оборони.

Кращі практики судового захисту своїх прав та інтересів знайдете у системі VERDICTUM.

Більш того, з 17.03.2022 року фізособи-підприємці, які належать до третьої групи оподаткування та відповідають таким критеріям:

1) рівень їхнього доходу не перевищує 10 мільярдів грн на календарний рік;

2) вони не провадять такі види господарської діяльності, як проведення азартних ігор, лотерей;

3) вони не займаються обміном іноземної валюти та виробництвом, експортом, імпортом, продажем підакцизних товарів, то такі фізособи-підприємці зобов’язані сплачувати лише ставку єдиного податку, що становить 2% доходу замість 3% або 5% як було раніше.

Подпишитесь на рассылку
Главные новости и аналитика для вас по будням
Похожие новости