Нацбанк в листі від 15.05.2014 р. № 29-113/23395 розглянув питання сплати пенсійного збору при купівлі валюти.
Відносно пенсійного збору по договорах на купівлю валюти, ув'язненим до 01.04.2014 р. з датою валютування 01.04.2014 р. і пізніше, регулятор повідомив, що пенсійний збір сплачується незалежно від дати укладення договору на купівлю валюти, починаючи з 01.04.2014 р.
Також автори листа відмітили, що під час проведення банківських операцій основним критерієм, по якому визначається необхідність сплати пенсійного збору юридичною або фізичною особою, являється купівля іноземної валюти.
Відносно сплати збору під час проведення валютних операцій на умовах "своп" Нацбанк роз'яснив наступне. Під час проведення операції по купівлі-продажу іноземної валюти на умовах "своп" обидва банки, що беруть участь в цій операції, повинні сплачувати пенсійний збір. При цьому один з банків-учасників здійснює сплату збору при купівлі ним іноземної валюти по першій операції у рамках проведення валютного "свопу", а інший банк - під час здійснення купівлі іноземної валюти при виконанні другої (зворотною) операції.
Крім того, Нацбанк розглянув питання відносно сплати пенсійного збору по окремих операціях з використанням електронних платіжних засобів. Так, якщо уповноважений банк купує валюту на міжбанку для погашення зобов'язань перед платіжною організацією платіжної системи по операціях з використанням платіжних карток в іноземній валюті за межами України (зняття готівкових, безготівкові розрахунки за придбані товари або послуги) по поточних рахунках, відкритих в національній валюті, то платником збору виступає такий банк.