Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

МОЗ відповідає на запитання про медреформу

22 листопада 2017, 15:40
438
0
Реклама

Чи запрацює в Україні страхова медицина?

Фактично з 2018 року в Україні розпочинає працювати національна солідарна страхова система, яка покриватиме лікування кожного українця.

Будь-яка страхова система складається з трьох частин: збір коштів із населення, акумулювання їх у пул ризиків й адресні виплати за надані пацієнтам послуги. Медична реформа, ухвалена Парламентом, працюватиме так само. Внески збираються в бюджет через систему загального оподаткування (ПДВ, який сплачують усі з будь-якої покупки), акумулюються на казначейських рахунках. Національна служба здоров'я України оплачує медичні послуги та ліки, що входять у національну програму медичних гарантій.

Усі послуги, аналізи, дослідження, ліки, які надаються за державною програмою медичних гарантій, будуть для пацієнтів на 100% безоплатними.

Кожен українець знатиме, що саме оплачує держава, і сам обиратиме лікарні, де він отримає ці послуги.

Чи будуть українці укладати договори зі спеціалістами вузького профілю, як у первинній ланці?

Пацієнти підписують Декларацію про вибір лікаря лише із сімейним лікарем або терапевтом чи педіатром. Вузькі спеціалісти в поліклініках та лікарні до 2020 року працюватимуть як і раніше.

Яку юридичну силу мають декларації?

Підписуючи декларацію, пацієнт повідомляє Національну службу здоров'я України про вибір лікаря первинної медичної допомоги. Саме тому цей документ так і називається - Декларація про вибір лікаря з надання первинної медичної допомоги.

На основі цієї інформації, занесеної в реєстр, НСЗУ обчислює кошти, які за контрактом має отримати медична практика, до якої прикріпився пацієнт.

Чи можна звернутися до вузькопрофільного спеціаліста без направлення?

Фінансування вторинної й третинної ланок за новою моделлю розпочнеться у 2019 році й уводитиметься поступово за кожною послугою до 2020 року. До цього часу система на рівні вторинної ланки працюватиме так само, як вона працює зараз.

Звернення до лікарів-спеціалістів, призначені сімейним лікарем, оплачуватимуться Національною службою здоров'я (після початку виплат за ці послуги в новій системі). Держава також оплачуватиме візити без направлення до гінеколога та психіатра.

Якщо пацієнт звертається до лікарів-спеціалістів за власним бажанням, він самостійно сплачує вартість візиту.

Як фінансуватиметься надання первинної медичної допомоги особам, які не уклали декларацій?

Щойно у вашому закладі первинної медичної допомоги розпочнеться приписна кампанія для отримання медичної допомоги, ви маєте підписати Декларацію про вибір лікаря первинної допомоги під час першого візиту.

Відповідно, поки ви не звернетеся по первинну медичну допомогу, держава не оплачуватиме послуги, які не надаються. Після першого ж звернення та підписання декларації з лікарем за пацієнта починає платити держава.

Варто пам'ятати, що якщо лікар потрапив у ситуацію, де людина потребує екстреного втручання, він має це зробити незалежно від того, чи підписав пацієнт декларацію. З 2020 року, коли медична реформа повністю запрацює, лікар не зобов'язаний надавати послуги первинної медичної допомоги людині, яка відмовляється підписувати декларацію. Оскільки з 2020 року лікарі первинної допомоги отримуватимуть гроші тільки за пацієнтів, які обрали їх своїми лікарями й підписали декларації.

Пацієнт зможе за власний кошт купити в лікаря необхідні йому медичні послуги, не підписуючи з ним декларацію. Це не є незаконним, але не регулюється державою, й оцінка якості цих послуг залишиться поза системами державного контролю якості.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини