Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Новий "податок" на смартфони, телевізори та офісний папір – чого і коли очікувати

16.06.2020, 13:50
8290
2

Заминка лише за погодженням між імпортерами та організаціями колективного управління розмірів збору
Заминка лише за погодженням між імпортерами та організаціями колективного управління розмірів збору

Як інформує "Економічна правда", Мінекономіки дозволило двом приватним організаціям збирати з імпортерів по всій країні винагороду за авторський контент з кожного проданого смартфона, планшета, телевізора і навіть офісного паперу [йдеться про наказ № 267 та наказ № 268 - Бухгалтер.UA]. Відповідно в Україні у 2020 році майже на 5% можуть подорожчати смартфони, планшети, ноутбуки, телевізори, аудіосистеми, жорсткі диски, принтери та офісний папір. Логіка збору передбачає, що кожен власник смартфона чи телевізора завантажує на пристрій музику, фільми та електроні книги і безкоштовно їх споживає. Через це, мовляв, страждають автори контенту. Для надання правовласникам винагороди імпортери техніки повинні включити у вартість товару збір за приватне копіювання і виплачувати його організації колективного управління (ОКУ), а вона виплачуватиме винагороду авторам.

Це наслідки ухвалення Закону № 2415. Свого часу він був детально проаналізований у низці матеріалів видання "ЮРИСТ&ЗАКОН":

- "Українські реалії та європейські стандарти колективного управління майновими правами суб'єктів авторського права й суміжних прав";

- "Хто платить, той і музику замовляє. Новий Закон "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав"";

- "Нове ефективне управління майновими правами та судова практика в сфері авторського права";

- "Реєстрація й регулювання діяльності ОКУ за новим Законом "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав"";

- "Правовідносини "ОКУ - правовласник". Особливості правового регулювання. Договірні нюанси";

- "Кому довірити отримання авторської винагороди: новели законодавства щодо колективного управління авторськими та суміжними правами";

- "Правила розподілу доходу між правовласниками та порядок виплат. Незапитані кошти";

- "Особливості винагороди за приватне копіювання".

Для повного ознайомлення з їх змістом придбайте доступ до електронного видання ЮРИСТ&ЗАКОН.

Додатково радимо ознайомитися з публікацією "Управління майновими правами суб'єктів авторського права" з модуля ситуацій ІПС Ліга:Закон.

Як пише "Економічна правда", для запровадження збору імпортери повинні узгодити з ОКУ розмір збору з кожного виду техніки. Переговори з цього приводу почалися у квітні 2020 року, але результатів досі нема через кардинальні протиріччя між учасниками. Імпортерів представляє Європейська бізнес-асоціація, яка вважає запропоновані тарифи пережитком минулого. ЄБА переконана, що запровадження збору дасть ще більше переваг продавцям нелегальної техніки, а запропоновані тарифи спричинять подорожчання техніки для споживача. ОКУ представлені Українським музичним альянсом (буде стягувати винагороду із смартфонів, планшетів, ноутбуків і телевізорів) та Всеукраїнською агенцією авторських прав (буде стягувати з паперу та копіювальних пристроїв). Вони стверджують, що в частині приватного копіювання система відрахувань існує у більшості країн світу.

Як підкреслює "Економічна правда", якщо раніше купівля пустої касети означала, що на неї щось запишуть, то зараз придбання смартфона або телевізора не гарантує завантаження контенту. Крім того, закон "оподатковує" звичайний офісний папір та копіювальні машини. Збір вводиться за можливість того, що за допомогою паперу чи копіювальної машини буде зроблена копія книги, і це завдасть матеріальної шкоди автору. Тимчасом далеко не в усіх країнах існує збір із смартфонів і телевізорів. Кожна країна сама вирішує, встановлювати такий збір чи ні. У п'ятьох країнах Євросоюзу цього збору нема. Збір з паперу існує лише в трьох країнах світу. До того ж, далеко не всі легальні покупці гаджетів, принтерів та офісного паперу використовують їх для нелегального розмноження творів, захищеного авторським чи суміжним правом.

Коли ж буде встановлений тариф, який вплине на вартість гаджетів, принтерів та офісного паперу? Переговори між імпортерами та ОКУ про розмір тарифів призупинені до завершення карантину на прохання Європейської бізнес-асоціації. ЄБА запропонувала зупинити дію закону до кінця 2020 року через економічну кризу, від якої страждають імпортери і продавці побутової техніки. В УМА виступають проти цього, оскільки, за словами представника організації, від кризи страждають також автори та виконавці.

З цього приводу доречним буде згадати, що раніше ми інформували про затвердження КМУ постановою № 696 особливостей застосування тимчасових ставок винагороди (відрахувань) для застосування ОКУ у відносинах з користувачами об'єктів авторського права і суміжних прав. Зокрема, передбачили, що ОКУ застосовують затверджені постановою № 992 розміри відрахувань, що сплачуються виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах, як тимчасові тарифи на строк до шести місяців у разі недосягнення згоди на переговорах про встановлення тарифів.

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. Спробувати.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.


Увійдіть, щоб залишити коментар