"Коронавірусна" пандемія спричинила економічний спад, який можуть пережити далеко не всі підприємства. Ті, кому не пощастило, змушені зачинитися. І тоді виникають питання, пов'язані з організацією цього процесу. У статті розповімо, як правильно оформити рішення засновників про ліквідацію товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ).
Порядок ліквідації ТОВ регламентує Закон № 2275. Зокрема, ч. 1 ст. 48 Закону № 2275 передбачено, що ТОВ припиняється в результаті передання всього свого майна, усіх прав та обов'язків іншим господарським товариствам - правонаступникам шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або в результаті ліквідації.
Згідно із ч. 2 ст. 48 Закону № 2275 добровільне припинення ТОВ здійснюється за рішенням загальних зборів учасників у порядку, встановленому цим Законом, з дотриманням вимог, визначених законодавством. Отже, на загальних зборах засновників приймають рішення про ліквідацію ТОВ, яке оформлюють протоколом (п. 13 ч. 2 ст. 30 Закону № 2275).
За нормами ч. 1 ст. 31 Закону № 2275 загальні збори учасників скликають у випадках, передбачених цим Законом або статутом ТОВ, а також:
1) з ініціативи виконавчого органу ТОВ;
2) на вимогу наглядової ради ТОВ;
3) на вимогу учасника або учасників ТОВ, які на день подання вимоги в сукупності володіють 10 % або більше відсотками статутного капіталу ТОВ.
Якщо вартість чистих активів ТОВ знизилася більше як на 50 % порівняно із цим показником станом на кінець попереднього року, виконавчий орган ТОВ скликає загальні збори учасників, які мають відбутися протягом 60 днів із дня такого зниження. До порядку денного таких загальних зборів учасників уносять питання про заходи, які мають бути вжиті для покращення фінансового стану ТОВ, про зменшення статутного капіталу ТОВ або про ліквідацію ТОВ (ч. 3 ст. 31 Закону № 2275).
Причому за недотримання цих вимог у ч. 4 ст. 31 Закону № 2275 передбачено сувору відповідальність. Зокрема, там установлено, що в разі порушення цього обов'язку та визнання ТОВ банкрутом до закінчення трирічного строку з дня зниження вартості чистих активів, передбаченого ч. 3 ст. 31 Закону № 2275, члени виконавчого органу солідарно несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями ТОВ. Члени виконавчого органу, які доведуть, що не знали й не мали знати про таке зниження вартості чистих активів ТОВ або голосували за рішення про скликання загальних зборів учасників у зв'язку зі зниженням вартості чистих активів ТОВ, звільняються від відповідальності за порушення цього обов'язку.
Субсидіарною є додаткова відповідальність іншої особи, яка не є боржником. До пред'явлення вимоги особі, яка несе субсидіарну відповідальність, кредитор повинен пред'явити вимогу до основного боржника. Якщо основний боржник відмовився задовольнити вимогу кредитора або кредитор не одержав від нього в розумний строк відповіді на пред'явлену вимогу, кредитор може пред'явити вимогу в повному обсязі до особи, яка несе субсидіарну відповідальність (ч. 2 ст. 619 ЦКУ). Отже, якщо члени виконавчого органу ТОВ порушать установлені вимоги, вони особисто (своїм майном) відповідатимуть за зобов'язаннями ТОВ, які не може погасити саме ТОВ.
- "Ліквідація ТОВ за рішенням засновників: як оформити"; - "Ліквідація ТОВ за рішенням засновників: ліквідаційна комісія"; - "Ліквідація ТОВ за рішенням засновників: реєстраційні дії щодо припинення"; - "Ліквідація ТОВ за рішенням засновників: особливості бухгалтерського обліку"; - "Ліквідація ТОВ за рішенням засновників: розрахунок із засновниками"; - "Ліквідація ТОВ за рішенням засновників: зняття з реєстрації в податковому органі"; - "Ліквідація ТОВ за рішенням засновників: особливості зняття з обліку щодо окремих податків". Для отримання доступу до професійної аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, іншим документам та інструментам інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН поспішайте скористатися тестовИм доступом і оцініть зручність та швидкість пошуку необхідних вам матеріалів. |
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.