Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

"Навязана" кредитна картка може збільшити в чотири рази борг — НБУ попереджає

10 серпня 2020, 18:00
3000
0
Реклама

Нацбанк розповів про ситуацію, коли під час оформлення платіжної картки фізособа підписала анкету-заяву клієнта або договір обслуговування з банком. Водночас, окрім звичайної платіжної картки, вона додатково отримала ще й кредитну з лімітом 5 тис. грн. В анкеті-заяві клієнт поставив "галочку", що ознайомився з умовами та правилами обслуговування, погоджується з договором, готовий роздрукувати свій примірник із вебсайта банку. До того ж, він зобов'язалися слідкувати за зміною умов обслуговування на вебсайті банку. З часом людина могла перестати користуватися карткою, однак не стала її закривати. В результаті через декілька років отримала запрошення до суду, де дізналася, що кредитний ліміт у розмірі 5 тис. грн переріс у борг 20 тис. грн. Сума складалася з відсотків за користування кредитом, пені та безпосередньо тіла кредиту.

Як пояснює НБУ, особливість у тому, що така анкета або договір приєднання можуть бути фактично кредитним договором із банком. Згідно з ЦКУ такі документи прирівнюються до кредитних договорів. Проте навіть у таких анкетах повинні бути прописані основні умови фінансової послуги. Якщо цієї інформації немає, фінансова установа порушує ваші права.

Підписуючи таку анкету або договір приєднання, в перспективі ви можете отримати зобов'язання, незважаючи на те, що могли не повністю зрозуміти умови користування кредитним лімітом.

Як уникнути такої ситуації? Звертайте увагу на вартість користування кредитним лімітом. Ця інформація має бути зазначена в правилах та умовах, розміщених на сайті. Також фінансова установа зобов'язана зазначати в анкеті-заяві вартість послуг, а в договорі приєднання - штрафи у випадку прострочення.

Зверніть увагу й на те, що за умовами договору фінансова установа може отримати право змінювати в односторонньому порядку комісії, тарифи, а також розмір кредитного ліміту. Однак, вона зобов'язана повідомляти про відповідні зміни на своєму вебсайті за 30 днів до вступу їх у дію.

Візьміть у банку паспорт споживчого кредиту, в якому відображено вартість та основні умови кредитного ліміту. Банк зобов'язаний його видавати у випадку кредиту більше мінімальної зарплати (зараз це 5238 грн), інакше він порушує Закон України "Про споживче кредитування".

Національний банк з початку 2020 року отримав повноваження на захист прав споживачів фінансових послуг, працює над новими вимогами до фінансових установ. Вже ухвалено вимоги до розкриття банками повної інформації про послуги та їх вартість у рекламі та на вебсайті. НБУ планує встановити додаткові вимоги до договорів про надання фінансових послуг, забезпечивши належний рівень розкриття інформації. У результаті клієнти краще розумітимуть умови отримання послуг, свої права та обов'язки, а також відповідальність за їх порушення.

Проте навіть нові вимоги не звільнять вас від необхідності уважно та прискіпливо вивчати договір із банком. Адже підписаний договір - це ваша відповідальність дотримуватися взятих на себе зобов'язань. Тому важливо, щоб ви справді розуміли умови отримання послуг.

Якщо банк все ж порушує договір та ваші права, ваш алгоритм дій простий - спочатку зверніться з обґрунтованою письмовою скаргою на ім'я керівництва банку. Якщо питання не вирішене, звертайтеся до Національного банку України.

Читайте також:

- "Отримання банківського кредиту";

- "Кредитний договір та іпотека: основні ризики, про які потрібно знати позичальнику";

- "Штрафні санкції за кредитом перевищують тіло боргу. Чи правомірно це?".

Для отримання доступу до документів та інструментів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН поспішіть скористатися ТЕСТОВИМ доступом та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини