Платники податків - резиденти України, що належать до міжнародної групи компаній (далі - МГК), у випадках, визначених пп. 39.4.10 ПКУ зобов'язані подавати в електронній формі, звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній (далі - Звіт МГК).
Такий звіт подається у разі, якщо сукупний консолідований дохід МГК, до якої входить платник податків, за фінансовий рік, що передує звітному, розрахований згідно із стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія МГК (за відсутності інформації - відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку), дорівнює або перевищує відповідний показник мінімального розміру сукупного консолідованого доходу, визначений пп. 39.4.102 ПКУ, зокрема, еквівалент 750 мільйонів євро та більше. Про це нагадали фахівці ДПСУ.
Відповідно для резидентів України - материнських компаній МГК першим звітним періодом є 2022 звітний рік, а останнім днем подання - 1 січня 2024 року, бо граничний строк припадає на вихідний день.
Відповідальність платників податків за неподання або несвоєчасне подання Звіту МГК, у тому числі уточнюючого чи за надання недостовірної інформації, передбачена ст. 120 ПКУ. До прикладу, штрафні санкції за неподання платником податків Звіту МГК за 2022 рік становлять 2 481 тис. гривень.
Слід звернути увагу, що у разі виявлення контролюючим органом помилки у поданому Звіті МГК або отримання повідомлення про такі помилки від компетентного органу іншої юрисдикції на підставі угоди QCAA, він повідомляє платника податків про необхідність виправлення помилок або уточнення інформації у поданому Звіті МГК. У такому випадку платник податків зобов'язаний подати уточнений Звіт МГК з відповідними виправленнями або надати пояснення засобами електронного зв'язку в порядку, передбаченому ст. 42 ПКУ, не пізніше 30 календарних днів з дня отримання повідомлення від податківців.
Варто зауважити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану, діють особливі правила притягнення платників податків до відповідальності за порушення податкового законодавства.
Нормами ПКУ (п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідних положень») визначено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо подання звітності, він звільняється від передбаченої ПКУ відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених пп. 69.1 підрозд.10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, та перелік документів на підтвердження затверджено наказом Мінфіну № 225 від 29.07.2022 р.
Радимо також ознайомитись зі статтею «Визначено процедуру притягнення до відповідальності за порушення даних в ЄДР про бенефіціарів».
Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.