Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нацбанк встановить жорсткі ліміти на вихідні карткові перекази

24 травня 2024, 10:12
5807
0
Автор:
Реклама

Задля боротьби зі злочинними переказами через картки підставних фізичних осіб (так звані «дропи», «мули») Нацбанк планує встановити ліміти вихідних карткових миттєвих переказів між фізичними особами (P2P). Про це повідомили голова Національного банку України Андрій Пишний та його заступник Дмитро Олійник на зустрічі з журналістами.

«Вважаємо доцільним встановити ліміти для вихідних P2P-переказів з рахунків фізосіб у 100 тис. грн на місяць та обмежити кількість таких переказів 30 транзакціями впродовж місяця. За нашими підрахунками такі ліміти операцій не вплинуть на діяльність 95-98% клієнтів банків. Натомість проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб, наприклад, для несплати податків та іншої злочинної діяльності, стане складніше та дорожче», - зазначив Дмитро Олійник.

У перспективі після зміни законодавства можливе також створення реєстру скомпрометованих карток, які використовували для подібних операцій.

При цьому обмежувати вхідні транзакції не планують, аби не ускладнювати діяльність, зокрема, волонтерам, які збирають донати. Передбачається, що за наявності підстав та підтверджень для них ліміти вихідних P2P-переказів можуть збільшувати за рішенням фінмоніторингу банку.

За словами Пишного, починаючи з осені 2023 року НБУ фіксує аномальне зростання обсягів P2P переказів по системі, а також зростання кількості карток, з яких здійснюються такі перекази та середніх сум переказу в окремих банків-емітентів.

За даними Нацбанку, обсяги подібних переказів, які виконують роль транзакційного забезпечення тіньової економіки в різних сферах, можуть становити мільярди гривень. При цьому використовуються картки фізосіб, які свідомо надають зловмисникам свої персональні дані для цього. Потім через їхні картки проводять не характерні для фінансового та майнового стану власників платіжні операції на мільйони гривень в день.

У НБУ переконані, що встановлення лімітів вихідних переказів унеможливлять використання злочинної схеми за допомогою дропів, через що бюджет недоотримує до 1 млрд грн щомісяця.

«Остаточно масштаб проблеми використання «дропів» оцінити зараз важко через імітацію звичайної поведінки фізичної особи, але Національний банк зібрав детальну статистику майже по 700 унікальним клієнтам, які отримали на свої рахунки 1,6 млрд грн за 2023 рік», - зазначив голова НБУ.

Цю ініціативу вже підтримав Ярослав Железняк, заступник голови фінансового комітету Ради. «Повністю підтримую НБУ і, зокрема, Дмитра Олійника щодо встановлення обмежень по p2p. Тим більше це на один рахунок. І тільки на «вихід» (тобто приймати можна без обмежень)», - зазначив політик.

«Багато разів про це писав і напишу ще раз: якщо ми хочемо справді закрити нелегальну ігорку не на словах, а насправді - треба закривати фінансові шлюзи. І зараз головний це «дропи», коли з картки на картку проходить за місяць мільйони гривень. Це не просто одна картка і p2p транзакція. Це ціла екосистема карток, які дуже швидко і (формально в рамках лімітів) перекидають кошти між собою. Тому зловити такі кущі дуже важко, а окремі картки блокувати (що теж робиться) не дає результат. При тому, це ж не тільки ігорка так працює. А і нелегальні цигарки через ТГ-канали, ухилення від податків є-комерсом і навіть обіг наркотичних засобів. Тому скажу непопулярну річ, але я радий, що НБУ готовий робити такі сміливі кроки», - додав нардеп.

Не витрачай час на пошук аналітики на різних ресурсах. Тепер усі видання LIGA ZAKON для бухгалтерів доступні у рішенні LIGA360. А ще ти можеш налаштувати свою стрічку професійних новин та обраних посилань для роботи. Замовляй LIGA360 прямо сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини