Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Який порядок здійснення адміноскарження Рішення про відповідність / невідповідність платника критеріям ризиковості

5 серпня 2024, 13:35
173
0
Автор:
Реклама

ДПС постійно розміщує на своєму офіційному вебсайті відомості щодо технічних засобів електронних комунікацій, за допомогою яких можна подати скаргу.

Скаргу має підписати й особисто подати платник податку або його уповноважений представник. Якщо скаргу підписує та подає уповноважений представник платника податку, до неї потрібно додати належним чином завірену копію документа, який засвідчує повноваження цього представника відповідно до законодавства. Про це повідомила ДПС у роз'ясненні з категорії 101.18 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Контролери зауважили, що скарга повинна містити такі дані:

  • найменування або прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) платника податку, який подає скаргу;

  • індивідуальний податковий номер платника податку;

  • податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу й мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта);

  • номер і дата оскаржуваного рішення комісії регіонального рівня;

  • інформація про причини незгоди платника податку з рішенням комісії регіонального рівня;

  • відомості про оскарження рішення комісії регіонального рівня в судовому порядку;

  • вимоги платника податку, який подає скаргу;

  • інформація про намір узяти участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через свого представника в режимі відеоконференції.

У разі подання скарги на рішення комісії регіонального рівня платник податку має право додати до скарги щодо відповідності платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку інформацію та копії документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Рішення комісії центрального рівня не підлягає адміністративному оскарженню та може бути оскаржено в судовому порядку у строки, визначені ст. 56 ПКУ.

Радимо також ознайомитися зі статтею "Маркетингові послуги нерезиденту: що з ПДВ".

Хочете аналізувати законодавство глибше? Побачте повний контекст до кожного НПА - з новою LIGA360! До кожного документи знайдуться пов?язані закони, судова практика та аналітика. Залиште заявку на презентацію.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини