Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як студенту стаціонару легально працювати і чи не вплине це на стипендію – Держпраці

31 жовтня 2024, 17:25
572
0
Автор:
Реклама

Згідно із Законом “Про вищу освіту” особи, які навчаються у закладах вищої освіти мають право на трудову діяльність у позанавчальний час (ст. 62). Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, як це визначено у ст. 2 КЗпП. Працівники-студенти мають такі самі трудові права та обов'язки, як і інші працівники.

Слід враховувати, якщо серед працівників-студентів є неповнолітні, то відповідно до законодавства передбачено особливі вимоги їхнього працевлаштування та виконання трудових обов'язків. Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (ст. 187 КЗпП). При укладенні трудового договору з неповнолітнім додержання письмової форми трудового договору є обов'язковим.

Робота під час навчання вважається основною роботою чи роботою за сумісництвом? На перше місце роботи студента приймають тільки на основне місце роботи, навіть за умов що студент навчається на денній формі навчання, тому що під час навчання між навчальним закладом та студентом не виникає трудових відносин і відповідно трудовий договір не укладається.

Скільки часу має працювати студент? Згідно до частини першої ст. 50 КЗпП нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (за загальним правилом). Проте, для даної категорії може бути встановлена скорочена тривалість робочого часу, так для працівників віком від 16 до 18 років - 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) - 24 години на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому цього пункту для осіб відповідного віку

Таким чином, студенти, які навчаються на денній формі навчання, можуть виконувати свої трудові обов'язки тільки у вільний від навчання час, наприклад, після занять, у вихідні дні та в період канікул.

У зв'язку з тим, що для студентів, як правило, встановлюють режим неповного робочого часу, аби вони мали змогу відвідувати заняття у навчальному закладі, оплата праці у випадках встановлення неповного робочого дня чи неповного робочого тижня провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Факт отримання заробітної плати при працевлаштуванні студента не впливає на право студента на отримання стипендії, якщо є підстави для її виплати, акцентує Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці.

Корисні ситуації щодо обліку робочого часу та розрахунків оплати праці - є у LIGA360. Завжди тримай відповіді під рукою! Більше переваг за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини