Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як товариствам, у статутних капіталах яких є корпоративні права держави, сплачувати дивіденди на державну частку

Реклама

Податкові органи контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати до бюджету дивідендів на державну частку господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків (пп. 191.1.52 ПКУ).

При цьому Порядок нарахування та виплати дивідендів господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є акції (частки), що прямо чи опосередковано належать державі, встановлено ч. 5 ст. 11 Закону «Про управління об'єктами державної власності» від 21.09.2006 р. № 185-V.

Рішення про розподіл прибутку і збитків, розмір та порядок виплати дивідендів таких господарських товариств приймає вищий орган управління товариств у порядку, передбаченому законом (абз. 1 ч. 5 ст. 11 Закону № 185-V).

Наглядові ради господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, до 15 березня наступного за звітним року надають акціонеру пропозиції щодо визначення розміру частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у відповідному році відповідно до Державної дивідендної політики, затвердженої КМУ (абз. 2 ч. 5 ст. 11 Закону № 185-V).

Загальні збори акціонерів (учасників) такого господарського товариства затверджують розмір частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у відповідному році, відповідно до Державної дивідендної політики (абз. 3 ч. 5 ст. 11 Закону № 185-V).

Господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, сплачують до державного бюджету дивіденди не пізніше 1 липня року, що настає за звітним. Проте, вимога щодо терміну сплати дивідендів не застосовується у випадках, передбачених абз. 5 ч. 5 ст.11 Закону № 185-V, та у разі прийняття Кабміном рішення про розстрочення платежу із сплати дивідендів до державного бюджету (абз. 4 ч. 5 ст. 11 Закону № 185-V).

У абз. 7 ч. 5 ст.11 Закону № 185-V передбачено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, набуті в результаті примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану відповідно до Закону «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» від 17.05.2012 р. № 4765-VI та акціонером (учасником) яких є господарське товариство, у статутному капіталі якого 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, сплачують дивіденди безпосередньо до державного бюджету України у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним.

Відповідно до ч. 1 ст.4 Закону «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» від 03.03.2022 р. № 2116-IX примусово вилучені відповідно до Закону № 2116-IX об'єкти права власності російської федерації та її резидентів за рішенням КМУ передаються:

  • у господарське відання на тимчасовій основі спеціалізованим державним підприємствам, установам, організаціям та/або господарським товариствам, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;

  • в управління суб'єктам господарювання, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать державі, шляхом укладення договору управління майном у порядку, визначеному Кабміном.

Проте, це не стосується коштів та корпоративних прав держави у статутних капіталах банків, що перебувають у процедурі ліквідації відповідно до Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 р. № 4452-VI , а також державних облігацій України та державних деривативі.

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.

Відповідно до договорів управління активами (майном), укладеними між Національним агентством (Установником управління) та суб'єктами господарювання, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать державі (Управитель), Національним агентством передається в управління Управителям об'єкти права власності російської федерації та її резидентів, примусово вилученні в Україні в межах виконання Закону № 2116-IX.

У Головному управлінні ДПС в Одеській області уточнили, що суб'єкти господарювання, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать державі (Управителю), яким Національним агентством було передано в управління об'єкти права власності російської федерації та її резидентів, примусово вилучені в Україні в межах виконання Закону № 2116-IX, зобов'язані сплачувати дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним.

Спрости рутинні завдання бухобліку з новою LIGA360! Всі джерела для бухгалтера тепер зібрані в єдиному рішенні: аналітика, законодавство, ситуації, коментарі та роз?яснення держорганів. Детальніше за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини