Інтегральна оцінка Податкового індексу знизилась до 2,64 балів з 5-ти можливих та продовжує перебувати у негативній площині (2,85 балів у 2023 році). Такими є оцінки нової хвилі опитування «Податковий індекс» у 2024 році, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією та EY в Україні.
В цілому, 59% податкових експертів оцінили поточний податковий режим в Україні як задовільний, хоча 36% вважають, що він перешкоджав розвитку бізнесу та залученню інвестицій, і тільки 5% - що він сприяв розвитку їхнього бізнесу.
Найнижчу оцінку серед факторів, що впливають на розрахунок індексу, як і минулого року отримала якість податкового законодавства - 2,46 балів (у 2023 році - 2.63). Половина респондентів, а саме 52% вважають її задовільною. Водночас з 39% до нинішніх 43% зросла частка експертів, що вважають податкове законодавство неякісним, відповідно кількість тих, хто вважає його якісним знизилась - з 9% до поточних 5%. Найбільший негативний вплив на якість законодавства, на думку респондентів, мають постійні зміни, протиріччя і неоднозначні положення та його складність.
LIGA360 спростить для тебе ведення бухгалтерського обліку. Читай свіжу аналітику експертів, дізнавайся про законодавчі новації та знаходь відповіді у практичних ситуаціях. Замов презентацію рішення прямо зараз.
44% респондентів вважають процедуру адміністрування податків і підготовки податкової звітності обтяжливою. Цьогоріч цей фактор отримав оцінку 2,62 балів. Водночас 41% оцінюють цю процедуру задовільно і тільки 15% вважають її легкою (17% у 2023 році).
Найбільше респонденти скаржаться на кількість часу, витраченого на підготовку податкової звітності та сплату податків, поспішне запровадження нових правил та недостатність часу для пристосування до них, а також їх незрозумілість. На сайті Європейської Бізнес Асоціації зазначили, що згадані фактори, якіо негативно впливають на досвід підготовки та подання звітності, залишаються незмінними протягом останніх років.
Оцінка якості податкового обслуговування також знизилась - з минулорічних 3,03 до поточних 2,79 балів. Тільки 20% задоволені якістю податкового обслуговування (31% у 2023 році), 37% незадоволені (21% у 2023 році). Ще 43% оцінюють якість податкового обслуговування задовільно.
За відгуками 31% респондентів, їм було легко сконтактувати з податковою службою (минулого року таких було 46%), тоді як 25% було складно це зробити. У 11% опитаних компаній питання були вирішені задовільним чином, у 70% - частково.
Учасники опитування повідомили про збільшення фіскального тиску на бізнес порівняно з минулим роком. З-поміж компонентів індексу саме оцінка фіскального тиску показала найбільше падіння, втім, залишаючись досить високою порівняно із іншими компонентами. Відповідно, оцінка фіскального тиску знизилась з 3,07 до 2,7 балів. Лише 7% респондентів не відчули жодних проявів тиску по відношенню до своєї компанії у 2024 році, 14% - майже не відчули. Водночас 41% повідомляють про відчутний фіскальний тиск, 38% - про помірний.
Вже традиційно серед проявів фіскального тиску бізнес виділив необґрунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами - про це повідомляють 78% опитаних. Суттєво зросла кількість скарг на необґрунтовані інформаційні запити (64%) та штучне блокування податкових накладних (30%). Про податкові перевірки повідомляють 33% опитаних компаній.
Відкрийте законодавство на 360! Спробуйте нову LIGA360 з інноваційними зв'язками документів. До кожного НПА - знайдуться пов'язані закони, судові рішення, практичні ситуації та аналітичні документи. Замовте презентацію для своєї компанії.