Якщо фізособі на підставі рішення суду відшкодовуються збитки, завданих їй внаслідок заподіяння матеріальної шкоди, то сума таких відшкодованих збитків не оподатковуються ПДФО та військовим збором. На цьому наголосили податківці в ІПК від 29.01.2025 р. № 428/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК.
Контролери нагадали: до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров'ю, а також відшкодувань моральної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом (п. п. 164.2.14 ПКУ). Положення п. п. "а" п. п. 164.2.14 ПКУ в частині обмежень "в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом" стосуються виключно моральної шкоди, яка виплачується платнику податків - фізичній особі на підставі рішення суду.
Разом з тим, якщо фізособі на підставі рішення суду виплачується майнова шкода або матеріальна шкода, яка не є відшкодуванням збитків у розумінні пп. «а» п. п. 164.2.14 ПКУ, то сума такої шкоди оподатковується ПДФО і військовим збором на загальних підставах.
Радимо також ознайомитися зі статтею «Страховик відшкодовує судовий збір та пеню: чи оподатковувати ПДФО».
Інструкції та ситуації для експертів ринку: юристів, бухгалтерів, фахівців із перевірок, керівників та кадровиків. Нова LIGA360 змінює все! Замовте презентацію комплексного інформаційно-аналітичного рішення LIGA360 прямо сьогодні.