Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податківці розповіли про нюанси сплати та погашення заборгованості з ЄСВ

Реклама

Порядок нарахування та сплати ЄСВ регулюється Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI та наказом Мінфіну «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 20.04.2015 р. № 449.

ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Сплатити внесок необхідно в першу чергу після виплати заробітної плати. Навіть, за умов, якщо у платника є зобов'язання по сплаті податків та інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами.

Коли у платника є заборгованість на кінець місяця понад 10 гривень, то йому надсилається вимога про сплату боргу (недоїмки), яка є виконавчим документом. Така вимога вважається узгодженою, якщо платник не проведе оплату протягом 10 календарних днів з дня її одержання або не повідомить податківців про її оскарження. У такому випадку вимога про сплату боргу (недоїмки) потрапить до Державної виконавчої служби.

Сплачуючи заборгованість з ЄСВ необхідно враховувати, що за порушення терміну його сплати боржнику призначать штраф у розмірі 20 % своєчасно несплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI). Крім того, на суму недоїмки нарахують пеню - 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Суму пені рахуватимуть з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Варто також пам'ятати, що відповідно до п. 13 розділу VII Інструкції № 449, строк давності не застосовується при нарахуванні, застосуванні та стягненні сум штрафів з єдиного внеску.

Недоїмку з ЄСВ не можна списати, навіть у процедурі санації відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства, крім випадків повної ліквідації юрособи або смерті ФОПа, визнання її безвісно відсутньою, недієздатною, оголошення померлою та відсутності осіб, які відповідно до Закону № 2464-VI несуть зобов'язання зі сплати ЄСВ.

Громадяни мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи зокрема за наявності необхідного страхового стажу, відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Періоди за які в реєстрі відсутні дані про сплату ЄСВ, не враховуються, наймані працівники - застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії і відповідно не враховується зарплата за ці періоди.

Крім того, кажуть податківці Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, такі працівники не отримують належної компенсації втраченого заробітку у зв'язку зі страховим випадком.

Якщо роботодавець має заборгованість по сплаті внеску, сплачені ним поточні суми ЄСВ, зараховуються в рахунок погашення боргу у порядку календарної черговості його виникнення.

Відновлення прав особи на отримання пенсії та виплат у повному обсязі відбудеться лише після погашення роботодавцем заборгованості з ЄСВ.

Також у ДПС нагадали, що при сплаті сум заборгованості з ЄСВ, відповідно до наказу Мінфіну «Про затвердження Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення» від 22.03.2023 р. № 148, застосовується код сплати «140» (Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу/заборгованості з єдиного внеску/грошових зобов'язань).

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з “гарячих тем”? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов'язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини