У Федерації професійних спілок України надали роз'яснення щодо звітів та виборів у первинній профспілковій організації, якщо чинний голова профспілки перебуває на лікуванні. Фахівці відповіли на найбільш важливі питання, а саме:
1. Правомірність проведення виборів під час тимчасової непрацездатності голови профспілки
Відсутність голови профспілки у разі його тимчасової непрацездатності не є підставою для скасування чи перенесення виборів, якщо інше не передбачено статутом організації. Вибори вважаються правомірними, якщо:
- вони відбулися відповідно до встановленої процедури, з дотриманням вимог статуту (сповіщення членів профспілки, забезпечення кворуму, належне голосування тощо);
- у результаті голосування новообраний голова отримав необхідну підтримку;
- було складено відповідний протокол про результати виборів, який підтверджує легітимність прийнятого рішення.
Таким чином, відсутність голови профспілки у разі його тимчасової непрацездатності не впливає на законність прийнятого рішення, якщо всі вимоги щодо організації та проведення виборів дотримані.
2. Визначення останнього дня роботи голови профспілки
Якщо за результатами виборів обрано нового голову, останній день роботи попереднього визначається відповідно до рішення профспілкового органу та зазначається в протоколі виборів.
Якщо статутом або трудовим договором передбачено, що повноваження припиняються одразу після виборів нового голови, то останнім днем роботи буде день, що передує вступу нового керівника на посаду.
Якщо ж передбачено необхідність передачі справ, то припинення повноважень може відбутися після завершення цього процесу.
3. Виплата у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю у разі звільнення
Оскільки голова профспілкової організації є штатним працівником, виплата у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю здійснюється на загальних підставах:
- перші 5 днів - за рахунок профспілкової організації як роботодавця;
- решта днів - за рахунок Пенсійного фонду України (з 1 січня 2023 року).
Якщо трудові відносини припиняються під час тимчасової непрацездатності або після неї, то працівник зберігає право на їх отримання у повному обсязі, навіть якщо фактичні виплати відбудуться вже після його звільнення.
4. Процедура припинення трудових відносин
Для належного оформлення припинення повноважень голови профспілки та звільнення з посади необхідно:
Оформити рішення виборного органу про припинення повноважень голови профспілки та обрання нового керівника. Водночас з постановою про обрання нового керівника ухвалюється рішення про звільнення попереднього керівника у зв'язку з закінченням терміну повноважень. У постанові з цього питання зазначається підстава (п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю України, дата звільнення та термін передачі справ (для перших керівників).
Видати наказ про звільнення у зв'язку із закінченням строку повноважень або на підставі рішення профспілкового органу про зміну голови.
Внести відповідний запис до трудової книжки.
Провести остаточний розрахунок, включаючи виплату заробітної плати, компенсації за невикористані відпустки та інші належні виплати.
Посадовці узагальнили: колишнього голову профспілки можна звільнити на підставі рішення після обрання нового голови. Дата звільнення залежить від дати прийняття рішення на конференції та відповідного наказу про звільнення, що має бути оформлений згідно з процедурою, встановленою Статутом організації. Зазвичай останнім робочим днем є день, що передує вступу нового голови на посаду.
При цьому слід мати на увазі, що під час тимчасової непрацездатності працівника датою його звільнення є перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність.
Якщо посада голови зайнята новообраним керівником, колишній голова буде знаходитися поза штатом до закінчення тимчасової непрацездатності. Його повноваження припинилися і він не займає жодної посади в організації.
Про звільнення керівника до його трудової книжки вноситься відповідний запис новообраним керівником чи іншою уповноваженою особою з посиланням на наказ, виданий на підставі рішення профспілкового органу з зазначенням дати і номеру цього рішення.
Всі відповіді щодо кадрового обліку на підприємстві - тепер в єдиній платформі LIGA360. Миттєво знайдіть НПА, консультацію експерта чи аналітичну статтю для будь-якої ситуації: відпускні, лікарняні, найм і звільнення працівників, військовий облік тощо. Оцініть переваги в дії, замовивши персональну консультацію.