Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву (пп. 298.1.1 ПКУ).
Така заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів:
особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 р. № 851-ІV та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 р. № 2155-VIII.
Суб'єкт господарювання може заявити про обрання спрощеної системи оподаткування під час:
державної реєстрації створення юрособи;
держреєстрації ФОПа;
державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або про ФОПа, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-ІV.
Зареєстровані в установленому порядку ФОПи, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася держреєстрація (пп. 298.1.2 ПКУ).
Новостворені підприємці, які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату ПДВ, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації. Водночас зареєстровані у встановленому порядку електронні резиденти (е-резиденти) як ФОПи вважаються платниками єдиного податку з дня їх держреєстрації без необхідності подання заяви про обрання спрощеної системи оподаткування.
Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, і прийняв рішення про перехід на спрощену систему оподаткування повинен подати заяву до ДПС не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий платник може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (пп. 298.1.4 ПКУ). Щоб відмовитись від спрощеної системи оподаткування суб'єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає податківцям заяву (пп. 298.2.1 ПКУ).
Платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів (пп. 298.2.2 ПКУ).
Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області роз'яснюють, що норми ПКУ не передбачають можливості відкликання ФОПами поданих ними заяв про застосування спрощеної системи оподаткування.
Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.