Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат Данило Гетманцев розповів до яких змін податкового клімату необхідно готуватися, чому середньому та великому бізнесу варто відмовлятися від єдиного податку, чи стоїть на порядку денному питання щодо підвищення ставки ПДВ. Так, Національна стратегія доходів до 2030 року передбачає трансформації, які будуть як позитивними, наприклад «оцифрування» податкових сервісів, так і не дуже - розширення повноважень фіскальних органів, кардинальна зміна чинної моделі спрощеної системи оподаткування після закінчення воєнного стану й посилення податкового контролю доходів громадян.
Йшлося передусім про законопроєкт щодо оподаткування доходів, одержаних через цифрові платформи (це один зі структурних маяків Меморандуму між Україною та МВФ). «Існують електронні платформи, що надають певні послуги. Наприклад, це замовлення таксі, доставка їжі, пошук підрядників і різних спеціалістів. Згідно з чинним податковим законодавством, усі такі виконавці та підрядники (таксисти, кур'єри тощо), які зареєстровані на цих платформах, самостійно повинні декларувати свої доходи та сплачувати з них податки - 18% ПДФО та 5% військового збору. Цього практично ніхто не робить, а можливості ДПС для контролю таких платників податків украй обмежені. Втім це не означає, що кожен платник, який отримує дохід, але не звітує про нього та не виконує податкових зобов'язань, не перебуває під постійною загрозою відповідальності», - розповів нардеп.
Він нагадав, що Міністерство фінансів розробило та оприлюднило законопроєкт, який передбачає знижену ставку для таких доходів. Передбачається, що відповідні платформи будуть утримувати ПДФО за ставкою 5% та 5% військового збору з доходу самозайнятих осіб і звітувати про це перед ДПС. Тобто онлайн-сервіси стануть податковими агентами. Причому незалежно від того, зареєстровані вони в Україні чи за її межами. За словами Гетманцева, на сьогодні немає критичних зауважень щодо цього проєкту, бізнес загалом із ним згоден. Тож в найближчі три-чотири місяці законопроєкт буде ухвалено.
Як працювати ефективніше й уникати ризиків для твоєї компанії? З рішенням LIGA360. Тільки зараз замовляй на вигідних умовах Special program.
Натомість про конкретні деталі реформи спрощеної системи оподаткування говорити, на думку Д. Гетманцева, зарано. «НСД, по-перше, передбачає зміни, які пов'язані з єдиним податком, - мова про вилучення зі спрощеної системи великого бізнесу, впровадження широкої шкали ставок і повну фіскалізацію для всіх підприємців (використання РРО). По-друге - з податком на доходи фізосіб, що спричинить перехід на прогресивну шкалу ПДФО. Але все це точно буде після війни, не зараз. Хоча реформа оподаткування доходів є безальтернативною, якщо ми хочемо бути в ЄС», - каже нардеп.
Він підкреслив, що до скасування воєнного стану жодних кардинальних кроків щодо спрощеної системи робити не будуть. Але він рекомендував би тим компаніям, що використовують єдиний податок як якусь лазівку, вже сьогодні задуматися про міграцію на загальну систему зі сплатою податку на прибуток.
«Чомусь у певних колах бізнесу існує помилкове судження, що дроблення на ФОПів і використання єдиного податку - «законна» схема обходу податкового законодавства. Насправді це порушення, яке за певних умов може бути кваліфіковане як злочин. Тому раджу якомога швидше відмовлятися від таких практик», - наголосив Гетманцев.
Він також нагадав, що розширення доступу ДПС до інформації про банківські рахунки платників податків дійсно передбачено в Нацстратегії доходів і в майбутньому це буде зроблено. Водночас очолюваний нардепом Комітет вважає, що будь-які кроки в цьому напрямку будуть можливі за умови реформування ДПС.
Обговорюючи про компенсатори, які слід відшукати у вітчизняні економіці з огляду на зменшення міжнародної фінансової допомоги Україні, Гетманцев висловив впевненість, що якщо «вичавити» все з детінізації, то це здатне принести держбюджету ще 420-450 млрд грн. Водночас він запевнив, що у 2025 році підвищення ставки ПДВ розглядатися точно не буде.
Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов'язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб.