Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

КМУ схвалив проєкт закону про оподаткування доходів, отриманих на цифрових платформах

30 квітня 2025, 10:05
654
0
Автор:
Реклама

Ми вже розповідали про урядову ініціативу запровадити звітування цифрових платформ про отримані через них доходи фізосіб з подальшим оподаткуванням останніх. Йдеться про інтернет-платформи, через які можна замовити послуги, скажімо, доставки, таксі чи розваг. Наприклад Bolt, Glovo чи OnlyFans.

І ось уряд схвалив проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи», про що повідомив представник КМУ у парламенті Тарас Мельничук.

За словами останнього, законопроєкт був спрямований на забезпечення запровадження в Україні міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи, та має на меті гармонізацію національного податкового законодавства з правом Європейського Союзу та Організації економічного співробітництва та розвитку, що сприятиме виконанню міжнародних зобов'язань України як країни-кандидата на членство в ЄС та ОЕСР.

Більш широко ініціативу прокоментували у Мінфіні, де пояснили, що схвалений законопроєкт доповнює ПКУ новою статтею «Міжнародний автоматичний обмін інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи», де визначено основні вимоги щодо комплексної перевірки користувачів, ідентифікації підзвітних продавців та поданих звітів до ДПС. Законопроєктом передбачена пільгова ставка з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 5%. Обов'язки податкового агента покладаються на операторів платформ.

Право на оподаткування доходів від здійснення звітної діяльності за пільговою ставкою має платник податку-резидент, який відповідає таким вимогам:

1) має щонайменше один поточний рахунок, відкритий спеціально для цілей здійснення звітної діяльності;

2) здійснює розрахунки з використанням такого рахунку;

3) не є самозайнятою особою;

4) не використовує працю найманих осіб;

5) обсяг доходу, отриманий платником податку протягом календарного року, не перевищує 834 розмірів мінімальної заробітної плати (близько 6,7 мільйонів гривень станом на 01.01.2025)

6) не здійснює продаж підакцизних товарів.

Як працювати ефективніше й уникати ризиків для твоєї компанії? З рішенням LIGA360. Тільки зараз замовляй на вигідних умовах Special program.

При цьому з метою зниження адміністративного навантаження на платників податків законопроєктом встановлено, що якщо протягом календарного року здійснено не більше 3 продажів товарів через платформу на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 2000 євро, фізична особа має право не відкривати поточний рахунок в банку для здійснення звітної діяльності, а використовувати існуючі поточні рахунки в банку, відкриті для власних потреб. В такому випадку ставка оподаткування становитиме 5 %. Податковим агентом фізичної особи - підзвітного продавця щодо доходів від здійснення звітної діяльності також є оператор платформи, через яку здійснюється звітна діяльність.

Згідно з текстом законопроєкту, який оприлюднив народний депутат Ярослав Железняк, оподаткуванню підлягають наступні види діяльності, які здійснюються через цифрову платформу за винагороду:

  • надання в оренду нерухомого майна, у тому числі житлової та нежитлової нерухомості, а також будь-якого іншого нерухомого майна та місць для паркування;

  • особисті послуги;

  • продаж товарів;

  • надання в оренду транспортних засобів.

Чи справді це ускладнить життя для тих, хто заробляє через цифрові платформи - таксистів, кур'єрів, продавців, репетиторів? «Тут медіа часто зосереджуються на потенційних труднощах, але забувають про одну важливу деталь: нові правила пропонують спрощений режим оподаткування зі ставкою всього 5% ПДФО (податок на доходи фізичної особи) плюс 5% військового збору. Порівняйте зі стандартною ставкою ПДФО у 18%, яка застосовується до більшості доходів громадян. Що ще важливіше - цей спрощений режим буде доступний без необхідності реєструватися як ФОП, виконувати складні бухгалтерські процедури та подавати регулярну звітність», - таку думку висловила Юлія Маліч, керівниця публічної політики компанії Bolt.

За її словами, оскільки саме цифрові платформи відіграватимуть роль податкових агентів, вони автоматично утримуватимуть та перераховуватимуть податки до бюджету, це означає нульовий адміністративний тягар для партнерів - їм не потрібно буде самостійно заповнювати декларації чи турбуватися про розрахунки.

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов'язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини