Режим роботи конкретного підприємства, установи, організації регулюється локально. На законодавчому рівні встановлені лише окремі елементи режиму робочого часу.
Законодавство визначає, насамперед, правила встановлення режиму роботи підприємств, а вже режим роботи підприємства визначає режим робочого часу працівників.
Якщо такий режим є стабільним, то його прописують безпосередньо в правилах внутрішнього трудового розпорядку (далі - ПВТР). У ПВТР він може бути встановлений і для окремих підрозділів підприємства.
Водночас графіки змінності затверджують при роботі змінами протягом дня/доби (п. 13 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку).
Графіки змінності доводять до відома працівників, як правило, за 1 місяць до їх введення в дію.
Коли робота не проводиться змінами, але час початку і закінчення роботи не є постійним або вихідні дні надаються «за змінним графіком», передбачено затвердження графіків роботи. Вони складаються на певний проміжок часу, на певний обліковий період, у межах якого має бути дотримана встановлена тривалість робочого тижня.
Однак, у будь-якому разі слід дотримуватися річного балансу робочого часу. У зазначених випадках графіки змінності визначають порядок чергування працівників у змінах, тож складаються на працівників бригад або структурних підрозділів з зазначенням посад та П.І.Б. працівників.
У Федерації професійних спілок України зауважили, що графіки складаються для рівномірної роботи працівників та залучення їх до роботи, тому зазначати там працівників, які будуть відсутніми тривалий період часу, не має сенсу.
Отже, співробітників, які перебувають у відпустках по догляду за дитиною до трьох або шести років не включають у графік роботи працівників.
Кадровий облік для вашого бізнесу - без турбот, з новою LIGA360! Отримайте аналітику і покрокові алгоритми дій у разі звільнення, прийняття працівників на роботу чи нарахування відпускних. Замовте персональну презентацію прямо зараз.