Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи може банк примусово списати кошти з рахунків платника, який має податковий борг

23 травня 2025, 12:03
42
0
Автор:
Реклама

Чи можуть банки примусово списати кошти з рахунків платників, які мають податковий борг? Податківці пояснили: стягнення коштів з рахунків здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Це стосується стягнення з:

  • рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей;

  • рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ.

Згідно з абзацом другим п. 95.5 ПКУ у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов'язань та/або пені, визначених платником у деклараціях або уточнюючих розрахунках, стягнення коштів з рахунків чи електронних гаманців такого платника здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування ПДВ. У разі наявності непогашеного зобов'язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов'язання держави.

Рішення про стягнення коштів є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов'язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи (абзац четвертий п. 95.5 ПКУ).

На підставі рішення суду або рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника в рахунок погашення податкового боргу орган ДПС ініціює стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків на підставі платіжної інструкції на примусове списання (стягнення) коштів, доставленої самостійно представником контролюючого органу або надісланої рекомендованим листом.

Відповідно до п. 87.11 ПКУ орган ДПС звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника-фізособи. Стягнення за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до Закону про виконавче провадження.

Порядок виконання надавачами платіжних послуг дебетового переказу коштів без згоди платника визначений розділом IV Інструкції №163, наголошує Головне управління ДПС у Запорізькій області.

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини