Після розгляду звернення щодо розрахунку допомоги по вагітності та пологах за сумісництвом ПФУ надав свої роз'яснення у листі від 24.03.2025 р. № 11448-13434/У-03/8-2800/25.
Посадовці зауважили, що законотворці ст. 14 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 18.12.2024 р. № 4158-IX внесли зміни до абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV. Змінами передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи та за місцем роботи за сумісництвом у порядку, встановленому КМУ, з урахуванням особливостей для страхових випадків, передбачених абз. 3 ч. 3 ст. 36 цього Закону.
Зміни набрали чинності з 04 квітня 2025 року.
Наразі сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку (ч. 2 ст. 19 Закону № 1105-XIV).
Якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, на умовах цивільно-правового договору, провадить підприємницьку або іншу діяльність, пов'язану з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності, то середню зарплату обчислюють окремо за основним місцем роботи, за сумісництвом та за місцем провадження іншого виду діяльності (п. 30 Порядку № 1266). Розрахунковий період у такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо.
Якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, та ставки єдиного внеску (з ч. 5 ст. 8 Закону № 2464-VI).
При цьому для сумісників базою нарахування єдиного внеску є фактично нарахована заробітна плата.
Посадовці підсумували, що допомога по вагітності та пологах за основним місцем роботи на підставі листка непрацездатності надається з урахуванням норм ч. 2 ст. 19 Закону № 1105-XIV, тобто у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Водночас, якщо застрахована особа також працює за сумісництвом, допомога по вагітності та пологах надається за місцем роботи за сумісництвом. При цьому доплата до суми допомоги по вагітності та пологах до розміру мінімальної зарплати не здійснюється, оскільки за даним страховим випадком норма ч. 2 ст.19 Закону № 1105-XIV буде реалізована за основним місцем роботи.
Відкрийте для себе всі переваги LIGA360, отримавши доступ до неї прямо зараз.