Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкові перевірки: чи можуть податківці продовжити термін проведення

Реклама

Порядок проведення документальних планових перевірок визначено ст. 77 ПКУ, а ст. 78 ПКУ - порядок проведення документальних позапланових перевірок. Водночас строки їх проведення встановлені ст. 82 ПКУ.

Продовження строків проведення документальних планових перевірок відповідно до абз. 2 п. 82.1 ПКУ можливе за рішенням керівника/ його заступника/ уповноваженої особи контролюючого органу:

  • не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків;

  • не більш як на 5 робочих днів щодо суб'єктів малого підприємництва;

  • не більш як на 10 робочих днів для інших платників податків.

При цьому продовжити строк проведення документальних позапланових перевірок можна:

  • не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків;

  • не більш як на 2 робочих дні щодо суб'єктів малого підприємництва;

  • не більш як на 5 робочих днів для інших платників податків .

Проведення перевірки податківці можуть додатково продовжити до строків, встановлених п. 82.2 ПКУ, на три робочі дні (абз. 9 п. 82.2 ПКУ) у випадку:

- якщо під час проведення перевірки платник податків надає документи менше ніж за три робочі дні до дня її завершення;

- або якщо надіслані у порядку, передбаченому абз. 1 п. 44.7 ПКУ, документи надійшли до контролюючого органу менше ніж за три робочі дні до дня завершення перевірки.

Порядок продовження строків проведення документальних та фактичних перевірок для податківців прописаний у п. 1.2.4 підрозд. 1.2 Методичних рекомендацій від 04.09.2020 р. № 470.

При цьому умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних перевірок визначені ст. 81 ПКУ.

Так, згідно з п. 81.1 ПКУ посадові особи ДПС мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених ПКУ, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених ПКУ, таких документів:

  • направлення на проведення такої перевірки. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

  • копії наказу про проведення перевірки. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

  • службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених ПКУ, платнику податків цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених п. 81.1 ПКУ, є підставою для недопущення податківців до проведення документальної виїзної перевірки.

Разом з цим порядок листування платників податків та податківців визначений ст. 42 ПКУ. Так, згідно з п. 42.1 ПКУ повідомлення з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути:

- складені у письмовій формі;

- відповідним чином підписані;

- у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого органу ДПС;

- відображатися в електронному кабінеті.

Продовження проведення перевірки відповідно до абз. 2 п. 1.2.4 підрозд. 1.2 Методичних рекомендацій № 470 розпочинається у перший робочий день за останнім робочим днем здійснення перевірки, зазначеним у направленні на перевірку.

Наказ про її продовження видається у процесі проведення перевірки. Так роблять, щоб не допустити перерви між датою закінчення перевірки згідно з першим направленням та датою продовження перевірки, зазначеною у відповідному наказі, на підставі доповідної записки керівника підрозділу, який здійснював (очолював) таку перевірку, з викладенням підстав та причин необхідності такого продовження.

Крім того, ПКУ передбачено, що перевірка контрольованих операцій проводиться відповідно до загальних положень гл. 8 розд. ІІ ПКУ, з урахуванням особливостей визначених ст. 39 ПКУ.

Так, згідно з вимогами пп. 39.5.2.7 ПКУ строк проведення перевірки платника податків з питань дотримання принципу «витягнутої руки» обчислюється з дня прийняття рішення про її проведення до дня складення акта (довідки) про проведення такої перевірки.

Термін проведення перевірки платника податків з питань дотримання принципу «витягнутої руки» переривається у разі розгляду судом позовів платника податків з питань, пов'язаних з призначенням, проведенням або предметом такої перевірки, до завершення судових процедур.

У Головному управлінні ДПС в Одеській області зауважили, що відповідно до вимог пп. 39.5.2.8 ПКУ тривалість перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» не повинна перевищувати 18 місяців. Нормами пп. 39.5.2.9 ПКУ передбачено, що за необхідності отримання інформації від іноземних держорганів, проведення експертизи та/або перекладу на українську мову документів, строк проведення перевірки за рішенням керівника (його заступника) центрального органу ДПС, може бути продовжений на строк, що не перевищує 12 місяців.

Наказ про продовження перевірки також видається у ході проведення перевірки для недопущення перерви між датою закінчення перевірки та датою її продовження, відповідно до вимог абз. 2 п. 3 розд. ІV «Порядку проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки», затвердженого наказом Мінфіну від 10.03.2016 р. № 344.

Копію наказу ДПС про продовження перевірки дотримання принципу «витягнутої руки» не пізніше наступного робочого дня після його оформлення вручають платнику податків чи його уповноваженому представнику під розпис або надсилають у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.

Оцініть переваги LIGA360, замовивши індивідуальну презентацію прямо зараз.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини