Американська торговельна палата в Україні провела обговорення проблеми боротьби з тіньовою економікою за участі Представництва ЄС в Україні, народних депутатів, представників органів державної влади, у тому числі правоохоронних органів, та бізнесу. Під час круглого столу було обговорено питання тіньових ринків роздрібної торгівлі та електронної комерції, тютюнових виробів, HoReCa, побутової електроніки, алкогольних напоїв та сфери провайдерів фіксованого інтернету.
Роздрібна торгівля та електронна комерція
Тут називають 3 основні проблеми:
спотворення конкуренції через пільгу зі звільненням від сплати ПДВ для імпорту товарів вартістю менше 150 євро з міжнародних торгових майданчиків;
мінімізація податкового навантаження шляхом дроблення торговельних мереж на окремих суб`єктів із здійсненням господарської діяльності через ФОП;
непрацевлаштовані офіційно працівники та, відповідно, неофіційна виплата заробітної плати.
Як працювати ефективніше й уникати ризиків для твоєї компанії? З рішенням LIGA360. Тільки зараз замовляй на вигідних умовах Special program.
Сфера громадського харчування
Тіньовий ринок громадського харчування в Україні сьогодні - це заклади, які користуються спрощеною системою оподаткування, не мають необхідних дозволів, не сплачують податки або не дотримуються вимог законодавства. Це призводить до нерівних умов конкуренції та зниження доходів Державного бюджету.
Тютюнова галузь
У квітні 2025 року обсяги ринку нелегальної тютюнової продукції знову зросли та сягнули 16,2%, до 8,8% зросла частка підробленої продукції. Вагому частку становить нелегальна продукція, яка маркована надписом «Duty Free» або призначена для експорту, і нелегально продається в Україні.
Як приклад необхідних кроків, які влада має здійснити для боротьби з тіньовим ринком тютюнових виробів, на зустрічі було відзначено наступні:
проведення Державною податковою службою України контрольно-перевірочних заходів та державних експертиз щодо продукції, яка зазначена в дослідженні, з метою встановлення виробників такої нелегальної продукції;
прийняття законопроекту №9364 щодо удосконалення відповідальності за незаконний обіг підакцизних товарів, який було ухвалено Верховною Радою України у першому читанні ще у квітні 2024 року.
Алкогольна продукція
Нелегальні виробники продовжують демпінгувати ціни, виключаючи податки зі своєї цінової політики, що дає їм несправедливу перевагу над легальним бізнесом. Мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої переглядалися щороку до 2018 року. Сьогодні бізнес закликає уряд якнайшвидше прийняти проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку визначення мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на алкогольні напої».
Побутова електроніка
Основну частку тіньового ринку складають дорогі та малогабаритні товари, такі як смартфони, ноутбуки, годинники, навушники, а також преміальна дрібна та велика побутова техніка.
Провайдери фіксованого інтернету
Позиція Міністерства фінансів України та Державної податкової служби України щодо необхідності переходу інтернет-провайдерів на загальну систему оподаткування з 1 жовтня 2024 року була підтримана Кабінетом Міністрів України та профільним Комітетом ВРУ. Бізнес закликає до подальшого послідовного дотримання цієї позиції.
LIGA360 допомагає тримати руку на пульсі податкових реформ. Завдяки нашій платформі, яка включає доступ до широкого спектру нормативно-правових актів і судових рішень у сфері обліку та податків, ви легко адаптуєтесь до нововведень. Дізнайтеся, як наші інструменти можуть зробити ваше податкове планування простішим і більш ефективним, замовивши персональну презентацію.
Читайте також: