У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2020 р. у справі № 927/79/19 суд дійшов висновку, що «…фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію на земельних ділянках, наданих їм в оренду для ведення фермерського господарства. При цьому фермерське господарство створюється після набуття громадянином, який виявив бажання створити фермерське господарство, права користування земельною ділянкою. Землі фермерського господарства складаються, у тому числі із земельних ділянок, що використовується ним на умовах оренди. Право користування такими земельними ділянками зазначається в його статуті, який має містити відомості про земельну ділянку, а також термін, на який передається це майнове право.
Отже, після укладення громадянином договору оренди земельної ділянки державної та комунальної власності для ведення фермерського господарства та створення цим громадянином фермерського господарства права й обов`язки орендаря такої земельної ділянки за договором оренди землі переходять від громадянина до фермерського господарства з дня проведення його державної реєстрації. Подібні висновки неодноразово викладались Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13.03.2018 р. у справі № 348/992/16-ц, від 22.08.2018 р. у справі № 606/2032/16-ц, від 31.10.2018 року у справі № 677/1865/16-ц, від 27.03.2019 р. у справі № 574/381/17-ц, від 26.06.2019 року у справі № 628/778/18, від 02.10.2019 р. у справі № 922/538/19.
При цьому укладення з орендодавцем та подання державному реєстратору додаткової угоди до договору оренди землі про заміну орендаря з громадянина на фермерське господарство чинним законодавством України не передбачено, відповідно не є обов'язковим».
Водночас, державна реєстрація прав на земельні ділянки, надані для ведення фермерського господарства, у зв'язку із створенням юридичної особи з організаційно-правовою формою фермерське господарство проводиться за відповідною юридичною особою на підставі документів, необхідних для такої реєстрації, виданих на ім'я засновника, члена такого фермерського господарства. Про це повідомляє Відділ взаємодії з суб'єктами державної реєстрації ЦМУ МЮ м. Київ.
Отже, для державної реєстрації права оренди земельної ділянки за фермерським господарством може бути подано договір оренди землі, укладений з його засновником.
Слід зауважити, що у такому випадку, оскільки відбувається зміна правонабувача речового права, то проводиться державна реєстрація змін. При цьому дата та час державної реєстрації речових прав залишаються незмінними.
Радимо також ознайомитися зі статтею «Земельна ділянка, передана в суборенду фермерському господарству: чи діють пільги із земельного податку для її власника».
Новая LIGA360 - самый эффективный помощник в работе бухгалтера. Всегда держи под рукой аналитику и ответы по бухгалтерскому учету, отчетности, налогам и изменениям военного положения. Только сейчас закажи выгодно на условиях Special program.