З п'ятниці, 2 серпня 2013 року, у Бухгалтерському Розумному Модулі щодня визначаються найцікавіші бухгалтерські питання. Ознайомитися з десяткою питань-лідерів, заданих користувачами впродовж дня, і шанувати відповіді на них можна на головній сторінці Буму.
Якщо ви ще не є користувачем Буму, викачуйте БУМ на http://boom.ligazakon.ua/
ТОП-10 кращих питань 2 серпня :
1. Як в податковому обліку відбивається амортизація основних засобів, внесених в спільну діяльність?
2. Як заповнюється розділ ІІ при придбанні товарів/послуг, що не є об'єктом обкладення ПДВ у платника ПДВ?
3. Чи треба виплачувати зарплату за першу половину місяця (аванс)?
4. Які методи необхідно застосовувати для визначення звичайної ціни?
5. Чи треба подавати звіт 5-ПН в 2013 році?
6. Який порядок заповнення розділу І Реєстру отриманих і виданих податкових накладних?
7. Який порядок заповнення розділу ІІ Реєстру виданих і отриманих податкових накладних?
8. У яких випадках необхідно подавати форму № 20-ОПП?
9. Як у бухгалтерському обліку відбиваються авансові внески по податку на прибуток?
10. Як відбивається в Реєстрі отриманих і виданих податкових накладних оплата послуг банку по розрахунково-касовому обслуговуванню?
Пропонуємо ознайомитися з відповідями на деякі з них:
Питання 1:
Як в податковому обліку відбивається амортизація основних засобів, внесених в спільну діяльність?
Експертна відповідь:
Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податків, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податків. Для цілей оподаткування господарські стосунки між учасниками спільної діяльності прирівнюються до стосунків на основі окремих цивільно-правових договорів.
Нормы НКУ не дають чіткої відповіді на питання, як відбивати в обліку внески в спільну діяльність. Але, грунтуючись на роз'ясненнях податківців (см "Вісник податкової служби", роз'яснення ЕБНЗ), вважаємо обгрунтованим наступний підхід.
Внесок основних засобів учасником спільної діяльності майна в якості внеску відбивається в податковому обліку такого платника як продаж такого майна, тобто основного засобу.
У окремому обліку спільної діяльності операція по отриманню основного засобу в якості внеску учасника розглядається також як операція з придбання основного засобу, але, враховуючи норми пп. 136.1.3 НКУ, не включається в дохід. Амортизаційні відрахування відбиваються в окремому обліку СД.
Згідно п. п. 5 - 6 Близько № 1352 у випадку якщо основні засоби платника податків - учасника спільної діяльності використовуються як у власній господарській діяльності, так і в спільній діяльності, частина амортизаційних відрахувань по цих основних засобах відбивається в податковій декларації про результати спільної діяльності в сумі, яка таким чином відноситься до загальної суми нарахованих амортизаційних відрахувань звітного періоду по цих засобах, як сума прибутків, отриманих від спільної діяльності, відноситься до загальної суми таких прибутків. Тобто А с. д. / А заг. = Д с. д. / Д заг., де
А с. д. - частина амортизаційних відрахувань для віддзеркалення в обліку спільної діяльності;
А заг. - загальна сума амортизаційних відрахувань за відповідний період по основному засобу, використовуваному і в господарській діяльності, і в спільній діяльності;
Д с. д. - дохід, отриманий від спільної діяльності;
Д заг. - загальна сума доходу учасника спільної діяльності.
Резюме:
Амортизаційні відрахування основних засобів, внесених в спільну діяльність, враховуються в окремому обліку оператора спільної діяльності.
Питання 2:
Як заповнюється розділ ІІ при придбанні товарів/послуг, що не є об'єктом обкладення ПДВ у платника ПДВ?
Відповідь:
При придбанні товарів/послуг, що не є об'єктом обкладення ПДВ у платника ПДВ, в розділі II Реєстру НН треба зробити наступні записи:
у графі 1 записується порядковий номер, що відповідає порядковому номеру запису в Реєстрі НН. Цей номер запису переноситься на документ, по якому здійснюють такий запис;
у графах 2, 3 вказуються відповідні дати отримання і виписки документу;
у графі 4 - номер відповідного документу;
у графі 5 - "БО";
у графі 6 - найменування (прізвище, ім'я, по батькові - для фізособи) постачальника;
у графі 7 - на нашу думку, тут варто вказати ИНН постачальника. Звичайно, за умови, якщо ви його отримаєте від постачальника. Хоча податківці в ЕБНЗ радять в цьому випадку проставляти "0";
у графах 9, 11, 13 і 15 - вартість придбаних товарів (послуг) залежно від їх наступного використання;
у графах 10, 12, 14 і 16 проставляється "0".
Резюме:
Порядок заповнення розділу ІІ при придбанні товарів/послуг, що не є об'єктом обкладення ПДВ у платника ПДВ, визначений чинним законодавством.
Питання 3:
Чи треба виплачувати зарплату за першу половину місяця (аванс)?
Конкретні терміни виплати заробітної плати встановлюються в колективному договорі або нормативно-правовому акті працедавця. Такий нормативно-правовий акт має бути погоджений з виборчим органом профспілки або іншим органом, уповноваженим на представництво інтересів трудового колективу (у разі відсутності такого органу - з представниками, обраними і уповноваженими колективом). При цьому повинна дотримуватися законодавча вимога про здійснення виплат заробітної плати не менше чим двічі в місяць.
Іншими словами, виплата авансу є таким же обов'язком працедавця, як і виплата власне заробітної плати. Більше того, як встановлене ч. 3 ст. 24 Закони про оплату праці, розмір зарплати за першу половину місяця не може бути нижче, ніж плата за фактично відпрацьований час (виходячи з тарифної ставки або окладу).
Крім того, необхідно враховувати, що виплати треба здійснювати в проміжку часі, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, і не пізніше за сім днів з дня закінчення періоду, за який виплата здійснюється (ст. 24 Закони про оплату праці).
Резюме:
Виплата авансу є таким же обов'язком працедавця, як і виплата власне заробітної плати.
Нагадуємо, до 18 вересня подивитися усі відповіді у Бумі і попрацювати з модулем може кожен бухгалтер безкоштовно у рамках прем'єрного показу.