Якими податкові штрафи бачить нова влада

17.09.2019, 17:18
874
0
Алла Король
Головний редактор порталу "Бухгалтер.UA"

Якими будуть підстави та розміри податкових штрафів з законопроекту № 1210

Масивний законопроект № 1210, який передбачає помітні зміни у Податковому кодексі, чимало уваги приділив і питанням адміністрування. Зокрема, і в частині відповідальності платників. Низка новацій покликана спростити життя суб’єктів господарювання, натомість інші насторожують, адже вони збільшують розміри штрафів чи взагалі запроваджують нові. Погляньмо детальніше на суть змін.

 Діяння будуть вважати вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник штучно, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети крім як невиконання або неналежне виконання вимог законодавства.

У п. 109.3 ПКУ буде перелік випадків, коли особа нестиме фінансову відповідальність за вчинення податкового правопорушення незалежно від наявності вини. В інших випадках необхідна наявність вини для притягнення до відповідальності. Особу вважатимуть винною, якщо встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Фізичні особи будуть нести фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень у випадку набуття на момент вчинення повної цивільної дієздатності, законні представники платників-фізосіб – у випадку невиконання обов'язків, визначених ПКУ, а юрособа – за вчинення податкових правопорушень її відокремленими підрозділами.

Контролюючі органи нестимуть відповідальність у вигляді відшкодування шкоди особі, щодо якої було вчинено податкове правопорушення, та за вчинення податкових правопорушень посадовими (службовими) особами таких органів.

У п. 112.8 ПКУ будуть встановлені обставини, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а у ст. 1121 – обставини, що пом’якшують відповідальність особи. У разі наявності хоча б однієї обставини, що пом'якшує відповідальність, розмір штрафу становить 50% від розміру, встановленого відповідною статтею ПКУ.

Запровадять відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю контролюючих органів, їх посадових (службових) осіб.

За відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу накладатимуть штраф в розмірі вартості відчуженого майна.

У чотири рази виростуть штрафи за порушення порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах, строку та порядку подання інформації про відкриття або закриття банківських рахунків, за здійснення видаткових операцій за рахунком до отримання повідомлення відповідного контролюючого органу про взяття рахунку на облік, неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності, порушення строків зберігання документів, порядку подання банками чи іншими фінансовими установами податкової інформації.

Штраф за порушення порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника та/або до зміни платника податку, виросте в 4 рази.

Оформлення документів без зазначення чи з неправильним зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків потягне за собою штрафу у розмірі 680 грн.

З’являться штрафи для нотаріусів та рієлторів за порушення порядку подання інформації контролюючим органам про угоди щодо оренди об’єктів нерухомості.

Зміняться штрафи за неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.

Уведуть штраф за сплату (перерахування) не в повному обсязі фізичною особою - платником єдиного податку авансових внесків єдиного податку.

Штраф за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов’язання зменшили, якщо це вчинено неумисно, та збільшили за вчинення умисно.

Установлять штрафи до 2 млн грн за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального на акцизних складах.

Уточненять порядок нарахування та сплати пені, зокрема – щодо дат початку і кінця нарахування.

 Коли мають запрацювати ці зміни: з дня, наступного за днем опублікування, крім змін щодо відповідальності за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності – вони запрацюють 01.01.2020 р.

 Етапи впровадження: законопроект № 1210 - одержано Верховною Радою та надано для ознайомлення.

 Плюси:  

- уточнено правила щодо початку та закінчення періоду нарахування пені;

- врегульовано питання відповідальності контролюючого органу за податкове правопорушення;

- запровадження обставини, що звільняють від фінансової відповідальності чи пом’якшують її відповідальність;

- передбачено, що для певних правопорушень умовою притягнення для відповідальності є вина платника.

 Мінуси:

- різке збільшення розміру більшості штрафів, передбачених у ПКУ;

- запровадження нових штрафів.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН

Войдите, чтобы оставить комментарий