Нова податкова амністія: кому пощастить

17.09.2019, 17:24
456
0
Світлана Микитюк
експерт-аналітик

Незабаром парламент розгляне зміни у ПКУ щодо спеціального декларування фізосіб

Обіцянка податкової амністії – явище поширене у всьому світі. Легалізація доходів, раніше не задекларованих, покликана заспокоїти совість платників та дати додатковий дохід державі. Єдиного алгоритму тут нема і моделей скасування відповідальності за фіскальні проступки є доволі багато. Свою виробив і законопроект № 1232, внесений на розгляд українського парламенту. Погляньмо детальніше кого торкнеться запровадження спеціального декларування.

У розділ XX "Перехідні положення" ПКУ додадуть підрозділ 93 "Особливості застосування спеціального декларування фізичними особами", де під спецдекларуванням розуміють режим звільнення платників податків від юридичної відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, що мали місце впродовж будь-якого одного або декількох податкових періодів до 31.12.2018 року включно, за умови подальшої сплати податкових зобов’язань та виконання інших умов, встановлених цим підрозділом Кодексу.

Скористатися спеціальним декларуванням можуть фізичні особи - резиденти, в тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування, і які відповідно до ПКУ є чи були платниками, стосовно доходів, майна або інших активів, отриманих (набутих) в Україні, і які підлягають чи підлягали в момент їх отримання (набуття) оподаткуванню в Україні.

Також спецдекларування поширюється на доходи, майно або інші активи, отримані (набуті) указаною фізичною особою з джерел походження за межами України, і які підлягають чи підлягали в момент їх отримання (набуття) оподаткуванню в Україні відповідно до положень ПКУ чи ратифікованого міжнародного договору;

Об’єктами оподаткування, на які поширюється спецдекларування, є доходи, що не були задекларовані всупереч вимогам податкового та/або іншого законодавства в попередні звітні періоди до 31.12.2018 р. включно, або активи, що були одержані (набуті) за рахунок таких доходів.

Особа, яка має намір скористатись спеціальним декларуванням, у строк до 31.03.2020 р. включно подає до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси спеціальну (одноразову) декларацію (надалі - спеціальна декларація) за встановленою формою;

Податкові зобов’язання спецдекларанта визначаються за ставками податку на доходи фізичних осіб у 5% та 10%.

Виконання спецдекларантом зобов’язань щодо сплати суми узгодженого податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб звільняє задекларовані об’єкти оподаткування від оподаткування будь-яким податком, збором чи обов'язковим платежем, не сплаченим декларантом протягом податкових періодів, що завершилися до 31.12.2018 р.

Фізичні особи, що не скористалися спецдекларуванням, та набули станом на 01.01.2020 р. повноліття вважаються такими, що підтвердили станом на ту ж дату незадекларовані доходи відповідних попередніх податкових періодів на загальну суму 300 тис. грн. Такі доходи вважаються амністованими без будь-яких додаткових умов, сплата податків за такими доходами не вимагається.

Контролюючий орган має право залучати суб'єктів оціночної діяльності для проведення оцінки активів на дату їх набуття декларантом, проводити документальну позапланову невиїзну перевірку сум податкових зобов’язань декларанта, визначених у спеціальній декларації.

У КУпАП передбачать можливість звільнення від адміністративної відповідальності за правопорушення, пов’язані з виконанням вимог податкового, митного, валютного законодавства, у зв'язку з подачею спеціальної (одноразової) декларації.

За неподання або несвоєчасне подання фізичними особами річних декларацій про майновий стан і доходи штраф становитиме від 85 до 255 грн за перше протягом року порушення.

Запровадять адміністративний штраф за неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій фізичними особами-підприємцями чи особами, які провадять незалежну професійну діяльність, відсутність або неналежне ведення такими особами обліку доходів і витрат – від 850 до 1700 грн за перше протягом року порушення.

У ККУ встановлять, що не вважаються фіктивним підприємництвом чи умисним ухиленням від сплати податків зборів, єдиного чи страхових внесків або службовим підробленням чи недбалістю ті діяння, що пов’язані з придбанням (формуванням джерел придбання), створенням, отриманням, використанням об’єктів, щодо яких особою було подано спеціальну (одноразову) декларацію та сплачено узгоджену суму податкових зобов'язань.

Установлять заборону на зупинення в рамках фінансового моніторингу фінансових операцій, що пов’язані зі спеціальним декларуванням.

Коли мають запрацювати: з дня, наступного за днем опублікування.

Етапи впровадження: законопроект № 1232 - одержано Верховною Радою та надано для ознайомлення.

Плюси:

- податкова амністія фізичних осіб;

- звільнення від адміністративної та кримінальної відповідальності у рамках податкової амністії.

Мінуси:

- обмежений строк для подання декларації в рамках амністії;

- складний порядок визначення та підтвердження вартості відповідних об’єктів;

- право контролюючих органів на виклик декларантів для надання пояснень;

- встановлення норми, що усі, хто не подав спецдекларацію, мали у попередні періоди незадекларовані доходи у розмірі 300 тис. грн: хоча ці узяті зі стелі "доходи" і оголошені амністованими, але не виключено, що приписування такої суми усім, хто не прийме участь у спецдекларуванні, може згодом негативно вплинути їм на призначення субсидій, соціальних допомог тощо;

- ріст сум адміністративних штрафів щодо окремих порушень.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН

Войдите, чтобы оставить комментарий