Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Податкова реформа на 2021 рік — підготовка розпочата, що відомо

27 січня 2020, 10:15
6399
0
Реклама

Мінфін розпочав роботу над розробкою законів щодо податкової реформи з 20 січня 2020 року - повідомила міністр фінансів України.

Починати роботу над податковою реформою в уряді планують з аудиту податкової системи України. Міністр фінансів стверджує, що разом з бізнес-асоціаціями вийдуть з пропозиціями податкової реформи.

Цю ж інформацію підтвердив прем'єр-міністр України під час Українського ланчу у Давосі. За його словами, систему оподаткування потрібно переглянути і спростити. "Навесні ми плануємо серйозні зміни в податкове законодавство в бік зменшення і спрощення, але поки ще рано про це говорити, архітектуру змін ми представимо пізніше", - сказав Гончарук.

Проте, ані міністр фінансів, ані прем'єр-міністр України не наводять деталі самої реформи, хоча про те, що вона має запрацювати із 2021 року у своїх інтерв'ю вони заявляли й раніше. Орієнтир для її ухвалення - до липня 2020 року.

В інтерв'ю на сайту Кореспондент.net від 05.12.2019 р. та виданню "Новое время" від 14.12.2019 р. Міністр фінансів підтверджує, що можливо, буде скорочено кількість податків, змінено методологію їх розрахунку, перейдуть від прямих податків до непрямих.

Якщо ж говорити про деталі, то можливе зниження ставки ПДФО до 15%, але це за умови виходу доходів із тіні і перевиконання Держбюджету на 2020 рік по надходженню цього податку. Обговорюється звісно злиття ЄСВ та ПДФО. Однак, в будь-якому випадку пані міністр виступає за те, аби податки на зарплату зменшувати.

Натомість від ПДВ ніхто не відмовляється на користь податку з продажу. При цьому можливий варіант введення диференційованої шкали зі сплати ПДВ, яка діє в багатьох державах ЄС.

Також продовжують пошук варіанту оподаткування для ІТ-шників.

Відзначила міністр й проблему із сплатою місцевих податків - податку на нерухомість та плати за землю. Їх адміністрування переглянуть і навіть підвищать ставки.

Проте, давайте будемо відверті, що наразі тон податкових змінам задає аж ніяк не Мінфін, а профільний Комітет ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики на чолі із депутатом від партії "Слуга народу" Д.Гетманцевим.

Бо за 2019 рік єдиний поданий Урядом законопроект, котрий був схвалений Радою і містив зміни саме до ПКУ - Закон України від 03.12.2019 р. № 323-IX, котрий стосувався угоди FATCA. Все решта - законопроекти, внесені нардепами, часто саме за участі голови профільного комітету ВРУ Д,Гетманцева.

Так ось, він в інтерв'ю сайту minfin.com.ua уже заявив: поки що обговорюють ядро податкової реформи - зміну оподаткування доходів. Найголовніші моменти - це об'єднання ПДФО, ЄСВ та військового збору у єдиний податок. У цьому ж списку кешбек за податковими деклараціями, збільшення вирахувань з доходу, податкова амністія.

Що стосується ПДВ, то привести його у відповідність до 112 Директиви ЄС, внести зміни для "синхронізації" нашого ПДВ з європейським.

По акцизу - запровадити електронну акцизну марку для алкоголю і тютюну.

Щодо оподаткування прибутку підприємств: розглядається введення податку на виведений капітал для підприємств, але в обмежених обсягах, не для всього бізнесу.

Планують повністю реформувати екологічний податок, і не залишать без змін також місцеві податки. Зокрема, податок на нерухомість логічніше брати від її вартості, а не від метражу, як це зараз.

На своїй сторінці у Facebook Д,Гетманцев відзвітував про роботу свого комітету, зокрема, про прийняті у 2019 році закони щодо податкового регулювання:

- єдиний рахунок, уніфікація звітності з ЄСВ і ПДФО (див. опубліковано закони про єдину звітність із ЄСВ і ПДФО);

- законопроекти 1209/1210. АнтиBEPS, прискорена амортизація, збільшення планки за основними засобами, вдосконалення електронного кабінету, реформа відповідальності і багато-багато іншого (див. список позитивних змін для бізнесу у прийнятій податковій реформі);

- FATCA, міжнародний обмін інформацією (див. податківцям збільшили доступ до банківської таємниці);

- Е-чек, протидія ухиленню від оподаткування великого бізнесу з використанням єдиного податку (див. РРО-зміни від А до Я);

- привели в порядок СЕАРП, прибрали баги введеної в липні системи адміністрування акцизу на паливо (див. паливна міні-революція у ПКУ);

- декриміналізували ст. 205 ККУ і підняли нижню планку по ст. 212 ККУ (див. ВРУ скасувала кримінальне покарання за фіктивне підприємництво);

- зменшили штрафи для роботодавців за порушення трудового законодавства (див. за трудові огріхи зменшать покарання);

- прибрали корупційні схеми в оцінці нерухомості для цілей оподаткування (див. "корупційні" майданчики з оцінки нерухомості відключать 31 січня).

Що планують ще, окрім вже проголосованого вище:

1) оподаткування землі і АПК;

2) закон про ринок фінансових послуг і всі галузеві закони;

3) закон про аграрні розписки;

4) митний тариф;

5) закон про податкову амністію.

Як бачимо, плани дійсно грандіозні, монобільшість у Раді є, яка готова за усе це проголосувати. Залишається дочекатися деталей нової податкової реформи.

Звісно, прийняти її до липня 2020 року - досить оптимістична заява, бо до цього ж терміну планують розглядати земельну реформу та зміни в Конституції України по децентралізації. А там будуть досить палкі дискусії, і як показує розвиток подій, не все вдається з першої, і навіть другої спроби прийняти остаточно як закони.

В будь-якому випадку, ми слідкуватимемо за розвитком подій та оперативно інформуватимемо бухгалтерську спільноту.

Відслідковувати статус законопроектів та нормативних документів допоможе інформаційно-правова система ЛІГА:ЗАКОН. Скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини