Фактичні перевірки в умовах карантину

16.04.2020, 10:29
359
0
Галина Пилипенко
Адвокат, керівник напрямку податкового консалтингу ЮК Legal House

Фактичні перевірки щоразу стають викликом та проблемою для платника

Податкові перевірки – страшний сон бізнесу. Це завжди актуальна тема для обговорення. Вона викликає найбільший інтерес, адже може торкнутися кожного, незалежно від обсягу доходу чи сфери діяльності. І будь-які зміни, що вносяться до законодавства, яке регулює порядок проведення перевірок, стають предметом детального вивчення та обговорення. І особливо у такий складний період боротьби з пандемією COVID-19.

Що таке фактичні перевірки та з яких питань вони проводяться

Фактичні перевірки – це окремий вид податкових перевірок поряд з документальними та камеральними. Фактична перевірка здійснюється за місцем фактичного ведення платником податків його господарської діяльності або за місцем розташування господарських чи інших об’єктів права власності платника. Фактичні перевірки проводяться без будь-якого попередження, а перед їх проведенням можливе здійснення контрольної розрахункової операції. Саме тому вони щоразу стають викликом та проблемою для платника.

Однією з особливостей фактичних перевірок є те, що їх предметом може бути визначене нормами ПКУ коло питань. Так, фактичні перевірки здійснюються контролюючими органами щодо дотримання норм законодавства з питань:

– регулювання обігу готівки;

– порядку здійснення розрахункових операцій;

– ведення касових операцій;

– своєчасності подання звітності про використання РРО, розрахункових книжок та КОРО;

– наявності ліцензій, свідоцтв;

–  виробництва та обігу підакцизних товарів (виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, цільового використання спирту, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального);

– дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору та оформлення трудових відносин з працівниками, обліку роботи та витрат на оплату праці;

– виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати із сплатою відповідних податків до бюджету;

– належної реєстрації здійснення фізичними особами підприємницької діяльності.

Рішення про проведення фактичної перевірки конкретного платника податків може бути прийняте у разі, коли у контролюючого органу з’являється інформація про допущення платником податків порушення законодавства, дотримання якого мають контролювати податкові органи, в тому числі за результатами попередніх перевірок або перевірок інших суб’єктів, або за повідомленням споживачів (покупців), органів державної влади та місцевого самоврядування.

Перевірити, чи потрапила ваша компанія до плану перевірок контролюючих органів, можна за допомогою сервісу CONTR AGENT. Оформіть заявку на тестовий доступ.

Карантинні зміни щодо проведення фактичних перевірок

Законом № 533 запроваджений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року. Дозволено було лище документальні позапланові перевірки, які проводяться за наслідками декларування ПДВ до відшкодування з бюджету, а також – камеральні перевірки.

Тим самим проведення тих фактичних перевірок, які були розпочаті до 18 березня, проте не були завершеними, тимчасово зупинилося до 31.05.2020 р. Причому для зупинення фактичної перевірки та її подальшого відновлення не потрібно будь-якого додаткового рішення керівника контролюючого органу.

Але вже змінами, внесеними до ПКУ Законом № 540, який набув чинності 02.04.2020 р., встановлено, що протягом запровадженого з 18.03.2020 р. мораторію на фактичні перевірки все-таки можуть проводитися фактичні перевірки щодо дотримання норм законодавства з питань обігу підакцизних товарів, зокрема щодо:

- обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;

- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального з підстав інформації про можливі порушення платника податків, отриманої від органів держави або місцевого самоврядування, за заявами покупців (споживачів) та у інший передбачений законодавством спосіб.

Отже, на сьогодні мораторій на фактичні перевірки вже не носить такого категоричного характеру, як на початку його дії. Та й з усього видно, що сфера виробництва та обігу підакцизних товарів є зараз пріоритетною для контролюючих органів. За порушення у цій сфері не зупиняється на період дії карантину також і застосування штрафних санкцій, які сягають 200% вартості виробленої продукції.

Якщо вже у період дії мораторію прийнято рішення про проведення перевірки з «дозволених» питань, вона обов’язково має відбуватися з дотриманням усіх протиепідемічних заходів. Постановою № 255 були внесені зміни до так званої «карантинної» Постанови № 211, внаслідок чого відбулося посилення карантинних заходів.

З 12 березня, і як мінімум, до 24 квітня, доки на всій території України встановлений карантин, заборонено проведення всіх масових заходів, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, за умови забезпечення учасників засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками.

Крім того, з 6 квітня заборонено перебування у громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту (респіратора або захисної маски), в тому числі виготовлених самостійно. Як роз’яснювало МОЗ на Урядовому порталі, громадським місцем є частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату. При цьому, за рішенням органу місцевого самоврядування м. Києва до громадських місць віднесені також заклади торгівлі закритого і відкритого типів.

Таким чином, на вимогу законодавства при проведенні фактичної перевірки як представники контролюючого органу, та і працівники суб’єкта господарювання мають перебувати в захисних масках або респіраторах.

Допуск до перевірки та її проведення

В іншому режим карантину не вплинув на порядок проведення фактичних перевірок. Як і раніше, перевірка може проводитися двома та більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб’єкта господарювання або його представників. А розпочатися перевірка може виключно за умови пред’явлення податківцями належно складених направлення на проведення перевірки, копії наказу керівника податкового органу на її проведення та службових посвідчень перевіряючих.

Незважаючи на несподіваний візит контролерів, представникам платника податків слід зібратися та перш за все ретельно вивчити пред’явлені їм документи. Відсутність будь-якого із них або невідповідність їх змісту та оформлення положенням ПКУ є єдиною підставою для недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки.

Найкраще, якщо керівництвом підприємства будуть залучені адвокати, адже на початку перевірки вкрай важливо прийняти зважене рішення про допущення інспекторів-ревізорів до її проведення, а в ході перевірки – належним чином задокументувати допущені перевіряючими особами порушення та відстояти законні права та інтереси як самого суб’єкта господарювання, так і його посадових осіб і працівників.

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. Спробувати.

Оскарження результатів фактичних перевірок

Важливо, що запровадження часткового мораторію на проведення фактичних перевірок не позбавляє платника податків права на подання заперечень на акт перевірки,  а також на оскарження прийнятих за результатами перевірки податкових повідомлень-рішень.

Більше того, Законом № 540 зупинені строки для адміністративного оскарження рішень контролюючих органів щодо тих скарг платників податків, закінчення строку подання яких припадає на період з 02.04.2020 р. по 31.05.2020 р. На вказаний період строк оскарження зупиняє свій перебіг, і такі скарги можуть бути подані, починаючи з 01.06.2020 року, з урахуванням  тієї частини строку, що минула до 02.04.2020 р.

З іншого боку, якщо на період з 02.04.2020 р. по 31.05.2020 р. припадав строк розгляду скарг платників податків контролюючим органом вищого рівня, то такий контролюючий орган також має право винести відповідне рішення, починаючи з 01.06.2020 р., з урахуванням строку, що минув до 02.04.2020 р. А ненадання чи ненадіслання ним відповіді платнику податків не буде вважатися автоматично задоволенням скарги, як це передбачено абз. 2,3 п.56.9 ПКУ.

Більш ніж 70 млн. судових рішень можна знайти у системі VERDICTUM. Вона додатково надає можливість швидкого пошуку інформації про судове засідання, пошуку інформації щодо певного судді, перегляду ухвалених за справою судових рішень та багато інших зручних інструментів для бізнесу і звичайних громадян. Бажаєте отримати тестовий доступ до системи VERDICTUMтисніть сюди.

Робимо висновки

Вочевидь, законодавчі зміни, що стосуються фактичних перевірок у період дії карантину на території України, дещо полегшили становище суб’єктів господарювання. Особливо тих, що в умовах пандемії змушені були або згорнути свою діяльність до мінімуму та зараз намагатися вижити, а також тих, які сьогодні несуть важливу місію забезпечення населення продуктами першої необхідності. Вони хоча б тимчасово можуть забути про небезпеку фактичної перевірки. Але в той же час певним категоріям бізнесу варто пам’ятати, що до них і сьогодні може бути звернута увага контролюючих органів з метою захисту державних та суспільних інтересів, і бути готовими до захисту своїх прав.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН

Войдите, чтобы оставить комментарий