Громадяни України мають право на працю, тобто на отримання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру.
З урахуванням того, що мінімальна зарплата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на усій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання, то органи Миндоходов мають право здійснювати контроль за її нарахуванням.
У разі отримання інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових стосунків і виплати працедавцями прибутків у вигляді зарплати без сплати податків до бюджету, органи Миндоходов здійснюють фактичну перевірку без попередження платника податків.
Ненарахування, неутримання або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, спричиняють за собою накладення штрафу в розмірі:
25 % сум податку, що підлягає нарахуванню або сплаті до бюджету;
50 % сум податку, що підлягає нарахуванню або сплаті до бюджету, - за ті ж дії, здійснені повторно впродовж 1095 днів;
75 % - за ті ж дії, здійснені впродовж 1095 днів утретє і більше.
За порушення встановлених термінів виплати заробітної плати або її виплату в неповному об'ємі, а також за порушення інших вимог законодавства про працю, посадовці притягуються до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі від 510 до 1 700 грн.
За грубі порушення законодавства про працю посадовці підприємств, установ або організацій незалежно від форми власності, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності можуть притягати до карної відповідальності згідно із статтями 172-175 Карного кодексу України.
Про це нагадує ГУ Миндоходов в Чернігівській області.