Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

«Осучаснення» пенсій: на що чекати нинішнім і майбутнім пенсіонерам?

12 жовтня 2017, 11:30
427
0
Реклама

(коментар до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. № 2148-VIII, далі - Закон № 2148)

Багато хто з експертів скептично ставиться до підвищення пенсій згідно з коментованим Законом. Адже так звана пенсійна реформа не містить стратегічних напрямів реформування та реальних джерел для покриття витрат на пенсійне забезпечення.

Тож традиційно маємо багацько розмов і красиву обгортку, у яку загорнули пенсійну реформу. Більшість же майбутніх пенсіонерів нарешті зрозуміють, що гідної пенсії вони не дочекаються, а якщо й доживуть до цього «щасливого» дня, то на пенсію не проживуть. Чому так скептично? З'ясуймо, чи можна назвати осучасненням пенсій запропоновану Урядом «реформу».

Обмеження пенсій зняли, а про податок - забули

Із 1 жовтня 2017 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу). Це означає, що наразі зняли обмеження (85% призначеного розміру пенсії, але не менш ніж 150% прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність) щодо розміру пенсії, яка виплачується працюючим пенсіонерам.

Отже, із жовтня працюючим пенсіонерам повинні виплачувати повний розмір пенсії. Однак оподаткування пенсій для осіб, які отримують високі пенсії, поки що ніхто не скасовував - оподаткуванню підлягає згідно з пп. 164.2.19 ПКУ сума, що перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Чи може вважатися підвищенням пенсій проанонсоване Урядом зростання мінімальної пенсії з 01.10.2017 на 140 грн?

З 01.10.2017 для призначення та перерахунку пенсій використовується показник 1452 грн, тобто це прожитковий мінімум станом на 1 грудня 2017 року (1373 грн), збільшений на 79 грн (п. 2 р. ІІ Закону № 2148).

Заради справедливості варто сказати, що це сума, якої не вистачить навіть на те, аби оплатити комунальні послуги або щоб місяць прохарчуватися. Тому обіцянки підвищити пенсію на 500 грн і більше тим, хто вийшов на пенсію до 2012 року, фактично нічого не змінюють: на українську пенсію не прожити громадянам, які все життя працювали, а коли настала старість, їм дали зрозуміти, що вони більше не потрібні державі.

Недарма навіть Головне юридичне управління ВРУ зауважило, що назва законопроекту не відповідає його змісту, оскільки про підвищення пенсій ідеться лише в змінах до ст.ст. 28 і 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058) та п. 2 р. ІІ Закону № 2148, при цьому є низка умов, за яких таке підвищення буде здійснено.

Отже, про гідну пенсію лишається тільки мріяти, а щоб перейти до реальних заходів стосовно її підвищення, потрібно встановити реальний розмір прожиткового мінімуму (нині він занижений у декілька разів), адже саме до нього прив'язана мінімальна пенсія.

<...>

Повний текст матеріалу доступний лише передплатникам сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням. Ознайомитися з тарифами і оформити передплату на сервіс "Інтерактивна бухгалтерія" можна за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини