Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Головні новини минулого тижня (19.11 - 25.11)

26 листопада 2018, 11:00
334
0
Реклама

Держбюджет-2019 та податкові зміни

Мінімальна зарплата та прожитковий мінімуму на 2019 рік.

Ухвалений вранці 23.11.2018 законопроект про Державний бюджет України на 2019 рік (№ 9000) пропонує такі розміри соціальних стандартів на 2019 рік:

1. Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року - 1853 гривні, з 1 липня - 1936 гривень, з 1 грудня - 2027 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

· дітей віком до 6 років: з 1 січня 2019 року - 1626 гривень, з 1 липня - 1699 гривень, з 1 грудня - 1779 гривень;

· дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2019 року - 2027 гривень, з 1 липня - 2118 гривень, з 1 грудня - 2218 гривень;

· працездатних осіб: з 1 січня 2019 року - 1921 гривня, з 1 липня - 2007 гривень, з 1 грудня - 2102 гривні;

· осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2019 року - 1497 гривень, з 1 липня - 1564 гривні, з 1 грудня - 1638 гривень.

2. Мінімальну заробітну плату:

· у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 гривні;

· у погодинному розмірі: з 1 січня - 25,13 гривні.

Прийнято зміни до ПКУ-2019: ставки ресурсних платежів збільшено, змінено адміністрування акцизу на пальне.

Верховною Радою прийнято проект Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" (№ 9260).

Ним передбачається:

· збільшити з 1 липня 2019 року ставки акцизного податку на тютюнові вироби на 9%;

· встановити ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, не більше 0,1% та надати право, у разі необхідності, місцевим радам встановлювати окремі ставки земельного податку за лісові землі;

· підвищити з 1 січня 2019 року ставку екологічного податку за викиди двоокису вуглецю (СО2) стаціонарними джерелами з 0,41 грн./тонну до 10 грн./тонну та передбачити поетапне підвищення ставки до рівня 30 грн./тонну у 2023 році (щорічне підвищення на 5 грн./тонну);

· збільшити ставки рентної плати за користування надрами для видобування нафти і конденсату на 2 відсоткових пункти та для залізної руди - на 0,8 відсоткових пункти;

· збільшити ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 50%;

· з метою підвищення контролю за обігом пального відображати в Системі електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) фактичний рух палива в розрізі місць зберігання;

· здійснювати порівняння показників з СЕАРП та показників витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі щодо обсягів обігу та залишків пального в розрізі кодів згідно з УКТ ЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів;

· запровадити ліцензування діяльності усіх суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним;

· запровадити контроль за цільовим використанням пального, призначеного для цілей авіаційного транспорту (бензинів авіаційних та палива для реактивних двигунів), встановити відповідальність за використання такого товару не за призначенням (у разі нецільового використання пального застосовувати збільшуючий коефіцієнт 10);

· запровадити ведення в СЕАРП окремого обліку за переміщенням спирту;

· встановити нульову ставку акцизного податку на спирт етиловий, який використовується для виробництва харчового оцту, парфумерно-косметичної продукції та продукції технічного призначення;

· для забезпечення контролю за цільовим використанням спирту встановити перелік вимог до підприємств, які отримують спирт за нульовою ставкою акцизного податку, та передбачити, що такі підприємства мають бути обладнані витратомірами отриманого спирту і витратомірами обсягу виробленої продукції, інформація з яких щоденно передається в контролюючі органи;

· встановити, що норми щодо змін в адмініструванні акцизного податку пального та спирту набувають чинності з 1 липня 2019 року, а відповідальність за порушення зазначених норм - з 1 жовтня 2019 року;

· визнати податковими агентами операторів поштового зв'язку, експрес-перевізників, які здійснюватимуть нарахування та сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість до бюджету у разі ввезення на митну територію України товарів у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, у несупроводжуваному багажі.

Також маємо й ряд інших новацій, про які йшлося у новинах:

"В податковій накладній може з'явитись додатковий реквізит";

"Проблема оподаткування вартості подарунків вирішена".

Про оновлення форми податкової накладної/розрахунку коригування та внесення зміни до порядку їх заповнення ми розповідали в статті «Оновлені форми податкової накладної/розрахунка коригування застосовуємо з 1 грудня» видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

ПДВ

З 1 грудня ПН/РК, складені до 01.12.2018, реєструємо за оновленою формою.

Як уже повідомлялося, з 1 грудня набирають чинності оновлення до форми податкової накладної/розрахунку коригування та Порядку заповнення податкової накладної, затверджених наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307. Йдеться про наказ Мінфіну від 17.09.2018 р. № 763 (далі - Наказ № 763).

У зв'язку із цим ДФС зауважила: з 01.12.2018 податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних підлягають реєстрації в ЄРПН за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307, з урахуванням змін, внесених Наказом № 763, незалежно від дати їх складання: до 01.12.2018 чи після 01.12.2018.

Див. роз'яснення у підкатегорії 101.16 системи "ЗІР".

ДФС визначила умовні коди причин коригування для РК.

В оновленій із 01.12.2018 формі розрахунку коригування вказуватиметься код причини коригування (графа 2.1).

При цьому такі умовні коди причин коригування має визначати ДФСУ. Це відомство також повинно забезпечити їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі.

ДФСУ виконала це зобов'язання і 19.11.2018 опублікувала Довідник умовних кодів причин коригування на своєму офіційному веб-сайті.

Всього було визначено 11 кодів коригування: до 4-х із них (301, 302, 303, 304) наведено примітки щодо їх зазначення.

Платник ПДВ переїхав в іншу область: чи зміниться рахунок в СЕА ПДВ.

Перереєстрація платника ПДВ проводиться у разі зміни даних про платника ПДВ, зокрема зміни місцезнаходження (місця проживання) платника ПДВ, і якщо зміни не пов'язані з припиненням платника ПДВ, крім випадків, визначених п. 1 п. 3.15 розд. III Положення № 1130.

У разі перереєстрації дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а тому при перереєстрації платника ПДВ, пов'язаної зі зміною адміністративного району, статус платника ПДВ зберігається з дати його реєстрації платником ПДВ (п. 4.2 розд. IV Положення № 1130).

Таким чином, у випадку перереєстрації платника ПДВ, пов'язаної зі зміною адміністративного району, номер рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ не змінюється.

Роз'яснення із розділу 101.17 системи "ЗІР"

Несвоєчасно зареєстрували ПН через проблеми на сервері ДФС: чи можна уникнути штрафів.

Граничні строки реєстрації податкових накладних в ЄРПН визначені п. 201.10 ПКУ. Несвоєчасна реєстрація накладних в ЄРПН є підставою для застосування штрафів, передбачених п. 120 прим. 1.1 ст. 120 прим. 1 ПКУ.

Однак чи передбачена відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, у зв'язку з технічними проблемами на сервері ДФС?

Податківці в такому разі пропонують звертатись з детальним описом ситуації та наданням копій документів до контролюючих органів ГФС з запитом на отримання податкової консультації

При цьому посилаються на ст. 617 ЦКУ, за якою особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Засвідчити форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) має торгово-промислова палата України.

Про оновлення форми із 1 грудня податкової накладної/розрахунку коригування та внесення зміни до порядку їх заповнення ми розповідали в статті "Оновлені форми податкової накладної/розрахунка коригування застосовуємо з 1 грудня" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Оплата праці та трудові відносини

Держпраці, витребуючи документи, має встановлювати розумний строк для їх надання.

Сумський окружний адміністративний суд скасував постанову органу Держпраці про накладення штрафу, винесену у зв'язку зі створенням підприємством перешкод у проведенні перевірки (див. рішення вд 16.10.2018 р. у справі № 1840/2620/18).

Так, за обставинами справи вимога про надання документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, зі строком подання до 16 год. 45 хв. 31.05.2018, була складена та вручена директору підприємства у приміщенні Управління Держпраці у Сумській області 31.05.2018 о 16 год 00 хв. Підготувавши усі запитувані документи, директор близько 17 год 30 хв. зателефонував головному державному інспектору Управління Держпраці у Сумській області та повідомив про готовність надати запитувані документи, на що отримав відповідь, що робочий час закінчився і документи можна здати наступного дня, 01.06.2018 (що директором і було зроблено).

У такій ситуації інспекторами Держпраці 31.05.2018 складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування у зв'язку зі створенням директором підприємства перешкод у діяльності інспектора шляхом ненадання копій документів, перелік яких зазначено в вимозі про надання документів. Надалі до підприємства були застосовані штрафні санкції на підставі ч. 2 ст. 265 КЗпП.

Однак суд встановив, що обсяг запитуваних документів є значним, тому встановлений у вимозі строк надання документів (45 хвилин) не є достатнім, щоб дістатися до приміщення підприємства, виготовити і належним чином засвідчити копії документів та доставити їх до місцезнаходження відповідача. Таким чином, органом Держпраці було встановлено у вимозі такий строк, що фізично унеможливив її виконання.

Суд також звернув увагу на те, що посадові особи Управління Держпраці у Сумській області, крім запитування копій документів, мають повноваження здійснювати огляд оригіналів документів суб'єктів господарювання, чого здійснено не було.

Ураховуючи, що усі витребувані документи були надані директором на наступний день після отримання вимоги, суд дійшов висновку, що факт вчинення правопорушення не доведено.

ТОП 5 порушень трудового законодавства, якими зловживають роботодавці.

Кожен роботодавець знає, що з 5-го жовтня тривають комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення. Управління Держпраці у Хмельницькій області узагальнило практику і на сьогодні найпоширенішими трудовими порушеннями є:

1. Випробувальній термін без оформлення трудових відносин.

2. Випробувальний термін перевищує три місяці.

3. Стажування працівників без потреби.

4. Праця без оформлення трудових відносин.

5. Договір ЦПХ замість трудового - класика жанру.

Держпраці надало поради із приведення назв посад до вимог Класифікатора професій.

Існує думка, що у разі, якщо посада, на якій працював працівник, не відповідає Класифікатору професій ДК 003:2010, то у такого працівника можуть виникнути проблеми під час оформлення пенсії. Це не зовсім так. У загальному випадку для призначення пенсії важливим є страховий стаж працівника. Він формується за рахунок сплати страхових внесків, незалежно від посади, яку займає працівник. Проблеми можуть бути лише у разі, якщо працівник мав право на пільгове пенсійне забезпечення, але прийняття на "неправильну посаду" позбавило його такого права. У цьому випадку однозначно потрібно виправлятися. Тим паче, що Звіт з ЄСВ прямо до цього має відношення.

Роботодавцю необхідно зробити наступні дії:

1) Порівняти штатний розпис та Класифікатор професій.

Найменування посад (професій, робіт), які не знайшли в Класифікаторі та не змогли створити за допомогою похідних слів з Додатка В, виписуємо окремо. Потім для таких "виняткових" професій шукаємо в Класифікаторі найбільш відповідні професії. Необхідно буде змінити невідповідні професії (посади) з урахуванням вимог ч.3 ст. 32 КЗпП, оскільки зміна найменування посад працівників розцінюється як зміна істотних умов праці. Про такі зміни працівники мають бути повідомлені роботодавцем не пізніше ніж за два місяці. Тому, навіть якщо при зміні назви посади працівника коло його посадових обов'язків не змінюється, рекомендують все-таки себе убезпечити, ознайомивши працівника під підпис із майбутніми змінами в строк, визначений ч. 3 ст. 32 КЗпП. У разі, якщо підприємство не бажає проходити процедуру ч. 3 ст. 32 КЗпП, просто необхідно попросити працівника написати заяву з проханням привести найменування його посади у відповідність до Класифікатора професій ДК 003:2010. У цьому випадку чекати два місяці не доведеться.

2) Видати наказ (розпорядження) про приведення найменувань посад працівників у відповідність до вимог Класифікатора професій ДК 003:2010.

3) Видати наказ (розпорядження) про внесення змін до штатного розпису або викласти штатний розпис у новій редакції.

4) Видати наказ (розпорядження) про внесення змін до пункту наказу (розпорядження) про прийняття/переведення, в якому неправильно зазначено назву роботи, посади або професії працівника.

5). На підставі наказу про внесення змін до наказу про прийняття на роботу (переведення) внести запис до трудової книжки працівника.

6) Внести зміни до інших документів, що містять найменування посади/професії працівника.

За повідомленням ГУ Держпраці у Дніпропетровській області.

Трудові гарантії для прийнятих на військову службу: роз'яснює Мінсоцполітики.

Мінсоцполітики пояснив застосування ч. 3 ст. 119 КЗпП для окремих категорій осіб.

1. На строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення працівникам, призваним на строкову військову службу, а згодом прийнятим на військову службу за контрактом на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення, зберігаються місце роботи, посада, здійснюється нарахування та виплата середнього заробітку (лист від 16.08.2018 р. № 1431/0/101-18).

2. Працівники, які направлені на альтернативну (невійськову) службу, не зазначені в переліку осіб, яким забезпечуються гарантії згідно із ч. 3 ст. 119 КЗпП (лист від 21.09.2018 р. № 18210/0/2-18/52).

3. Для осіб рядового і начальницького складу, які проходять службу зі спеціальним званням у Державній кримінальній службі і які призвані на строкову військову службу, виплати згідно із ч. 3 ст. 119 КЗпП не передбачені, оскільки вони не є працівниками (лист від 09.10.2018 р. № 1635/0/101-18).

Військова служба за контрактом: чи всім зберігати середній заробіток? Відповідь читайте у матеріалі видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА: ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть всі переваги послуг, що надаються.

Податковий борг

Податкові борги мають майже 1 мільйон суб'єктів господарювання.

ДФС на своєму сайті оновила реєстр із інформацією про суб'єктів господарювання, які мають податковий борг. Відомості наведено станом на 19.11.2018. До реєстру включено близько 968 000 боржників.

Із 7 листопада діє оновлений Порядок надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи. Про це читайте у матеріалі видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА: ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть всі переваги послуг, що надаються.

Приватне підприємництво

Отримати електронні довірчі послуги АЦСК ІДД ДФС можна незалежно від місця реєстрації.

Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДФС повідомляє про те, що з метою створення сприятливих умов для клієнтів АЦСК ІДД ДФС скасовує обмеження щодо отримання електронних довірчих послуг у межах територіальної одиниці (області) державної реєстрації юрособи.

Тож усі категорії клієнтів мають змогу отримати електронні довірчі послуги у будь-якому представництві АЦСК ІДД ДФС.

Ідентифікація фізособи, яка звернулася за отриманням послуги формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, здійснюється за умови її особистої присутності.

Як обліковувати ключі ЕЦП, читайте в матеріалі видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи "ЛІГА:ЗАКОН" скористайтеся ТЕСТОВИМ доступ до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Огляд індивідуальних податкових консультацій за 19-23 листопада

Назва

Суть запиту

Позиція податківців

Реквізити ІПК

ПДВ

Списуємо на переробку зіпсовані товари: чи будуть "компенсуючі" ПДВ-зобов'язання

Платник ПДВ здійснює списання зіпсованих товарів, що втратили споживчі властивості, зокрема м'ясо куряче механічної обвалки мілкого помолу. Чи потрібно в цьому випадку нараховувати "компенсуючі" ПДВ-зобов'язання?

При списанні зіпсованих товарів, що втратили споживчі властивості, податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються за умови, що вартість таких товарів включається до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об'єктом оподаткування ПДВ та пов'язані з отриманням доходів.

У разі недотримання цієї умови при списанні таких товарів платник зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ за основною ставкою за правилами п. 198.5 ПКУ та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну, оскільки такі товари не використовуються в оподатковуваних операціях.

При подальшому постачанні отриманої після переробки зіпсованих товарів вторинної сировини за ціною, яка відповідає їх балансовій вартості, податкові зобов'язання з ПДВ визначаються за правилом "першої події" виходячи з договірної ціни продажу, яка відповідає балансовій вартості таких товарно-матеріальних цінностей.

від 15.11.2018 р. № 4838/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Помилка в даті складання податкової накладної: як виправити

Платник ПДВ допустив помилку у даті складання податкових накладних, приміром, замість дати складання 15.08.2018 вказав 15.08.2016. Як же виправити таку помилку?

Помилка у даті складання податкової накладної не може бути виправлена шляхом подання розрахунку коригування до такої податкової накладної.

Податкова накладна, складена платником ПДВ за операцією з постачання товарів/послуг із зазначенням іншої дати, ніж дата виникнення "першої події" за такою операцією, може бути визнана платником як така, що зайво складена.

Платник податку на дату виявлення факту зазначення неправильної дати в зареєстрованій в ЄРПН податковій накладній має право скласти "мінусовий" розрахунок коригування до податкової накладної, яка визначена ним як зайво складена, та зареєструвати його в ЄРПН.

Складення та реєстрація в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, визнаної платником податку як зайво складена, не позбавляє платника податку обов'язку скласти податкову накладну за операцією з постачання товарів/послуг із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання "першої події" за такою операцією.

від 10.10.2018 р. № 4368/6/99-99-12-02-01-15/ІПК

Новий власник будівлі компенсує комуналку попередньому власнику: що з ПДВ

Платник ПДВ (попередній власник) отримав від нового власника нежитлової будівлі компенсацію понесених ним витрат на оплату комунальних послуг до розірвання договору із постачальником таких послуг. Чи буде така компенсація вартості комунальних послуг розглядатися як база для оподаткування ПДВ?

Враховуючи норми пп. 14.1.185, п. 185.1, п. 188.1 ПКУ, отримання платником ПДВ - попереднім власником нежитлової будівлі компенсації понесених ним витрат з оплати комунальних послуг від нового власника нежитлової будівлі (до дати розірвання договору із постачальником таких послуг) не є оплатою вартості послуг для цілей оподаткування ПДВ.

Таким чином, отримання платником податку коштів від нового власника нежитлової будівлі як компенсації понесених витрат з оплати комунальних послуг не є об'єктом оподаткування ПДВ.

від 13.11.2018 р. № 4814/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Огляд усіх важливих ІПК за минулий тиждень читайте у матеріалі газети "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підписуйтеся на наш канал в Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини