Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Покупець може заявити про збитки у разі нереєстрації податкової накладної постачальником

10 грудня 2018, 13:00
419
0
Реклама

Між комунальним підприємством як покупцем та дочірнім підприємством ВАТ як постачальником був укладений договір, за умовами якого дочірнє підприємство зобов'язалося передати, а комунальне підприємство - прийняти та оплатити бітум та асфальтобетон згідно накладних на умовах, передбачених договором.

Відповідно до договору постачальник зобов'язався передати покупцю разом з товаром сертифікат якості на товар, видаткову накладну та податкову накладну.

Оплату за товар, поставлений за договором, покупець здійснив в повному обсязі.

Однак постачальник встановленого ПКУ обов'язку щодо реєстрації податкових накладних не виконав. Такі порушення позбавили покупця права включити суми ПДВ до складу податкового кредиту та, відповідно, скористатись правом на зменшення податкового зобов'язання на суму 102 899,46 грн, тобто були понесені збитки. У зв'язку з цим покупець (комунальне підприємство) звернувся до суду.

Місцевий та апеляційний господарські суди дійшли висновку, що визначена позивачем сума недоотриманого податкового кредиту не є реальними збитками в розумінні вимог цивільного (господарського) законодавства. Тому у задоволенні позову було відмовлено.

Утім, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду таки прийняв рішення стягнути з дочірнього підприємства на користь комунального підприємства 102 899,46 грн збитків.

Зокрема, було зазначено, що згідно з п. 201.10 ПКУ на продавця товарів/послуг покладено обов'язок в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН, чим зумовлено обґрунтоване сподівання контрагента на те, що це зобов'язання буде виконано, оскільки тільки підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних суми податку можуть бути віднесені до складу податкового кредиту. Наведені приписи закону не передбачають можливості включення покупцем товарів/послуг суми ПДВ до податкового кредиту у разі невиконання продавцем обов'язку зі складення та реєстрації податкової накладної. Покупець зазначених товарів/послуг має право додати до податкової декларації скаргу на такого продавця, однак подання такої скарги платником не є підставою для включення ним сум податку до складу податкового кредиту.

Відповідач встановленого Податковим кодексом обов'язку щодо реєстрації податкових накладних не виконав.

Порушення відповідачем наведених приписів закону позбавили позивача права включити суми ПДВ до складу податкового кредиту та, відповідно, скористатись правом на зменшення податкового зобов'язання на суму 102 899,46 грн, тобто позивач поніс збитки.

Таким чином, у цьому випадку є прямий причинно-наслідковий зв'язок між бездіяльністю відповідача щодо виконання визначеного законом обов'язку зареєструвати податкові накладні та неможливістю включення сум ПДВ до податкового кредиту позивача, а також, відповідно, зменшення податкового зобов'язання на зазначену суму, яка фактично є збитками цієї особи.

Див. постанову ВСУ від 03.12.2018 р. у справі № 908/76/18.

Порядку складання і реєстрації податкових накладних ми присвятили тему тижня "Нові ПН і РК" у сервісі "Інтерактивна бухгалтерія". З матеріалами цієї теми тижня можна ознайомитися в рубриці "Аналітичні матеріали"/"ПДВ"/"Податкова накладна".

Для отримання доступу до матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини